Czytanie po angielsku to mój ulubiony sposób na naukę języka. Do czytania namawiam wszystkich swoich uczniów, nawet jeżeli dopiero zaczynają się uczyć. Ostatnio przedstawiłam Ci moje ulubione książki, które może czytać niemal każdy. Dzisiaj chciałabym Ci pokazać zalety czytania po angielsku i pokazać Ci, że jeżeli chcesz biegle posługiwać się tym językiem, warto zainwestować w parę dobrych lektur.

Czytać po angielsku zaczęłam dosyć późno. Pamiętam jak mama mojej znajomej chwaliła się, że jej córka w 3 klasie liceum czytam dzieła Szekspira. 'Ona może, to ja też’ – stwierdziłam i popędziłam do biblioteki szkolnej po Romeo i Julię. Jak myślisz, ile przeczytałam stron? Jeżeli pomyślałeś zero to prawie zgadłeś. Przeczytałam 2 wersy. Wtedy właśnie pomyślałam, że najprawdopodobniej nie znam angielskiego, skoro nie mogę tak jak Oliwia czytać Szekspira w oryginale.

Na szczęście, parę lat później dowiedziałam się dwóch rzeczy: mama Oliwii bardzo wyolbrzymiła umiejętności językowe córki, a ja potrafiłam czytać po angielsku, tylko musiałam zacząć od czegoś naprawdę prostego. Moje pierwsze lektury to były głupiutkie romanse, które z literaturą klasyczną miały naprawdę mało wspólnego. Czytanie jednak wyrobiło u mnie wiele umiejętności doprowadziło do tego, że dzisiaj jestem tu gdzie jestem i uczę angielskiego przez Skype.

Jeżeli ta krótka historia nie przekonała Cię do czytania książek po angielsku, to może poniższe powody to zrobią za mnie.

Zobacz polecane przeze mnie książki po angielsku.

Chcesz czytać po angielsku, ale nie wiesz od czego zacząć, co czytać i skąd brać książki? Przyłącz się do Klubu Książki OK English i otrzymuj comiesięczne rekomendacje przez email! 

Subscribe

* indicates requiredHi! Super, że chcesz czytać po angielsku! Jedyne co teraz musisz zrobić aby otrzymać listę książek, to zaznaczyć poniższe pole. That’s it!

Pamiętaj, że zawsze możesz zrezygnować z subskrypcji. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o polityce prywatności, odwiedź naszą stronę.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp’s privacy practices here.


Rozwijanie wyobraźni

Możesz powiedzieć, że to nic nowego. Już dawno udowodniono, że czytanie pobudza i rozwija wyobraźnię. U osób dorosłych ta właściwość jest już dostatecznie wykształcona. Dlaczego więc o tym wspominam? Dlatego, że czytanie w języku obcym pozwala nam wyobrazić sobie przedmioty i przypisać do nich odpowiednie słowa, a także wyobrazić sobie jak dana sytuacja wyglądała i jak rozłożyła się w czasie, co z kolei pozwala nam na zrozumienie poszczególnych czasów.

Rozwijanie innych umiejętności

Czytanie po angielsku pomoże Ci rozwinąć także pisanie. Najpierw przecież uczymy się czytać, a dopiero później pisać. Pomaga ono także w rozwijaniu mówienia. Początkujący uczniowie mogą układać wypowiedzi na podstawie przeczytanych krótkich czytanek. Z kolei uczniowie zaawansowani wzbogacają dzięki czytaniu swój język.

Zobacz jakie inne umiejętności powinieneś rozwijać, aby płynnie mówić po angielsku. 

Poznajesz rytm języka angielskiego i uczysz się gramatyki

Dzięki czytaniu po angielsku przyzwyczajasz się do budowy zdań i do tego jak wygląda język i jak należy się nim posługiwać. Po pewnym czasie łatwo będzie Ci zauważyć błąd w zdaniu i zidentyfikować go zanim coś powiesz.

Czytanie o wydarzeniach z przeszłości nauczy Cię jak posługiwać się czasami przeszłymi, które tak często sprawiają kłopot uczniom. Zauważysz wtedy jak zostały użyte na przykład czasy Past Perfect i Past Simple. Jest to idealny sposób na ułożenie sobie pewnych wydarzeń w głowie i przyzwyczajenie się do używania odpowiednich czasów.

Dowiedz się jak zacząć czytać po angielsku. 

Czytanie po angielsku uczy nowych słówek

To prawda, że dzięki czytaniu uczysz się nowych słówek. W każdej książce napotkasz słowa, których na pewno wcześniej nie widziałeś. Zachowaj jednak balans i staraj się nie sprawdzać wszystkiego w słowniku od razu. Najlepiej jest próbować zrozumieć tekst z kontekstu i sprawdzać tylko te słowa, które wydają Ci się interesujące i warte zapamiętania.

Czytanie po angielsku jest naprawdę niesamowitą metodą na rozwój języka. Jeżeli nie lubisz czytać książek, możesz zawsze uciec się do artykułów w gazetach lub portali internetowych, ale na pewno nie powinieneś zaniedbywać czytania. Poświęć na nie 30 minut – 1 godziny dziennie, a efekty zobaczysz naprawdę szybko.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.