Rozumienie ze słuchu jest bardzo ważną częścią komunikacji i niezwykle istotnym aspektem nauki nowego języka. Można powiedzieć, że ważniejszą niż wkuwanie słówek, gramatyka, czy pisanie i czytanie. Jeżeli chcesz uczyć się języka angielskiego to ćwiczeniu tego aspektu językowego musisz poświęcić sporo czasu i energii. Twoja praca samodzielna powinna składać się w części z oglądania filmów, słuchania podcastów lub radia i prób zrozumienia chociaż paru słów.

Swoim uczniom zawsze podsyłam gotowe materiały z YouTube’a, które związane są z naszymi lekcjami, aby mogli ćwiczyć rozumienie ze słuchu. Jest to dla mnie jedna z najważniejszych rzeczy, aby uczeń potrafił zrozumieć drugą osobę. Dlatego zawsze przypominam moim podopiecznym, aby starali się oglądać lub słuchać najwięcej audycji, muzyki, czy filmów po angielsku w wolnym czasie.

Dlaczego ćwiczenie rozumienia ze słuchu jest tak ważne? Oto tylko kilka powodów, które udowodnią Ci, że jest to naprawdę jeden z najważniejszych aspektów przy nauce języka angielskiego.

[ninja_form id=6]

Powód numer 1 – słuchanie ma bardzo duży wpływ na Twoje życie

Zapomnijmy na razie o obcych językach, a skupmy się bardziej na języku ogólnie. Kiedy porozumiewasz się po polsku to co słyszysz ma bardzo duży wpływ na Twoje życie, na Twoje związki i na Twoją pracę. Słuchasz dla przyjemności, po to, aby zdobyć informację lub aby się czegoś nowego nauczyć.

Dokładnie tak samo jest jeżeli chodzi o język angielski. Jeżeli mieszkasz za granicą, czy lubisz podróżować, zrozumienie drugiej osoby jest bardzo istotne. Zapytanie się o kierunek, pójście do lekarza, czy załatwienie jakiejś sprawy w urzędzie będzie niemożliwe, jeżeli nie będziesz potrafił zrozumieć drugiej osoby.

Zobacz jakie inne aspekty językowe powinieneś ćwiczyć przy nauce języka angielskiego. 

Powód numer 2 – bez zrozumienia nie ma konwersacji

Wyobraź sobie, że gubisz się w Londynie na ulicy i pytasz pierwszego przechodnia po angielsku 'excuse me, where is Market Street’. Otrzymujesz bardzo długą odpowiedź, której towarzyszy gestykulacja, pokazywanie coś w jednym kierunku, później w drugim, zakończona szczerym uśmiechem z której nic nie rozumiesz. Nagle okazuje się, że Twoja nauka nie przyniosła żadnych rezultatów.

Bez zrozumienia nie ma konwersacji – logiczne. Jeżeli tylko jedna strona rozumie tę drugą, to konwersacja bardzo szybko się zakończy.

Sposoby na ćwiczenie rozumienia ze słuchu

Powód numer 3 – rozumiesz? To już połowa sukcesu!

Wiele osób twierdzi, że jeżeli rozumie konwersację, ale nie potrafi za wiele powiedzieć to nie jest w stanie porozumieć się po angielsku. W takim wypadku nie jest to do końca prawda. Oczywiście, nieumiejętność wypowiedzenia się po angielsku może wywoływać frustrację, ale przeważnie taka blokada wynika z braku praktyki, a nie z tego, że nie znasz języka. Jeżeli jesteś w stanie zrozumieć to jesteś w połowie drogi do płynnego posługiwania się angielskim. Teraz wystarczy tylko ćwiczyć konwersację!

Powód numer 4 – twoje lekcje konwersacji do niczego się nie przydadzą

Możesz wydać miliony na lekcje angielskiego z lektorem, uczyć się codziennie, wkuwać słówka, ale nadal przy konwersacji z obcokrajowcem nie dasz sobie rady przeprowadzić konwersacji. Nawet jeżeli potrafisz wyrecytować Szekspira z iście brytyjskim akcentem nie będziesz potrafił przeprowadzić odpowiedniej konwersacji. Dlaczego? Bo nie będziesz nic rozumiał! Twoje wyrafinowane słowa i wyrażenia w ogóle się nie przydadzą, jeżeli nie wyćwiczysz u siebie rozumienia ze słuchu.

Najlepsze podcasty do nauki języka angielskiego.

Powód numer 5 – twoja wymowa jest lepsza jeżeli ćwiczysz rozumienie ze słuchu

Poprzez słuchanie i jednoczesne powtarzanie zasłyszanych słów poprawiamy również wymowę. Jak wiadomo, wymowa jest równie ważna jak inne aspekty językowe. Nie chodzi tutaj o akcent, ale bardziej o to czy jesteśmy w stanie wymówić odpowiednio słowa i zostać zrozumianymi. Przez ćwiczenie rozumienia ze słuchu rozwijamy tę umiejętność dodatkowo.

Pamiętaj, że nie musisz rozumieć każdego słowa. Podobnie jak z czytaniem powinieneś starać się wyłapać znaczenie z kontekstu. W szczególności jeżeli jesteś osobą początkującą i masz okazję porozmawiać z obcokrajowcem, nie powinieneś wstydzić się przyznać, że nic nie rozumiesz i poprosić rozmówcę o powtórzenie.

W następny artykule powiem Ci więcej o słuchaniu pasywnym i aktywnym i jak używać obu tych metod.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.