Wielu uczniów chce nauczyć się angielskiego, by później móc umieć sprawnie się komunikować. Jeżeli jest to i twój cel, musisz nauczyć się jak zachować balans pomiędzy czterema najważniejszymi umiejętnościami: rozumieniem ze słuchu, konwersacją, czytaniem i pisaniem. Bycie dobrym tylko w jednej z tych rzeczy nie pomoże ci w porozumiewaniu się z innymi. Na przykład, umiejętność rozumienia ze słuchu pomoże ci w przeprowadzeniu konwersacji a częste czytanie sprawi, że będziesz w stanie złożyć i napisać o wiele ładniejsze i bardziej skomplikowane zdania.

Niektórzy moi studenci pytają się która z tych rzeczy jest najważniejsza. Ponieważ wszystkie 4: rozumienie ze słuchu, konwersacja oraz czytanie i pisanie, są ze sobą ściśle powiązane, wszystkie są równie ważne. Aczkolwiek, niektóre z nich używamy częściej od innych. Na przykład, podczas konwersacji 40% czasu spędzamy słuchając, 16% komunikacji składa się z czytania, a tylko 9% z pisania.

Jeżeli chcesz osiągnąć najlepsze rezultaty, w czasie lekcji powinieneś skupić się na wszystkich 4 umiejętnościach językowych. Moje lekcje przeważnie zaczynają się od omawiania podcastu, tekstu, lub krótkiego filmu. Uczniowie piszą także esej na omawiane tematy, studiują gramatykę, słownictwo i razem ćwiczymy wymowę. Już po kilku lekcjach widać postępy.

Jeżeli uczysz się sam, pamiętaj o tym by ułożyć swój plan nauki tak, aby jedna rzecz prowadziła do drugiej. I tak na przykład, po wysłuchaniu audycji w radio lub obejrzeniu filmu, przeprowadź konwersację z osobą, która pomoże ci w budowaniu słownictwa i poprawianiu twoich wypowiedzi.

Oto kilka sposobów jak nauczyć się angielskiego przez słuchanie, rozmowę, czytanie i pisanie.

[ninja_form id=6]

Jak ćwiczyć rozumienie ze słuchu?

ucz się angielskiego przez słuchanie, kobieta ze słuchawkami w różu

Słuchaj audycji radiowych: nie musisz siedzieć z długopisem w ręce. Czasami wystarczy po prostu posłuchać.

Przeczytaj o 5 powodach dla których warto ćwiczyć rozumienie ze słuchu. 

Oglądaj telewizję po angielsku: wybieraj angielsko-języczne kanały oraz programy, które cię interesują. Może to być wszystko, od programów muzycznych po motoryzacyjne i polityczne.

Oglądaj filmy po angielsku: na początku włączaj napisy. Z czasem nie będziesz ich w ogóle potrzebować.

Zobacz najlepsze seriale do nauki języka angielskiego.

Słuchaj podcastów: ostatnio bardzo popularny trend. Podcasty są darmowe i bardzo łatwo dostępne. Zobacz najpopularniejsze podcasty do nauki języka angielskiego dla każdego poziomu.

Jak ćwiczyć konwersację i wymowę?

ucz sie angielskiego przez mówienie, para na fladze ameryki

Rozmawiaj jak najwięcej: jeżeli się krępujesz, możesz ćwiczyć ze swoim nauczycielem lub po prostu czytać głośno tak, aby powoli przyzwyczajać się do wymawiania głośno angielskich słów.

Bierz czynny udział w lekcjach: staraj się rozmawiać ze swoim nauczycielem jak najwięcej. Staraj się zawsze posługiwać językiem angielskim.

Ucz się idiomów: te krótkie wyrażenia są niezwykle przydatne w języku angielskim i dzięki nim będziesz mógł się łatwiej wypowiedzieć.

[ninja_form id=6]

Zobacz jak zacząć rozmawiać z nieznajomym po angielsku

Jak ćwiczyć czytanie w języku angielskim?

ucz sie angielskiego przez czytanie, kindle

Czytaj codziennie: nie ważne czy są to książki, gazety, magazyny czy blogowe artykuły – staraj się przeczytać chociaż jedną stronę dziennie. Jeżeli dopiero zaczynasz uczyć się angielskiego, zacznij od książek dla dzieci, które oferują prosty do zrozumienia język.

Czytaj o tym co cię interesuje: osoby z zaawansowanym angielskim mogą czytać artykuły i książki na temat interesujących ich tematów. Najważniejsze to dobrze się bawić przy nauce!

Miej przy sobie słownik:  może to być także wersja elektroniczna. Obecnie bardzo łatwo ściągnąć jest na telefon aplikację Google Translate.

Zapisuj słówka: miej przy sobie notatnik, gdzie będziesz mógł zapisać nieznane ci wcześniej słowa.

Ale nie staraj się rozumieć wszystkiego: czasami nie jest możliwym aby zrozumieć każde słowo i je zapisać. Każdy tekst przeczytaj przynajmniej dwa razy. Jeżeli zrozumiałeś ogólny sens to oznacza, że nie musisz sprawdzać każdego słowa, którego wcześniej nie znałeś.

Zobacz również:

Jak zacząć czytać po angielsku. 

Skąd brać tanie książki po angielsku.

Powody dla których warto czytać po angielsku.

Polecane książki po angielsku. 

Jak ćwiczyć pisanie?

ucz sie angielskiego przez pisanie, mezczyzna przy biurku pisze

Załóż pamiętnik: pisanie, jak również czytanie, musisz ćwiczyć bardzo często. Pamiętnik, lub blog, pomoże ci w regularnej pracy.

Pisz emaile i wiadomości po angielsku: z moimi uczniami zawsze utrzymuję kontakt i komunikujemy się tylko w języku angielskim. Jest to dodatkowy sposób na poprawę i ćwiczenie języka.

Naucz się reguł angielskiej ortografii: angielska pisownia rządzi się swoimi prawami i warto zapoznać się z jej podstawowymi zasadami. Zawsze sprawdzaj przynajmniej 3 razy swoją pisownię zanim wyślesz wiadomość lub oddasz pracę do sprawdzenia.

Czytaj dlaczego pisanie po angielsku jest tak ważne 

Zobacz jak jeszcze ćwiczyć pisanie po angielsku

Mogę pomóc ci w rozwinięciu twoich czterech głównych umiejętności. Zobacz co oferuję, skontaktuj się ze mną i razem opracujmy plan twoich lekcji. 

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.