Pisanie po angielsku jest częścią nauki języka, która nie cieszy się aż taką popularnością. Niewielu uczniów może powiedzieć, że jest to jego ulubione zajęcie. Wymaga ono użycia kreatywności, poświęcenia sporo czasu i dla niektórych jest to czynność, która wydaje się, że nie ma większego sensu (szczególnie jeżeli już dawno zakończyliśmy oficjalną edukację). Pisanie po angielsku ma jednak bardzo wiele zalet i korzyści i dzięki niemu możemy szybciej nauczyć się języka.

Częścią pracy domowej, którą zadaję moim uczniom jest właśnie pisanie. Po każdej lekcji muszą oni stworzyć przynajmniej jeden – dwa akapity na temat związany z lekcją. Kładę na pisanie szczególny  nacisk zwłaszcza jeżeli uczeń chce ćwiczyć słownictwo i nowe formy gramatyczne. Z doświadczenia bowiem wiem, że pisanie to bardzo ważny aspekt nauki języka.

Zobacz jakie elementy powinieneś ćwiczyć kiedy uczysz się języka angielskiego.

Korzyści pisania po angielsku

Korzyści płynących z pisania w obcym języku jest naprawdę wiele. Warto rozwijać tę umiejętność w wolnym czasie i w czasie lekcji, aby łatwiej przyswoić sobie nowy materiał. Oto dlaczego pisanie jest takie pożyteczne.

Nie musisz wkuwać słówek

Osobiście nie wierzę w bezmyślne wkuwanie słówek. Co z tego, że znasz ich tysiące jeżeli nie potrafisz zastosować ich w zdaniu? Pisanie w języku angielskim pozwoli Ci na użycie wyrażeń i słówek, połączenie je z regułami gramatycznymi i szybsze zapamiętanie ich znaczenia.

Gramatyka przychodzi Ci łatwiej

Nieszczęsne czasy w języku angielskim można opanować nieco szybciej właśnie dzięki pisaniu po angielsku. Możesz spróbować opisać jakąś sytuację w którymś z czasów, które akurat powtarzasz. Napisanie prostego dialogu dotyczącego tej sytuacji również jest świetnym ćwiczeniem. Nieco dłuższe, bardziej skomplikowane wypracowania pomagają Ci zobaczyć zależności w gramatyce i ułatwią Ci stosowanie reguł w późniejszej konwersacji. 

Rozwijasz myślenie w obcym języku

Myślenie w obcym języku to cel każdego, kto chce mówić biegle. Nie zastanawiamy się wtedy jak coś powiedzieć. Przychodzi nam to bardzo naturalnie. Przestajemy się jąkać, zacinać, mówimy w tak naturalny sposób jak podczas konwersacji w języku polskim. 

Do takiej biegłości jest daleka droga, ale dzięki czytaniu i pisaniu w języku angielskim możemy pomóc sobie ją pokonać. Ćwiczenia te powodują, że wyobrażamy sobie daną sytuację i łączymy ją z odpowiednim czasem lub formą gramatyczną. Powtarzając podobne do siebie zdania zapamiętujemy reguły jeszcze łatwiej i szybciej. 

Uczysz się na błędach

Kiedy zadaję pracę domową do napisania, zawsze sprawdzam ją razem z uczniem, pokazując mu gdzie popełnił błędy. Zdaję sobie sprawę, że wszystkich poprawek w przyszłości nie jest w stanie zapamiętać dlatego zwracam mu uwagę na te najważniejsze. W następnej pracy domowej daję mu zdania do przetłumaczenia, które zawierają dany błąd. W ten sposób uczeń nie musi niczego wkuwać na pamięć, a ja wiem, że zapamięta poprawną wersję zdania na przyszłość. 

Czasami jest tak, że błędów w jednym wypracowaniu będziesz mieć sporo, co jest całkiem normalne w czasie nauki. Najprawdopodobniej poprawnych wersji nie będziesz w stanie zapamiętać. Wystarczy jednak wypisać sobie to, co uważasz, że najbardziej Ci się przyda w przyszłości.

I pamiętaj, popełnianie błędów w rozmowie, pisaniu i czytaniu w czasie nauki jest zupełnie normalne, a do tego bardzo przydatne.

Pisanie przyda Ci się w komunikacji

Szczególnie jeżeli pracujesz lub chcesz pracować z międzynarodowymi klientami, czy w międzynarodowych firmach. Pisanie maili i oficjalnych pism będzie Twoim chlebem powszednim. Dlatego musisz opanować na przykład podstawy angielskiej ortografii, aby Twoja korespondencja była profesjonalna. Regularne ćwiczenie pisania (niekoniecznie pism biznesowych) bardzo Ci się tutaj przyda. 

Pamiętaj, że pisanie po angielsku, podobnie jak i czytanie, to tylko jeden ze sposobów na naukę języka. Twoim celem powinna być swobodna konwersacja i na niej w większości powinieneś się skupić jeżeli chcesz posługiwać się angielskim płynnie. 

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.