Wiesz już skąd brać książki po angielsku, od których książek zacząć i dlaczego w ogóle czytać po angielsku. Czas na ostatni odcinek z tej serii, czyli jak czytać po angielsku.

Czytanie w obcym języku to sztuka. Możesz doskonale porozumiewać się i komunikować, możesz nieźle pisać, ale z czytaniem nadal masz problemy. Nic dziwnego. Jeżeli nigdy wcześniej tej umiejętności nie ćwiczyłeś, to może być ona dla ciebie ciężka do opanowania. Ważne jednak jest to, aby zacząć czytać po angielsku jak najwcześniej, zwłaszcza jeżeli chcesz posługiwać się tym językiem biegle i komunikować nim bez większych problemów.

Wypożycz lub kup sobie swoją pierwszą książkę i przeczytaj poniższe rady. Gwarantuję Ci, że z czasem czytanie po angielsku będzie dla Ciebie łatwe, lekkie i przyjemne.

Zobacz jakie inne umiejętności powinieneś rozwijać, aby dobrze posługiwać się językiem angielskim. 

 

Zacznij od czegoś krótkiego i treściwego

Wypożycz lub kup książkę, która jest krótka. Najlepiej jak ma większe litery. Może wydać Ci się to dziwne, ale na początek nie powinieneś brać się za nic, co zniechęci Cię do czytania. Zarówno początkujący, jak i osoby zaawansowane powinny zaczynać od bajek lub książek dla młodzieży. Romanse, komiksy i wszelkiego rodzaju magazyny hobbystyczne także będą dobre na pierwsze parę razy.

Kup książki z tłumaczeniami

Obecnie na rynku jest wiele książek, które zawierają tłumaczenia. Na jednej stronie znajduje się tekst po angielsku, po drugiej słownik z wytłumaczonymi słówkami. Bardzo podoba mi się pomysł wielkich dzieł literackich wydanych w skróconej i uproszczonej formie. Książki te znajdziesz między innymi w Empiku.

Staraj się rozumieć z kontekstu

Nie przejmuj się jeżeli czegoś nie rozumiesz. Jeżeli w zdaniu znajdują się słowa, których nie znasz, ale potrafisz rozpoznać o co w nim chodzi, to sprawdzanie tych słów będzie tylko stratą czasu. Znaczeń szukaj tylko wtedy, gdy naprawdę jest Ci ciężko zrozumieć dane zdanie, czy akapit.

Czytaj na Ipadzie

Tak, tak, wiem, ja też nie lubię elektronicznych wersji książek. Nie ma przecież jak to papier, prawda? Ipady i czytniki mają jednak to do siebie, że świetnie nadają się do czytania w obcym języku. Jeżeli nie znasz danego słowa, klikasz na nie, przytrzymujesz palcem i klikasz na opcję 'tłumacz’. Ja zmieniłam sobie wszystkie urządzenia na język angielski, a więc i tłumaczenie wyskakuje mi po angielsku. Ty jednak możesz mieć polskie ustawienia i nadal korzystać z tej funkcji.

Wyszukuj wyrażenia i zdania z poszczególnymi czasami

Uczysz się akurat czasu Present Simple? Weź do ręki książkę i spróbuj w tekście znaleźć ten czas. Zapisz sobie zdanie w zeszycie i rozłóż je na czynniki pierwsze. Zobacz co znaczy, jak został użyty czasownik i czy możesz użyć danych słów, aby ułożyć swoje zdanie.

Czytaj to, co Cię interesuje

Kiedy już przyzwyczaisz się do czytania, sięgnij po bardziej zaawansowane książki. Czytaj to, co Cię interesuje. Książki hobbystyczne, science fiction, czy podróżnicze. Nie jest ważny temat, ważne jest, abyś regularnie czytał i rozwijał swoje umiejętności językowe.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.