Ćwiczenie rozumienia ze słuchu zabiera dużo czasu. Wiele osób o tym nie wie lub po prostu jest zbyt niecierpliwa. Dlatego też wybiera metody, które są mało wygodne i niedopasowane do danego stylu życia, co w rezultacie kończy się utratą motywacji i rezygnacją z ćwiczeń i nauki.

W dzisiejszych czasach takie ćwiczenia nie muszą być monotonne, nudne ani trudne. Wystarczy trochę pomysłowości. Angielski to język powszechnie dostępny i darmowych materiałów do pracy jest całe mnóstwo. Dlatego już dzisiaj zastanów się czy któryś z poniższych pomysłów Ci odpowiada i zacznij się uczyć od zaraz. Naprawdę, nie ma na co czekać!

Zobacz dlaczego warto ćwiczyć rozumienie ze słuchu

Sposoby na ćwiczenie rozumienia ze słuchu

Kiedy ćwiczę z moimi uczniami słuchanie wybieram jak najdogodniejszą dla nich metodę. Czasami wymaga to nieco pracy, bo np. osoby początkujące wzbraniają się przed taką formą ćwiczeń, twierdząc, że jest to dla nich za trudne i nic nie rozumieją. W takich przypadkach muszę zawsze przekonywać ich, że to nie jest aż tak istotne w tym momencie. Najważniejesze jest osłuchanie się na początku z językiem. Poniżej znajdziesz moje wypróbowane metody i parę porad jak uprzyjemnić sobie ćwiczenie rozumienia ze słuchu.

Nastawienie

Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz się uczyć lub jeżeli z językiem nie miałeś do tej pory zbyt dużej styczności. W takich przypadkach słysząc osobę mówiącą po angielsku, zapewne rozumiesz tylko parę słów. Łatwo się wtedy poddać i powiedzieć sobie, że jesteś do niczego i Twoja nauka idzie w las, prawda? A ja chciałabym Cię zachęcić do zupełnie innego nastawienia.

Bądź dobrej myśli. Teraz nic nie rozumiesz, ale ćwiczenie czyni mistrza i z czasem będzie tylko lepiej. Nie poddawaj się, nie obwiniaj się o swoje potknięcia. Myśl sobie 'tak, mogę to zrozumieć. To nie jest dla mnie problem’. Dobre nastawienie w nauce pomaga zrozumieć drugą osobę i daje Ci pewność siebie, która teraz jest Ci bardzo potrzebna.

Dostosuj metodę do siebie, a nie siebie do metody

Twoja metoda na ćwieczenie ze słuchu musi być wygodna i dostosowana do Twoich potrzeb i Twojego stylu życia. Jeżeli jesteś osobą ruchliwą, która nie lubi siedzieć w miejscu, to słuchanie radia, siedząc na kanapie przez godzinę nie będzie dla Ciebie ani przyjemna, ani efektywna. Osoby, które są ciągle zajęte i nie mają czasu na dodatkowe ćwiczenia powinny włączyć naukę do swoich codziennych obowiązków. Na przykład, możesz słuchać podcastów kiedy jedziesz do pracy lub kiedy sprzątasz. Zamiast polskiego filmu w niedzielę możesz obejrzeć serial na Netflixie w oryginalnej wersji, a zamiast przewijać Facebooka, zajrzyj na YouTube i znajdź kanały, które Cię interesują.

Postaraj się, aby w tle zawsze mieć język angielski, cokolwiek robisz. Ja włączam tajską telewizję kiedy sprzątam lub kiedy się relaksuję. Przyznam, że rozumiem co 2 słowo, ale cieszy mnie fakt, że mogę mieć kontakt z językiem, którego się uczę, chociaż przez parę minut dziennie.

Zobacz umiejętności, które musisz rozwijać, aby nauczyć się języka angielskiego

Nie poświęcaj na słuchanie ekstra czasu

Już uczysz się słówek i gramatyki, co pewnie zajmuje Ci sporo czasu, a wiadomo, że obecnie wszyscy jesteśmy zajęci i ciężko jest połączyć nasze obowiązki z nauką języka angielskiego. Słuchanie to zadanie pracochłonne i jeżeli będziesz starał się włączyć je do codziennej nauki, nigdy nie znajdziesz czasu na pozostałe obowiązki. Dlatego, jak już powyżej pisałam, staraj się włączyć te ćwiczenia do życia codziennego. Słuchaj w kolejce, na spacerze, podczas biegania i sprzątania. Niektórzy także zamieniają książki na audiobooki, co także jest dobrym pomysłem, jeżeli dużo czytasz.

Nie tłumacz na polski

Tłumaczenie wszystkiego na Twój język ojczysty jest stratą czasu. Tracisz dużo energii na to, aby przełożyć pojedyncze słowa na polski przez co też tracisz sens tego, co zostało wypowiedziane nieco później. Dodatkowo, niektóre frazy i wyrażenia w języku angielskim po prostu nie można przetłumaczyć na polski.

Pozwól, aby wypowiadane słowa i zdania przepływały przez Twoją głowę swobodnie. Słuchanie czegoś po angielsku w trakcie wykonywania innej czynności Ci w tym na pewno pomoże.

 

Nie oczekuj szybkich rezultatów

Rozumienie ze słuchu przyjdzie samo i będziesz musiał się napracować, aby w końcu coś zrozumieć. Załóż, że chcesz na początku rozumieć 20%, później 60%, a następnie 80%. Daj sobie czas i sprawdzaj swoje umiejętności i postępy co okoły 6 miesięcy. Bądź cierpliwy i wyrozumiały wobec samego siebie.

Materiały, których możesz używać

Żyjemy w takich czasach, że materiały do nauki angielskiego są ogólnodostępne i nie musimy ich za bardzo szukać. Wystarczy tylko internet lub mała ilość pieniędzy na zakup odpowiednich materiałów.

YouTube

Mój ulubiony sposób na znalezienie materiałów do słuchania. Wow! Tyle tutaj możliwości. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę co Cię interesuje, aby otrzymać tysiące wyników. Dodatkowo na YouTubie masz nie tylko obraz który pomoże Ci nieco bardziej zrozumieć o czym mowa, ale także, w niektórych przypadkach, możesz włączyć napisy. Osobom początkującym polecam także zwolnienie nagrania poprzez wejście w ustawienia w prawym, dolnym rogu nagrania, a następnie w prędkość.

Filmy i seriale

Filmy i seriale po angielsku to także świetny sposób na słuchanie. Warto zainwestować w Netflix, który jest kopalnią materiałów do nauki. Ostatnio dodano tam serial Friends, który króluje wśród programów do przyjemnej nauki języka. Zacznij od tego serialu lub od Modern Family, który ja po prostu uwielbiam!

Podcasty

Podcasty po angielsku polecam osobom nieco bardziej zaawansowanym, od poziomu B2. Uważam, że do słuchania po angielsku warto się najpierw przyzywczaić, do czego właśnie służą filmy i YouTube, a dopiero potem starać się słuchać bez patrzenia w ekran.

Romzówki

Jeżeli nie wierzysz w siłę internetu lub po prostu nie wiesz jak go używać, to kup sobie rozmówki polsko – angielskie ze słowniczkiem. Oczywiście, nie przygotuje Cię to do płynnej konwersacji, ale pomoże na przygotowanie do wyjazdu za granicę. Jest to dobra metoda dla początkujących.

Rozmowa – najlepsza metoda

Jeden z błędów, które popełniają uczący się angielskiego jest zbyt częste słuchanie pasywne i zaniedbywanie słuchania aktywnego.

Jaka jest różnica i dlaczego nie jest to korzystne? Słuchanie pasywne to nauka przez słuchanie radia, podcastów, czy oglądanie telewizji. Metoda ta dobra jest na początek, ale z czasem potrzebujemy nieco więcej stymulacji. Kiedy zauważamy już postępy i to, że rozumiemy więcej niż wcześniej, należy przejść do konwersacji – czyli słuchania aktywnego.

Spośród wszystkich metod ta jest właśnie najlepsza. Nie nauczysz się mówić jeżeli nie zaczniesz rozmawiać. Jeżeli chcesz móc się porozumiewać musisz się przyzwyczaić do słuchania drugiej osoby, przetwarzania informacji i produkowania w odpowiedzi swoich własnych zdań. Dlatego już dzisiaj zastanów się jak możesz znaleźć partnera do rozmowy. Może być to ktoś z wymiany językowej lub prywatne lekcje angielskiego online. Na początek jedna godzina w tygodniu wystarczy. Z czasem możesz tę częstotliwość zwiększyć.

Pomyśl może także o wyjeździe za granicę. Nie musisz być bogaty, aby pojechać na weekend do Londynu. Dzięki Couchsurfingowi i tanim lotom, Twój wyjazd nie musi Cię dużo kosztować. Pamiętaj, aby przy takich wyjazdach nie spędzać zbyt dużo czasu w polskim towarzystwie.

A jak Ty radzisz sobie z rozmową i rozumieniem ze słuchu po angielsku? Daj mi znać o swoich bolączkach, sukcesach i nie bój się zadawania pytań! 

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.