Samodzielna nauka angielskiego w domu w dzisiejszych czasach może być naprawdę prosta. Wystarczy nieco chęci, motywacji i dostęp do internetu. Nie musisz nawet wydawać pieniędzy. Po prostu odpal komputer i wyszukaj to co Cię interesuje i nad czym chcesz pracować. Angielskiego bardzo łatwo możesz się uczyć z YouTube – strony, którą zna każdy i która jest kopalnią wiedzy.

Pamiętam kiedy YouTube powstawał. Można wtedy było na nim oglądać krótkie filmiki. Nie myślałam wtedy, że powstanie z niego taki olbrzym i że kiedyś będzie można z niego uczyć się języków i innych, przydatnych umiejętności. Jeżeli poszukujesz darmowych materiałów na przykład do ćwiczenia rozumienia ze słuchu lub do uzupełnienia wiedzy z języka angielskiego, to poniżesze kanały oraz porady będą dla Ciebie idealne.

Otrzymuj najlepsze informacje, porady i motywację na swoją skrzynkę email. Przyłącz się do społeczności OK English i zacznij mówić po angielsku!
Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!

* indicates required

Chciałabym wysyłać Ci w przyszłości newslettery z poradami dotyczącymi nauki języka, a także ze zniżkami i ofertami na produkty i zajęcia w OK English. Czy zgadzasz się na otrzymywanie takich informacji?

Zawsze możesz wypisać się z newslettera klikając na 'unsubscribe’.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp’s privacy practices here.

Zalety korzystania z YouTube przy nauce języka angielskiego

Na początku chciałabym zaznaczyć, że z samego YouTube nie jesteś w stanie nauczyć się angielskiego. Aby dobrze władać językiem musisz ćwiczyć wszystkie aspekty językowe: czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu, oraz oczywiście konwersację. Samo oglądanie filmików nie pozowli Ci na biegłe porozumiewnie się z drugą osobą. Jednak YouTube może być Twoim narzędziem do pracy i niezwykłą pomocą w nauce.

Dużą zaletą YouTube jest to, że posiada on szeroką gamę różnych kanałów o różnej tematyce. Możesz oglądać filmiki o ogrodnictwie, przyrodzie, odkryciach naukowych, czy śledzić ostatnie plotki showbiznesu. W ten sposób uczysz się na materiałach, które Cię interesują i nie jesteś zdany na telewizyjne programy, które mogą wydawać Ci się nudne.

Większość filmików na YouTube ma napisy, które mogą być pomocne w szczególności początkującym. Tylko uwaga! Nie korzystaj z napisów polskich. Włącz napisy angielskie i staraj się śledzić je jednocześnie słuchając lektora.

Czy wiesz, że video możesz również zwolnić? Poniżej pokaże Ci jak to zrobić. Jest to świetny sposób na naukę angielskiego dla początkujących, którzy nie są w stanie jeszcze zrozumieć wszystkiego.

YouTube przede wszystkim ćwiczy rozumienie ze słuchu – bardzo ważny aspekt nauki języka angielskiego. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko słuchanie pasywne i z czasem do nauki trzeba dołączyć konwersację i słuchanie aktywne.

Zobacz 4 umiejętności, które musisz rozwijać przy nauce języka angielskiego

Jak uczyć się języka angielskiego z YouTube?

Nie mam jednej i tej samej metody dla wszystkich, bo każdy uczy się inaczej i każdemu pasuje co innego. Podam Ci jednak parę pomysłów, które możesz później wykorzystać w nauce.

Wybierz to, co Cię interesuje lub to, co Ci się podoba

Nie wybieraj kanałów o gramatyce, czy o odkryciach naukowych jeżeli Cię to nudzi. Wybierz filmiki, które Cię bawią i interesują. Staraj się dopasowywać je do swoich zainteresowań. Nawet jeżeli lubisz plotki, to na YouTube znajdziesz mnówstwo kanałów z ostatnimi wieściami z Hollywood. Najważniejsze jest to, abyś  nie zasypiał podczas oglądania.

Wykorzystaj swój wolny czas na oglądanie YouTube

Staraj się nie traktować oglądania YouTube jako nauki. Jeżeli lubisz oglądać telewizję lub śledzisz polskich vlogerów i swój wolny czas spędzasz właśnie przed ekranem, zamień swoje kanały na kanały anglojęzyczne. Nie podchodź do oglądania YouTube jako do czegoś co musisz zrobić.

Obejrzyj materiał ile razy chcesz

Jeżeli dopiero zaczynasz ćwiczyć rozumienie ze słuchu, normalne będzie, że zrozumiesz tylko małą część z tego, co zobaczyłeś i usłyszałeś. Dlatego warto dany materiały obejrzeć parę razy. Pamiętaj o swoim nastawieniu i o tym, aby się nie denerwować. Przeczytaj mój ostatni artykuł o rozumieniu ze słuchu i zobacz jak możesz sprawnie i efektywnie uczyć się języka słuchając innych.

Masz problem ze zrozumieniem? Oglądaj tylko fragmenty!

Jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że fakt, że nic nie rozumiesz sprawia, że czujesz się sfrustrowany, podziel filmik na małe fragmenty. Oglądaj je krok po kroku, zatrzymując film, przewijając do początku i oglądając go od nowa. Nie oczekuj od siebie zrozumienia całego materiału od razu.

Znajdź materiały z napisami, ale na nich nie polegaj

Bardzo dużo materiałów ma obecnie napisy. Możesz je włączyć przez naciśnięcie 'CC’ w dolnym prawym rogu. Pamiętaj, aby były to napisy po angielsku. Nie polegaj na niech do końca. Czasami napisy są bardzo niedokładne i słowa mogą być nieco przinaczone.

Wypisuj sobie słówka, przewijaj, powtarzaj

Podobnie jak to jest w przypadku nauki angielskiego z filmów, przy nauce z YouTube powinieneś zatrzymywać filmik, wypisywać sobie słowa, która są dla ciebie nowe i głośno je powtarzać. W ten sposób będziesz ćwiczył wymowę i nauczysz się nowego słownictwa.

Zwlaniaj tempo

Moja ulubiona funkcja na YouTube: każdy filmik możesz oglądać w zwolnionym tempie. Wystarczy wejść w zębate koło w prawym dolnym rogu, a następnie w 'prędkość’ (lub 'speed’) i zwolnić filmik do prędkości, która nam odpowiada. W ten sposób będziemy w stanie zrozumieć więcej.

Kanały na YouTube, które pomogą Ci w nauce języka angielskiego

Oczywiście kanałów do nauki języka angielskiego na YouTube jest całe mnóstwo. Ja wybrałam te, których używam najczęściej w czasie lekcji. Poniżesze kanały podzieliłam na te, które tworzone są specjalnie dla uczących się języka i takie, które mają różną tematykę i mogą stanowić dodatkowe źródło nauki.

Kanały na YouTube tworzone specjalnie do nauki angielskiego

Learn English With TV Series

Wspaniały kanał dla fanów seriali telewizyjnych. Każdy odcinek składa się z fragmentów któregoś z bardziej znanych seriali. Po każdej scence podane są ważniejsze i bardziej interesujące zwroty z wytłumaczeniem i przykładami. Kanał ten polecałabym tym, którzy chcą uczyć się amerykańskiej wersji angielskiego.

Go Natural English

Gabby to była nauczycielka angielskiego, która pewnego dnia postawiła na jedną kartę, rzuciła pracę w szkole i teraz uczy wyłącznie na YouTube. Jej kanał ma ponad 500,000 subskrypcji. Gabby uczy przede wszystkim różnych trików i sposobów na naukę języka angielskiego. Często też organizuje wydarzenia live, gdzie można porozmawiać z nią i zadać jej pytania.

English Like A Native

Coś dla fanów brytyjskiej wersji angielskiego. Prowadząca ten kanał pochodzi z północy Anglii, ale specjalnie na potrzeby tego kanału przestawiła się na bardziej przystępny, londyński akcent. Filmiki podają potoczne słownictwo na różne okazje i bardzo przyjemnie się je ogląda.

English With Lucy

Kolejny kanał do nauki brytyjskiego – angielskiego i jest to chyba mój ulubiony. Pewnie dlatego, że Lucy mogę oglądać godzinami. Cóż za urocza dziewczyna! No i ten akcent – musicie zobaczyć chociaż jeden z jej filmików. Przy okazji nauczycie się naprawdę wiele.

Po Cudzemu

Arleny Witt chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Świetna babeczka, która uczy przede wszystkim wymowy. Jej filmkom towarzyszą fragmenty seriali, filmów i piosenek, które ułatwiają w zrozumieniu podanych zagadnień.

OK English

Chciałabym polecić Ci także moją skromną osobę. Z YouTube’em dopiero zaczynam i staram się publikować w miarę regularnie. Na moim kanale znajdziesz triki do nauki języka angielskiego, oraz informacje dotyczące słownictwa i gramatyki. Zapraszam Cię serdecznie!

Kanaly na YouTube o różnej tematyce

Pick Up Limes

Według mnie jest to doskonały kanał dla osób na poziomie B2 lub nawet A2. Prowadząca mówi bardzo wyraźnie, w miarę wolno i do tego jest to bardzo estetycznie wyglądający kanał, co ułatwia jego oglądanie początkującym.

TED

Ten kanał polecam uczniom zaawansowanym. Bardzo często filmiki z niego stosuję podczas lekcji. Dla mnie jest to kopalnia wiedzy nie tylko na tematy językowe, ale także dzięki video z TED dowiaduję się więcej o świecie i nabieram większej motywacji do pracy.

Jenna Marbles

Jenna Marbles to już nie zwykła YouTuber’ka, ale gwiazda internetu. Z 17 milionami subskrybentów łamie wszelkie rekordy. Nic dziwnego. Jej filmiki są bardzo, ale to bardzo rozrywkowe i są świetnymi lekarstwami na nudę lub zły humor. Polecam tym, którzy chcą nauczyć się amerykańskiego slangu. Ostrzegam tylko, że ten kanał nie wszystkim przypadnie do gustu.

The Blonde Abroad

Kolejny bardzo przyjemny kanał, tym razem o podróżach. The Blonde Abroad to słynna blogerka, która pisze i vloguje o odkrywaniu świata. Jej filmiki są na wysokim poziomie, dzięki czemu przyjemnie się je ogląda.

Chase Jarvis

Jedni chwalą Tima Ferrissa, a ja wolę jego dobrego kumpla – Chase’a. Chase to fotograf, który jest także fascynatem pracy kreatywnej i doradza innym jak zarabiać na pasji. Prowadzi serię podcastów, które można także oglądać na YouTube w formie video. Są to wywiady ze sławnymi ludźmi o ich pracy i życiu.

Casey Neistat

Aboslutny gigant YouTube i światowa sława. Jego kanał ma miliony subskrypcji i cieszy się wielką popularnością wśród młodszych i starszych widzów. Vloguje przede wszystkim o swoim życiu i pracy. Dzięki niemu poćwiczysz amerykański angielski.

Powyższe kanały to tylko niektóre z moich ulubionych i często używanych. Jako osoba, która jest zakochana w social mediach i internetowym marketingu, spędzam dużo czasu odkrywając nowe kanały i oglądając nowe filmiki. Sama się z nich często dużo uczę. Mam nadzieję, że pomogłam Ci nieco i dzięki temu artykułowi jesteś teraz zmotywowany i będziesz uczył się jeszcze więcej!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.