Ile już uczysz się angielskiego? Miesiąc? Dwa? A może rok? Skoro czytasz ten artykuł to na pewno masz trudności z porozumiewaniem się. Nie jesteś w stanie nie tylko złożyć zdania, ale również zrozumieć obcokrajowca. Pomimo nauki nadal masz bardzo duże trudności z używaniem języka angielskiego. Mam rację?

Jako osoba, która uczy się 2 nowych języków dokładnie znam problemy moich uczniów. Wiem ile energii i pracy należy włożyć, aby móc porozumiewać się z native speaker’em. Wiem też jak bardzo frustrujące jest kiedy po miesiącach nauki nadal nie jesteśmy w stanie przeprowadzić konwersacji. Obecnie mam ten sam problem z językiem tajskim. Ciężko mi zrozumieć mojego rozmówcę i kiedy słucham mam totalny mętlik w głowie.

Wiesz dlaczego się tak dzieje? Prawdopodobnie popełniasz ten sam błąd, co wszyscy uczniowie nowych języków – masz bardzo mały kontakt z żywym angielskim i nie ćwiczysz aktywnego słuchania, skupiając się więcej na pasywnyych ćwiczeniach.

W tym poście powiem Ci nieco więcej o pasywnym i aktywnym słuchaniu i jak możesz poprawić swój angielski.

[ninja_form id=6]

Błąd, który najprawdopodobniej popełniasz

Kiedy uczyłam się angielskiego nigdy nie chciałam rozmawiać z obcokrajowcem. Wstydziłam się strasznie swojego języka i unikałam konwersacji po angielsku jak tylko mogłam. W szkole jednak miałam same piątki. Byłam najlepsza z gramatyki, świetna ze słówek i potrafiłam rozwiązać każde zadanie. Można byłoby pomyśleć, że znam angielski, prawda?

Nie tak do końca…..

Kiedy wyjechałam do Anglii przy pierwszym kontakcie z Anglikiem okazało się, że nic nie rozumiem. Pomimo wcześniejszego oglądania filmów po angielsku, rozwiązywania ćwiczeń ze słuchu, nic do mnie nie docierało oprócz pojedynczych słów. Zajęło mi około 6 miesięcy ciągłego otaczania się językiem i posługiwania się nim na co dzień, abym w końcu mogła zrozumieć Anglika.

Co wcześniej robiłam nie tak?

Opierałam się za bardzo na słuchaniu pasywnym, a za mało na słuchaniu aktywnym.

Zobacz umiejętności, które musisz rozwijać podczas nauki języka angielskiego. 

Poziom stresu a nauka języka angielskiego

Zanim powiemy sobie nieco więcej o słuchaniu pasywnym i aktywnym, należy wspomnieć jedną ważną rzecz – poziom stresu wpływa w bardzo dużym stopniu na to jak uczymy się języka.

Badania naukowe dowodzą, że aby przeprowdzić udaną konwersację w nowym języku nasz poziom stresu nie może być ani zbyt wysoki, ani zbyt niski. Musi po prostu być na takim poziomie, abyśmy mogli zrozumieć drugą osobę, nie mieli mętliku w głowie i potrafili odnaleźć odpowiednie słowa, aby odpowiedzieć. Jeżeli bardzo stresujesz się przy kontakcie z obcokrajowcem, to najprawdopodobniej nie zrozumiesz nic i nie będziesz nic potrafił odpowiedzieć. Dlatego Twoja nauka powinna być dostosowana do Twojego poziomu i także do tego, z czym czujesz się mało komfortowo.

Najlepiej więc zacząć od słuchania pasywnego i w miarę szybko przejść do słuchania aktywnego i konwersacji.

Słuchanie pasywne

Sposób ten polecam moim uczniom, którzy mają ograniczony czas i dostęp do kontaktu z osobą władającą tylko językiem angielskim. Jest to także dobra metoda dla początkujących. Polega ona po prostu na słuchaniu piosenek po angielsku, oglądaniu filmów, filmików na YouTube, oraz słuchaniu podcastów.

Dlaczego słuchanie pasywne nie działa?

Na dłuższą metę słuchanie pasywne nie działa ponieważ po pierwsze osoba, opierająca się tylko i wyłącznie na pasywnym słuchaniu nie ma kontaktu z żywym językiem. Oglądanie filmów i słuchanie radia działa tylko do pewnego momentu.

Po drugie, w pierwszych kontaktach z native speaker’em zaczynamy się stresować i przez to zapominać czego nauczyliśmy się wcześniej. Poziom stresu jest zbyt wysoki. Na początku jest to całkiem normalne i z czasem zaczynamy się przyzwyczajać, stresować mniej, a konwersacja zaczyna być coraz łatwiejsza.

Słuchanie aktywne

Jak się już zapewne domyślasz, słuchanie aktywne to słuchanie podczas rozmowy. Jest to najbardziej efektywny sposób na naukę rozumienia ze słuchu. Zmusza Cię on nie tylko do słuchania, ale także do przetwarzania informacji w głowie i myślenia o tym co masz odpowiedzieć. Sposób ten wydaje się nieco stresujący, w szczególności dla osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z native speakerem, ale stres zmniejsza się w miarę praktyki.

Sposoby na rozumienie ze słuchu

Czy słuchanie aktywne jest dla Ciebie?

Słuchanie aktywne jest tak naprawdę dla każdego. Osoby początkujące mogą zacząć od bardzo prostych zdań i ćwiczeń. Osoby zaawansowane powinny starać się rozmawiać po angielsku jak najczęśćiej.

Podczas moich lekcji staram się jak najwięcej mówić z uczniami. Podczas lekcji dla początkujących stosuję proste konstrukcje i zdania. Nowe wyrażenie ćwiczę i powtarzam aż do momentu kiedy uczeń czuje się z danym zagadnieniem komfortowo. Praca domowa składa się zawsze ze słuchania pasywnego, natomiast lekcje składają się ze słuchania aktywnego i konwersacji.

Bez względu na Twój poziom, powinieneś starać się ćwiczyć konwersację jak najczęściej.

Jak ćwiczyć słuchanie aktywne

Przede wszystkim musisz znaleźć sobie partnera do rozmowy lub nauczyciela, który będzie z Tobą ćwiczył. Godzina raz w tygodniu ćwiczenia konwersacji to minimum. Nawet jeżeli jesteś osobą początkującą, ćwiczenie prostych zdań i konstrukcji sprawi, że będziesz w stanie zrozumieć drugą osobę.

Jeżeli mieszkasz za granicą lub podróżujesz, to powinieneś jak najczęściej starać się rozmawiać z obcokrajowcami. Tak, nie będzie to łatwe i tak, bardzo często nie będziesz zrozumiany i może nawet poczujesz się głupio i niezręcznie, ale w miarę praktyki Twój poziom stresu opadnie. W końcu przyzwyczaisz się do tego, że masz do czynienia z Anglikiem i konwersacja, oraz rozumienie przyjdą bardzo naturalnie. Pierwszy krok to nie bać się mówić i przełamać strach!

A co ze słuchaniem pasywnym?

Nie porzucaj słuchania pasywnego. Rozumienie ze słuchu jest bardzo ważne. Jest wiele metod na ćwiczenia rozumienia ze słuchu. Nadal słuchaj podcastów, oglądaj filmy i otaczaj się językiem angielskim. Słuchanie pasywne jest również bardzo ważne. Zmniejsz je jednak nieco na rzecz słuchania aktywnego.

A jak Ty czujesz się z językiem angielskim? Czy łatwo przeprowadzić Ci konwersację z obcokrajowcem?

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.