Wielu moich uczniów pyta mnie o to czy znam jakieś dobre podcasty do nauki angielskiego. Tak się składa, że od paru miesięcy tak właśnie spędzam swój wolny czas – zamiast czytania książek, zakładam słuchawki na uszy i zagłębiam się w słuchowiska. Niemal codziennie odkrywam nowe audycje i nowych twórców i zawsze próbuje znaleźć coraz to nowe sposoby na naukę języka angielskiego.

Podcasty to najnowszy internetowy hit. Są to krótkie audycje radiowe o przeróżnej tematyce. Podcasty znajdziecie praktycznie wszędzie, ale najlepszym źródłem jest Apple Podcasts, gdzie możecie słuchać ich za darmo, a także subskrybować kanały.

Zalety słuchania podcastów

Słuchanie podcastów ma naprawdę wiele zalet. Jeżeli jeszcze nie zacząłeś używać ich do nauki języka, to warto zacząć już dzisiaj!

Popraw swoje rozumienie ze słuchu

Nigdy nie przeprowadzisz konwersacji po angielsku jeżeli będziesz miał trudności ze zrozumieniem. Moim ulubionym sposobem uczenia moich studentów rozumienia ze słuchu są właśnie podcasty, które przerabiamy przeważnie raz w tygodniu. Wygodą jest przede wszystkim to, że na iTunes można znaleźć materiały dla każdego stopnia zaawansowania. 

Zdobywasz wiedzę

Podcasty to świetny sposób nie tylko na naukę języka, ale również na dowiedzenie się czegoś nowego o świecie. Nawet NASA ma swój własny podcast! Jeżeli więc ciekawi Cię świat, to podcasty na pewno Ci się spodobają. 

Nie musisz za nie płacić

Podcasty są zupełnie darmowe. Nie płacisz za nie ani złotówki! Ja wychodzę z założenia, że bardzo często nie warto płacić za tak modne teraz kursy online. Wystarczy znaleźć dobre podcasty i kanały na YouTube z których wiele możemy się nauczyć za darmo. W sieci znajdziesz podcasty na każdy temat i myślę, że na pewno się dzięki nim dokształcisz. 

Jak uczyć angielskiego z podcastów?

Wszystko zależy od Twojego poziomu. Jeżeli jesteś na poziomie podstawowym, powinieneś wybrać podcast łatwy, który jesteś w stanie zrozumieć w 50%. Dobrze jest jeżeli podcast ma również skrypt, który możesz jednoczenie słuchając czytać. Odcinki powinny być nie dłuższe niż 15 minut. Każdy z nich odsłuchaj przynajmniej 3 razy: raz – wsłuchując się i wyławiając słowa, które rozumiesz, drugi raz – spisując to co zrozumiałeś, zatrzymując nagranie raz na jakiś czas, i trzeci raz – całe nagranie na raz, próbując zrozumieć ogólny sens. 

Osoby nieco bardziej zaawansowane mogą robić dokładnie to samo. Zależy to od tego jak bardzo czujesz się na siłach, aby zrozumieć wszystko. 

Ci, którzy biegle porozumiewają się angielskim i którzy nie muszą słuchać nagrania jeszcze raz, aby zrozumieć wszystko, mogą swobodnie słuchać podcastów codziennie bez ograniczeń w dowolnych ilościach. 

Nie skupiaj się wyłącznie na słuchaniu! Zobacz jakie inne jeszcze umiejętności należy rozwijać przy nauce języka angielskiego. Przeczytaj mój post i dowiedz się więcej!

Poziom początkujący

Aby korzystać z tych podcastów należy aktywnie uczyć się angielskiego i umieć podstawowe słownictwo i nieco gramatyki. Pamiętajmy, że podcasty to nie pełne kursy. Mają one na celu uzupełnić wiedzę o rzeczy, których uczeń może nie dowiedzieć się na lekcjach.

EnglishClass101.com

English 101 – Podcasty z serii 101 to najpopularniejsze serie nauki przeróżnych języków. Ja uczę się przez nie tajskiego. Zaletą jest nie tylko nauka wyrażeń, zdań i fraz ale także informacje o kulturze i zwyczajach danego kraju, w tym wypadku Wielkiej Brytanii.

ESL Pod

ESL Pod – Świetny podcast do nauki angielskiego dla początkujących. W trakcie każdej audycji lektor przedstawi wam temat a potem powoli i bardzo wyraźnie o nim opowie. Dodatkowym atutem jest to, że trudniejsze wyrazy są literowane, a potem w bardzo prosty sposób tłumaczone.

Learn English Speaking

Learn English Speaking Podcast – Lektorka z brytyjskim akcentem podaje porady jak można szybciej nauczyć się języka angielskiego. We wszystkich odcinkach mówi bardzo powoli i wyraźnie.

AmazingEnglish.Net

Amazing­English.Net – Scott, który prowadzi ten program, nauczy cię jak przeprowadzić konwersację i jak używać potocznych zwrotów. Twórcy twierdzą, że podcast został stworzony dla poziomu zaawansowanego. Ja jednak jestem przekonana, że początkujący uczniowie także dadzą sobie radę.

Adept English

Adept English – Celem tego podcastu jest nauczyć cię słuchać. Każdy odcinek posiada przydatne informacje na temat gramatyki i słownictwa. Wszystko tłumaczone jest bardzo powoli i nikt nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem.

Poziom Średnio-zaawansowany

Wiele z poniższych podcastów zawiera przydatne lekcje na temat języka. Niektóre opowiadają krótkie historie. Poniższe podcasty dają uczniom szanse na przyzwyczajenie się do różnych akcentów i szybszego mówienia.

BBC 6 Minute English

BBC World Service: 6 Minute English – Świetny sposób na zapoznanie się z językiem mówionym. Prezenterzy dyskutują na tematy dnia codziennego, przytaczają historię i wywiady z ludźmi. Tutaj usłyszysz szeroką gamę akcentów.

A Cup Of English

A Cup of English – Intrygujące historie, czytane przez lektorkę z brytyjskim akcentem. Jest to doskonały sposób aby posłuchać czegoś interesującego, a także nauczyć się przydatnych rzeczy.

Culips ESL Podcast

Culips ESL Podcast – Podcast ten uczy potocznych zwrotów, idiomów i fraz, które przydają się w codziennym życiu. Dwójka prowadzących to Brytyjczyk i Amerykanka, co oferuje słuchaczom zapoznanie się z obojgiem akcentów.

English Funcast

English Funcast – Wszystkie odcinki opierają się o żarty i skecze, które później tłumaczone są w prosty sposób. Niektóre z kawałów są typowo sytuacyjne, niektóre opierają się na zabawie językiem.

Espresso English

Espresso English – Prawdopodobnie jeden z lepszych podcastów do nauki angielskiego. Od jakiegoś czasu śledzę poczynania Shayny i muszę przyznać, że kobieta wie jak nauczyć angielskiego. W swoich podcastach Shayna pokaże ci najczęściej popełniane błędy, a także jak używać języka poprawnie.

Poziom Zaawansowany

Jeżeli twój angielski jest na poziomie zaawansowanym, to tak naprawdę każdy podcast w języku angielskim ci się przyda. BBC posiada całą gamę podcastów na różne tematy, gdzie omawia się bieżące wydarzenia, naukę, kulturę, czy zjawiska socjologiczne. Polecam po prostu wpisanie w wyszukiwarkę iTunes tematu, który cię interesuje i znalezienie paru podcastów, które można subskrybować.

Luke's English Podcast

Luke’s English Podcast – Luke’s English Podcast to audycje, gdzie znajdziecie ponad 400 odcinków, które przybliżą wam brytyjską kulturę. Luke jest także komikiem, a więc podcasty są pełne zabawnych historii i żartów, które mają na celu uczyć i zarazem bawić.

All Ears English

All Ears English – jeżeli chciałbyś nauczyć się amerykańskiej wersji angielskiego to ten podcast jest dla ciebie. Prezenterki, Lindsey i Michelle, pokażą ci jak używać potocznych wyrażeń i jak przeprowadzić tzw. “small talk” po angielsku.

The Way I Heard It

Mike Rowe – The Way I Heard It – Te podcasty nie mają na celu uczenia angielskiego per se, ale każdy z nich to krótka historia, napisana przez radiowego DJa Mike’a Row. Ponieważ odcinki napisane są z humorem i historie oparte są o humor językowy, jest to na pewno wyzwanie dla wszystkich tych, którzy chcą jeszcze bardziej poprawić swój angielski.

Mam nadzieję, że powyższe podcasty do nauki angielskiego przydadzą Ci się i zainspirują Cię do dalszego studiowania języka. Jeżeli znasz jakieś inne audycje, oraz sposoby na podwyższenie swojego poziomu, zostaw komentarz poniżej, a jeżeli interesują Cię lekcje angielskiego przez Skype, skontaktuj się ze mną już dzisiaj i razem omówmy co możemy osiągnąć. Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:Dlaczego warto ćwiczyć rozumienie ze słuchu?

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.