Nauka języka to nie tylko czytanie, pisanie i rozumienie ze słuchu, ale przede wszystkim konwersacja. Język służy nam do komunikacji. Uczymy się go po to, aby w przyszłości móc porozumiewać się z innymi. Dlatego tak ważne jest ćwiczenie konwersacji i mówienie kiedy tylko ma się ku temu okazję. Ale co jeśli mieszkasz w Polsce i nie masz możliwości spotykania obcokrajowców? Mam dla Ciebie parę rozwiązań.

Kiedy ktoś się mnie pyta jak zacząć mówić po angielsku i przestać się wstydzić, odpowiadam, że po prostu należy….zacząć mówić i przestać się wstydzić. Nie ma innej metody. Należy jak najwcześniej rozpocząć ćwiczenie konwersacji. Pytanie jednak pojawia się: Jak? Jak mam ćwiczyć skoro mieszkam na wsi, w małym mieście, nie jeżdżę za granicę i nigdy nie miałem styczności z obcokrajowcem? No tak, to jest niemały problem, ale jak to zwykle bywa, istnieje naprawdę wiele rozwiązań, które są dość proste.

Zobacz jakie aspekty powinieneś ćwiczyć, aby poprawić swój angielski.

Ćwicz konwersację po angielsku w Polsce 

Polska przestała być już dawno krajem zaściankowym i zamkniętym na świat. Od lat cieszymy się otwartymi granicami, możemy się swobodnie przemieszczać, a i do nas przyjeżdża wielu turystów ze Stanów, czy z Wielkiej Brytanii. Wiele możliwości daje nam również Internet. Szkoda byłoby nie wykorzystać tego wszystkiego do nauki języka. Oto moje polecane metody. 

Mów do siebie

Jest to metoda dla tych, którzy nie mieli okazji jeszcze mówić po angielsku z nikim. Idealna jest dla początkujących, ale również dla osób zaawansowanych. 

Zacznij do siebie mówić po angielsku. Chodzi tutaj o to, aby się przyzwyczaić do brzmienia swojego głosu w tym właśnie języku. Wyda się wam to dziwne, ale jeżeli nigdy jeszcze z nikim nie rozmawialiście po angielsku, to przy pierwszym zdaniu wasz głos i ton mogą wydać się wam obce.

Mów więc do siebie kiedy jesteś sam. Możesz na przykład komentować co robisz kiedy gotujesz lub sprzątasz (’teraz robię obiad, potem pozmywam i posprzątam’). Możesz wyrażać głośno swoje myśli (’ciekawe co robi Artur? Muszę mu powiedzieć o urodzinach Basi’) lub czytać teksty po angielsku (co też jest świetnym sposobem na ćwiczenie języka). 

Możesz też się nagrać i odtwarzać sobie to nagranie parę razy. Dla mnie było to trudne na początku, bo chyba niewiele osób lubi słyszeć nagranie swojego głosu, ale szybko się do tego przyzwyczaiłam. 

Weź udział w wymianie językowej

Jeżeli mieszkasz w większym mieście, w szczególności takim jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław, na pewno organizowane są tam wymiany językowe. W takich ośrodkach żyje bardzo wielu obcokrajowców, którzy chcą nauczyć się polskiego i którzy spotykają się raz w tygodniu, aby pogadać.

Jak znaleźć takie spotkania? Zacznij od grup na Facebooku. W wyszukiwarkę wpisz 'language exchange …. (nazwa miasta)’ lub 'wymiana językowa ….(nazwa miasta). Jeżeli nic nie wyskoczy, zajrzyj na Meetup.org – jest to fantastyczna strona, gdzie możesz spotkać pasjonatów z różnych dziedzin, między innymi właśnie osoby, które chcą nauczyć się jakiegoś języka.

Skorzystaj z Couchsurfingu

Kolejna fantastyczna opcja dla mieszkańców dużych miast. Couchsurfing to nie tylko strona, gdzie można znaleźć darmowe zakwaterowanie podczas podróży, ale również udać się na jeden z ich wieczornych spotkań.

Jeżeli mieszkasz gdzieś, gdzie przyjeżdża sporo zagranicznych turystów, to na pewno ktoś organizuje spotkanie CS. Możesz zarejestrować się na stronie i zapisać się na spotkanie tam lub przyłączyć się do grupy na Facebooku i obserwować co się tam dzieje. 

Takie spotkanie polega po prostu na konwersacji z ludźmi, którzy przyjeżdżają do danego miasta na zwiedzanie. Nie gwarantuję, że będą tam sami obcokrajowcy, ale na pewno są na to spore szanse. 

Zaczep obcokrajowca 

Jesteś osobą otwartą, która nie wstydzi się i chce rozmawiać z ludźmi? Zagadaj do kogoś na ulicy! Jeżeli w Twoim mieście są turyści, możesz zacząć rozmowę pytając się o to skąd są i co ich przygnało do Polski. 

O tym jak zacząć konwersację z nieznajomym pisałam już wcześniej i myślę, że śmiało możesz skorzystać z tych rad oraz zwrotów.

Jasne, takie zagadywanie nie jest proste i wymaga nieco odwagi, ale obcokrajowcy będą naprawdę szczęśliwi jeżeli lokalny mieszkaniec opowie im nieco o naszym kraju i przywita ich po angielsku. 

Nie masz pieniędzy? Jesteś nieśmiały? Skorzystaj z Internetu!

Żyjemy w takich czasach, że naprawdę grzechem byłoby nie skorzystać z tego wszystkiego, co technologia nam oferuje. Teraz możemy nauczyć się wszystkiego praktycznie nie wychodząc z domu i nie wydając fortuny. Internet to studnia wiedzy. Użyj jej więc do pracy nad językiem angielskim.

Pierwszą fantastyczną stroną jest Italki. Została ona stworzona do nauki języka  z lektorami i za lekcje musisz płacić, ale jeżeli założysz konto to masz dostęp do forum oraz do chatu. Dzięki niemu możesz znaleźć partnera do rozmowy. Ja znalazłam tak osobę, z którą spotykam się raz w tygodniu na Skype na ćwiczenie tajskiego w zamian za angielski. Taka nauka jest darmowa, a do tego można poznać osoby z całego świata! 

Ostatnio odkryłam aplikację Hello Talk, która pomaga mi w nauce tajskiego. Wersja podstawowa jest darmowa i można ją ściągnąć na telefon. Działa ona trochę jak Facebook. Masz swoją tablicę, gdzie wrzucasz zdjęcia, czy swoje przemyślenia. Istnieje również możliwość zawierania internetowych znajomości i rozmowy z osobami z kraju, którego języka chcesz się uczyć. Aplikacja sama dopasowuje Cię do osób, które mogą uczyć Cię angielskiego w zamian za Twój polski (wierz mi, Amerykanów, czy Anglików, którzy chcą nauczyć się polskiego jest mnóstwo). Jest to idealna opcja dla nieśmiałych, bo nie musisz spotykać się z kimś na Skype. Rozmowę przeprowadzasz nagrywając się i wysyłając nagranie lub po prostu pisząc.

Wynajmij nauczyciela

Wykup lekcje konwersacji angielskiego z lektorem. Może być to native, czyli osoba z zagranicy lub polski nauczyciel. Mogą być to lekcje przez Skype lub stacjonarne. Najważniejsze, abyś skupiał się na ćwiczeniu konwersacji i aby Twój nauczyciel potrafił podnieść Twoją pewność siebie.

W oferowanych lekcjach szukaj materiałów autentycznych, a nie podręcznikowych ćwiczeń, konwersacji o rzeczach, które Cię interesują, a jeżeli jesteś osobą początkującą, to warto pamiętać o tym, że część Twojej lekcji powinna składać się z powtarzania zdań, wyrażeń i słówek. Jednym słowem, musisz jak najwięcej ruszać buzią na lekcji. 

Jak widzisz, sposobów na ćwiczenie angielskiej konwersacji w Polsce jest mnóstwo. Nie musisz wyjeżdżać z kraju i nie musisz wydawać fortuny. Możliwości jest wiele. Wystarczy tylko motywacja i szczere chęci. 

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.