'Nie rozmawiaj z nieznajomym' zapewne mówiła Ci mama, kiedy byłeś mały. Od tamtej pory być może wystrzegasz się ludzi, których nie znasz. Nic w tym złego. Twoje bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Ale kiedy chodzi o konwersację po angielsku, dobrze jest bardziej otworzyć się na świat i nieznajomych, przełamać wstyd i zażenowanie i nawiązywać znajomość z obcokrajowcami, kiedy tylko ma się ku temu okazję.

Angielskiego uczyłam się bardzo długo, ale dopiero zamieszkanie w Londynie pomogło mi rozwinąć język tak, że obecnie posługuję się nim na tym samym poziomie, co polskim. Jak tego dokonałam? Konwersacja po angielsku z nieznajomymi, poznawanie nowych osób i podróże nauczyły mnie odwagi, a także pokazały, że popełnianie błędów w rozmowie nie jest złe i dzięki temu mogę się wiele nauczyć.

Rozpoczęcie rozmowy z kimś kogo się nie zna, zwłaszcza jeżeli Twój angielski nie jest perfekcyjny, wydaje się wyzwaniem. Gdzie poznać nowe osoby? Jak zagadać do nieznajomego? Czy nie będzie to dziwne, jeżeli będę chciał rozmawiać z przypadkowo poznaną osobą? W tym artykule podsunę Ci parę sprawdzonych sposobów na rozpoczęcie konwersacji po angielsku z nieznajomym.

Dlaczego konwersacja po angielsku jest ważna?

Wspomniałam o tym nieco wcześniej – jeżeli chcesz biegle posługiwać się angielskim, musisz zacząć rozmawiać z obcokrajowcami. Nie ma innego sposobu na to, aby nauczyć się języka.

Dzięki konwersacji po angielsku nauczysz się poprawnego wymawiania słów, zrozumiesz jak układać zdania, zadawać pytania, poznasz nowe wyrazy, frazy i slang, którym posługują się native speakerzy na co dzień.

Rozmowa to nie tylko ćwiczenie wymowy, czy używanie wyuczonych słów w zdaniach, ale także wyrabianie rozumienia ze słuchu, co jest niezwykle ważne kiedy uczysz się angielskiego. Płynna rozmowa nie może mieć miejsca jeżeli jedna ze stron nie rozumie drugiej.

A w końcu, angielski otworzy Ci oczy na świat i dzięki językowi i poznasz nowe osoby, inne kultury i przełamiesz wewnętrzny strach i bariery, które do tej pory nie pozwalały Ci na dalekie wyjazdy i nowe przedsięwzięcia.

Nie słuchaj się mamy – rozmawiaj z obcymi!

'Kto nie słucha ojca, matki, ten słucha psiej skóry' – mówi stare porzekadło. Dużo w tym racji. Ale nie w tym przypadku.

Na początku być może będziesz zmuszony poszukać partnera do konwersacji wśród obcych Ci ludzi. Mieszkasz za granicą, wyjeżdżasz w podróż lub zostajesz w Polsce – gdziekolwiek jesteś i uczysz się akurat intensywnie angielskiego, zapomnij o słowach mamy, która ostrzegała Cię przed rozmową z nieznajomym, i sam zainicjuj konwersację z kimś, kogo nie znasz.

Dla mnie takie spotkania są zawsze bardzo wartościowe. Kiedyś w jednym z hostelowych barów w Birmie poznałam amerykańskiego fotografa, który przemierzał cały świat w poszukiwaniu idealnego zdjęcia. Innym razem, na plaży w Tajlandii, natknęłam się na parę Holendrów podróżujących rowerami przez Azję. W Warszawie ucięłam sobie szybką konwersację z Anglikiem, który zakochał się w Polsce i chciał tam zamieszkać. Nasza pogawędka wypełniła mi czas do autobusu i odwróciła uwagę od panującego mrozu.

Wszystkie te spotkania okazały się dla mnie niezwykle cenne. Wzbogaciły mnie jako osobę i pozwoliły uwierzyć we własne możliwości językowe. Konwersacja po angielsku z obcokrajowcem jest najlepszą darmową lekcją, jaką możesz kiedykolwiek dostać.

Sposób na nawiązanie konwersacji po angielsku niemal z każdym – pytania

Ludzie lubią mówić o sobie. Nie wszyscy jesteśmy w stanie od razu zacząć rozmawiać, ale zapytani o nasze życie, pracę, rodzinę i hobby otwieramy się i pozwalamy innym na zajrzenie do naszego świata. Dlatego najlepszym sposobem na rozpoczęcie i podtrzymanie rozmowy jest zadawanie pytań.

Zacznij od zwykłego 'what's your name', a następnie przejdź do czegoś bardziej szczegółowego. Zapytaj się o zainteresowania, o to skąd dana osoba jest i jak się tam mieszka. Dla mnie najważniejsza konwersacja to tak dotycząca jedzenia. Uwielbiam próbować nowych rzeczy i zawsze chętnie dowiaduję się o tym co ludzie jedzą w innych krajach. Pamiętaj – pytaj i bądź ciekawy innych osób, a stworzysz sobie darmowe sposoby do konwersacji.

Gdzie nawiązać nowe znajomości?

W dzisiejszych czasach sprawa jest naprawdę uproszczona, bo wymówka typu 'mieszkam w dużym mieście' jest zupełnie nieważna. Internet daje nam wiele możliwości na poznanie ludzi, ale zacznijmy od tych bardziej tradycyjnych metod.

W podróży

Jestem podróżniczą-amatroką, która uwielbia poznawać nowych ludzi w podróży. Jest to dla mnie zawsze najlepsza okazja do rozmowy z obcymi.

Zachęcam Cię do samotnych podróży, albo chociaż do błąkania w pojedynkę po nowym miejscu. Wtedy właśnie więcej możliwości, aby kogoś poznać. Usiądź w kawiarni, zamów kawę,  jedzenie w przydrożnym barze, usiądź na ławce w parku, odwiedź muzeum. Dobrymi miejscami są także hostele. Nie wpatruj się w ekran telefonu. Obserwuj co dzieje się wokoło Ciebie. Może niedaleko siedzi inny turysta, który szuka towarzystwa? A może mieszkańcy tego państwa, czy miasta szukają obcokrajowców do poćwiczenia rozmowy i dowiedzenia się czegoś o innych miejsca na świecie?

Z krajów, które odwiedziłam najłatwiej było mi zawrzeć znajomości z mieszkańcami w Wietnamie i Birmie, gdzie w szczególności młodzież szuka partnerów do rozmowy. Najtrudniej było w Rosji i Australii. W krainie kangurów byłam tylko w większych miastach i słyszałam, że na prowincji i mniejszych miejscowościach ludzie są o wiele sympatyczniejsi.

W czasie podróży bardzo łatwo zacząć rozmowę. Szczególnie w miejscach bardziej egzotycznych Europejczycy są bardziej skorzy do nawiązywania znajomości z innymi Europejczykami. Myślę, że to w jakiś sposób sprawia, że czują się bardziej komfortowo w nowym otoczeniu.

Jeżeli w kawiarni, restauracji, barze, czy nawet w autobusie usiądzie koło Ciebie ktoś samotny, możesz spróbować zapytać się jak leci i czy nie ma ochoty na konwersację. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale poznawanie innych w podróży tak właśnie działa – wystarczy jedno, zdanie, uśmiech i rozmowa jakoś sama się kręci. Przeważnie konwersacje w takich okolicznościach kręcą się wokół tego gdzie byłeś i gdzie jedziesz. Z czasem mogą nieco zbrzydnąć, ale jest to dobry sposób na naukę języka.

Zdania, które Ci się przydadzą:

Hey, how's it going? – Jak leci?

Where have you travelled to? – Gdzie już byłeś?

Where are you going next? – Gdzie jedziesz potem?

What is your favourite place? – Które miejsce jest Twoim ulubionym?

Have you been to…? – Czy byłeś już w ….?

I am going to….. Do you have any recommendations? – Jadę do….. Masz jakieś porady/Czy możesz coś polecić?

Na emigracji

Mieszkasz za granicą? Jesteś szczęściarzem. Nigdzie indziej nie nauczysz się tak języka jak w obcym kraju. Rozumiem, że przebywanie gdzieś, gdzie nie zna się nikogo i może mało się rozumie może być nieco przytłaczające. Do tego pewnie dochodzi tęsknota za domem, za rodziną i za tym, co znamy. Ale pomyśl sobie, że to jest szansa dla Ciebie na nauczenie się czegoś nowego, na podszkolenie języka i poznanie nowych osób.

Postaraj się nie przebywać zbyt często w towarzystwie rodaków. Ogranicz spotkania towarzyskie z Polakami, a skup się na tym, by zdobyć przyjaciół wśród lokalnych mieszkańców. Nie krępuj się i nie wstydź jeżeli na początku trudno Ci jest zrozumieć to, co do Ciebie mówią lub na odwrót – to oni mają trudności ze zrozumieniem Ciebie. Ćwicz, mów, komunikuj się, zdobywaj wiedzę, wykorzystuj każdą okazję na rozmowę lub ćwiczenie rozumienia ze słuchu.

Najłatwiej poznawać jest obcokrajowców w pracy, ale możesz zapisać się na grupowe lekcje języka angielskiego. W Wielkiej Brytanii są one często sponsorowane przez lokalne urzędy. Możesz także spróbować poznawać ludzi na przeróżnych eventach i festiwalach, które organizowane są przez kościoły, szkoły i organizacje charytatywne w Twoim mieście.

Zdania, które Ci się przydadzą:

It's cold today, isn't it? – Dzisiaj jest zimno, prawda? – Rozmowa o pogodzie zawsze zdaje egzamin i przełamuje lody.

What are you up to today? – Co będziesz robić dzisiaj?

It's a great event, isn't it? Do you always come here? – Bardzo fajny event, prawda? Zawsze tutaj przychodzisz?

How's …….? – Jak tam…? Co słychać u…..? – Pytanie, które możesz zadać komuś, kogo już znasz, na przykład koledze z pracy. Na koniec zdania wrzuć imię kogoś z jego rodziny lub, jeżeli nie znasz imion, zapytaj o syna, córkę, żonę lub męza. Na przykład: How's John? How's your husband?

W kraju

Mieszkańcy dużych miasta mają łatwe zadanie. Polska stała się dość popularna wśród obcokrajowców i w szczególności latem ściągają do nas ludzie z całego świata. Niektórzy decydują się nawet tutaj zostać dłużej. W Warszawie na ulicy angielski już nie budzi zdziwienia. Studenci Erasmusa, czy międzynarodowi biznesmeni to widok bardzo powszedni.

Na ulicy, w parku, czy na przystanku autobusowym możesz po prostu zaczepić kogoś i zapytać się czy możesz z nim poćwiczyć język. Oczywiście, jeżeli jesteś pewien, że ta osoba zna dobrze angielski i jest zza granicy. Obcokrajowcy bardzo chętnie nawiązują kontakty z Polakami w Polsce, bo sami są bardzo ciekawi naszej kultury i chcą się od nas dużo dowiedzieć.

Udaj się także na spotkanie Couchsurfingu lub jeden z Meet Upów, których obecnie pełno jest w dużych miastach. Warszawa, Kraków, Poznań, czy Wrocław to tylko niektóre z miast, które mają i organizują spotkania ludzi z całego świata.

Zwroty, które Ci się przydadzą: 

Where are you from? – Skąd jesteś?

Do you like Poland? – Lubisz/Podoba Ci się w Polsce?

What do you like the most about Poland? – Co podoba Ci się najbardziej w Polsce?

Do you like the food here? – Lubisz tutejsze jedzenie?

Do you miss your family? – Tęsknisz za rodziną?

W Internecie

Znajdywanie nowych okazji do konwersacji przez Internet to mój ulubiony temat. Jestem wielką fanką aplikacji i stron internetowych, które pomagają innym w ćwiczeniu mówienia w drugim języku.

Italki to jeden z portali, którego używam do nauki tajskiego. Pobieram na nim lekcje i znalazłam sobie także partnerkę do wymiany językowej. Spotykamy się raz w tygodniu. Ja poprawiam jej angielski, który jest o wiele lepszy od mojego tajskiego, a ona poprawia mój tajski.

Ostatnio odkryłam także HelloTalk – aplikację na telefon, gdzie można rozmawiać z ludźmi, którzy władają tym językiem, którego my się uczymy. Świetna aplikacja, która uzależnia. W jeden dzień poznała ponad 20 osób, z którymi piszę. W aplikacji można także nagrywać wiadomości, a więc masz możliwość również ćwiczyć rozumienie ze słuchu i mówienie.

Możesz także spróbować grup na Facebooku, które w nazwie mają language exchange.

Zwroty, które się przydadzą:

Hi, my name is….I'm from….Can you practice English with me? – Cześć, mam na imię….Jestem z …… Czy możesz poćwiczyć ze mną angielski.

I would like to practice English. Can you help me? – Chciałbym poćwiczyć angielski. Czy możesz mi pomóc?

I can teach you Polish/Spanish/Italian…and you can teach me English. – Ja mogę uczyć Cię polskiego, hiszpańskiego (tutaj wstaw nazwę języka, który znasz), a ty mnie możesz uczyć angielskiego.

Na końcu chciałabym, abyś zapamiętał – bez mówienia i praktyki nie ma postępów. Musisz starać się ćwiczyć język jak najczęściej. Może będziesz czuł się skrępowany, może będziesz się wstydził i czuł, że nikt Cię nie rozumie lub będziesz bał się, że Twoi rozmówcy będą się z Ciebie śmiali. To jest jednak tylko w Twojej głowie. Jeżeli nie przełamiesz wewnętrzych uprzedzeń, strachu i barier, nigdy nie nauczysz się komunikować w obcym języku.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.