Wstajesz rano, szybko wrzucasz coś na siebie, jedną ręką kręcisz rzęsy, drugą karmisz dziecko. Później zawozisz do szkoły, pracujesz, robisz zakupy, gotujesz, sprzątasz, prasujesz, kładziesz się spać…I od rana to samo. Ufff…A gdzie czas na lekcje angielskiego, które od dawna planujesz nadrobić? Masz słówka do nauczenia, ćwiczenia do zrobienia. Znowu zostajesz w tyle!! Nigdy, przenigdy nie nauczysz się już angielskiego! OK, spokojnie, weź głęboki oddech. Języka możesz się nauczyć, musisz tylko obrać odpowiednią strategię.

W OK English Uczymy angielskiego dorosłych od lat. Naszymi klientami od zawsze są osoby dorosłe, które mają rodziny, dzieci, hobby, prace na etat. Wiemy, że nauka angielskiego w dorosłym życiu nie jest prosta i nauczyliśmy się odpowiedniego podejścia dzięki doświadczeniu i pracy z wami.

Zapisz się na webinar Nauka angielskiego bez stresu w dorosłym życiu i sprawdź jak uczyć się języka efektywnie i bez problemów.

Dorośli to nie dzieci, mają mniej czasu, więcej obowiązków i na głowie mnóstwo problemów. Zaczęłam więc eksperymentować. Aby nauczyć się angielskiego, dorośli muszą mieć zupełnie inną metodę nauki niż znają do tej pory!

Nasi uczniowie zostają z nami na bardzo długo, pokonują własne słabości, uczą się mówić i osiągają w życiu to, co chcą osiągnąć. Nadal od nich wymagamy, ale rozumiemy ich znacznie bardziej i to pozwala im na jeszcze bardziej efektywną naukę.

Nie chce Ci się czytać? No worries! Oto nagranie audio!

Nauka angielskiego w dorosłym życiu: Gdzie tkwi problem?

Głupio się czujesz nie znając angielskiego, prawda? Wydaje Ci się, że cały świat idzie do przodu, tylko Ty zostajesz gdzieś na szarym końcu. Pomimo starań, od lat nie potrafisz przyswoić sobie języka. Co jest z Tobą nie tak?? Czy naprawdę straciłeś wszystkie szare komórki?

Nie jest z Tobą tak źle, przysięgam. Musisz tylko zmienić parę rzeczy w nauce angielskiego.

Twoja ambicja przeszkadza Ci w nauce

Od razu powiem Ci, że wydaje mi się, że dorośli uczący się języków obcych są zbyt ambitni. Ambicja oczywiście jest super, ale jak jest jej zbyt dużo, to może nieźle zaszkodzić.

Bo zobacz, kiedyś byłeś w szkole i miałeś całe dnie i weekendy na naukę. Uczyłeś się w klasie, a potem jeszcze w domu. Wszystko jakoś przychodziło łatwiej i szybciej. Dzisiaj próbujesz się uczyć i Ci nie wychodzi. Myślisz sobie, że jesteś głupi, nie masz talentu do języków i w ogóle chyba jesteś już za stary.

Po pierwsze, musisz w końcu zdać sobie sprawę z tego ile realnie jesteś w stanie poświęcić na angielski tygodniowo. Spędzasz 2 godziny dziennie w komunikacji miejskiej? Jesteś samotną matką z dwójką dzieci? Jesteś dyrektorem dużej firmy? Trzy godziny tygodniowo na lekcje to na pewno za dużo!

Wystarczy nieco wyluzować, aby nauczyć się angielskiego.

Jeżeli nieco odpuścisz, dasz sobie spokój z ambicjami, niemożliwym celem przeskoczenia na kolejny poziom w 3 miesiące i nauczenia się miliona słówek w tydzień, nagle zrobi się miejsce, a nauka przestanie być dla Ciebie utrapieniem.

Na co ty właściwie masz czas?

Nie mam czasu, nie mam czasu, nie mam czasu – powtarzasz jak mantrę. No jasne, że nie masz czasu! Wiadomo, że pracujesz, opiekujesz się rodziną, gotujesz i sprzątasz. Znalezienie czasu na angielski to prawdziwa gimnastyka.

Ale zatrzymaj się teraz, dzisiaj. Weź kalendarz do ręki, przypatrz się temu, jak wygląda Twój dzień. Czy faktycznie nie masz 15-tu minut na naukę? Jasne, że masz!

Zidentyfikuj dokładny czas, codziennie, kiedy możesz uczyć się angielskiego. Wypisz to sobie w kalendarz i trzymaj się ustalonego terminu. Przyjmij też do wiadomości, że może coś się stanie, że naukę będziesz musiał przesunąć, ale jeżeli będzie ona w kalendarzu, to na pewno będziesz się jej trzymał.

Boisz się, że dostaniesz jedynkę?

Szkoła nauczyła nas dużo. Część z tego to bardzo przydatne rzeczy, jak na przykład czytanie i pisanie. A część to materiał, który już dawno wyparował nam z głowy (na przykład układ pokarmowy krokodyla). Szkoła nauczyła nas dyscypliny i punktualności, ale także niepotrzebnego perfekcjonizmu, który teraz, w dorosłym życiu objawia się tym, że twierdzisz, że nie potrafisz się porozumiewać po angielsku.

Tak, rozumiem, wiem, że chcesz mówić płynnie i nie zawsze Ci to wychodzi, ale jak masz zamiar porozumiewać się po angielsku, skoro boisz się odezwać w międzynarodowym towarzystwie.

’Ale jak ja mam coś powiedzieć skoro nie potrafię zastosować Present Perfect…?’ – zapytasz. Mój drogi, ambitny i zbyt perfekcyjny uczniu, teoria-teorią, ale to praktyka jest najważniejsza. Chętnie Ci wytłumaczę jaka jest różnica między Present Perfect a Past Simple, ale co z tego, że Ty to zrozumiesz jeżeli nadal strach przed konwersacją będzie zjadał Cię żywcem. To nie szkoła, obudź się z tego koszmaru. Tutaj nie dajemy jedynek.

Ćwiczysz konwersację? Nie? To zacznij! Już teraz znajdź sobie towarzysza do rozmowy i zacznij gadać! Tylko na błędach nauczysz się mówić, a tych nie popełnisz zanim nie zaczniesz mówić.

Ale są wakacje….

Ile razy zaczynałeś naukę, robiłeś sobie przerwę i potem już do niej nie wracałeś? Pewnie tak jest co roku, prawda?

Nie będę się rozpisywać – weź się w garść. Jeżeli coś zaczynasz, to kończ. Przerwa w nauce angielskiego jest potrzebna, ale nie może ona trwać dłużej niż tydzień. W przeciwnym razie stracisz chęci do nauki i zapomnisz to, czego do tej pory się nauczyłeś.

Reasumując: mniej ambicji, więcej działania. Zaplanuj sobie dokładnie naukę, nie wymagaj od siebie czegoś niemożliwego, zwolnij i ciesz się całym procesem nauki. Zacznij rozmawiać, nie bój się, że popełnisz błąd, bo już nie szkoła, a prawdziwe życie. Bądź dla siebie bardziej wyrozumiały.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.