Nie chce Ci się czytać? Specjalnie dla Ciebie stworzyłam nagranie głosowe, które możesz odtworzyć już teraz. Po prostu kliknij na poniższy pasek!

Przestań się bać i mów po angielsku już teraz!

Miałam 20 lat, kiedy wyjechałam do Anglii. Moja pierwsza praca była w McDonaldsie. Od razu rzucono mnie na głęboką wodę. Praca na kasie przez te 3 miesiące była okropna i wspominam ją jako jedno z gorszych doświadczeń w moim pobycie w UK. Nie dlatego, że praca w Macu była niskopłatna i pracowało się bardzo ciężko, ale głownie dlatego, że paraliżował mnie strach przed rozmową po angielsku. Nie przełamałam go za kasą, ale dopiero około roku później.

Wielu Polaków ma z tym problem – czuje wstyd, zażenowanie, a nawet strach przed rozmową po angielsku. Czy ty też tak masz? Jeżeli czytasz ten artykuł, to na pewno jest to także Twój problem. Nie martw się! Jestem tutaj, aby Ci pomóc!

Jeżeli jeszcze nie obejrzałeś tego video o tym dlaczego boimy się mówić po angielsku, zrób to teraz! Od tego musisz zacząć. Zastanów się dobrze skąd bierze się Twój strach, a potem wróć do tego postu i czytaj dalej.

Jak przestać się bać i zacząć mówić po angielsku? Moje wypróbowane sposoby

Podczas ostatnich 15 lat mieszkałam już w Tajlandii, Wietnamie, Anglii, Niemczech i Portugalii. Muszę Ci powiedzieć, że nigdy, przenigdy nie spotkałam się z przedstawicielami kraju, którzy tak wstydziliby się i krępowali mówić po angielsku jak Polacy. Jest to dla mnie niezwykłe zjawisko, z którym postanowiłam walczyć.

Moim celem jest pomóc moim rodakom przeskoczyć barierę językową, przełamać ją i pokazać im jak mówić po angielsku bez wstydu i zażenowania.

Oto moje wypróbowane sposoby, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele w nauce języka angielskiego.

26.11.20 o 21:00 – Zapraszam Cię na kolejny webinar OK English – Jak przestać się bać i zacząć mówić po angielsku. Na webinarze odkryję przed Tobą powody dla których większość osób unika konwersacji w tym języku, oraz jak walczyć ze strachem i niepewnością przed rozmową po angielsku.
Kliknij tutaj i zapisz się na webinar już teraz!

Uwierz w siebie

Potrafisz mówić po angielsku. Jeżeli angielski miałeś w szkole, używasz regularnie internetu i rozumiesz bardzo wiele, to już możesz się porozumiewać w tym języku. Zaufaj mi! Wiem co mówię.

Wielu moich klientów przychodzi do mnie z tym właśnie problemem – nie mają pewności siebie, a ta jest niezwykle ważna w konwersacji w obcym języku.

Boisz się, że popełnisz błędy, że użyjesz złego czasu, że zapomnisz słowa lub czegoś nie zrozumiesz? Nie będę Ci słodzić – takie rzeczy mogą się zdarzyć. Nie, czekaj, na pewno się zdarzą. Tak już jest w nauce języka. Musisz popełnić błąd, aby nauczyć się dobrze operować gramatyką i słówkami.

No i co z tego, że zamiast 'she goes’ powiesz 'she go’, czy zamiast 'another’ powiesz 'other’? Przekażesz to, co chcesz powiedzieć, a to jest najważniejsze.

Weź głęboki oddech i zacznij mówić po angielsku!

Zrozum, że musisz wykonać ten pierwszy krok!

Jest taka zasada 5 sekund. Jeżeli chcesz coś zrobić i się wahasz, po prostu liczysz – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 GO! I robisz to!

Teraz wyobraź sobie, że stoisz w gronie osób, które rozmawiają po angielsku. Rozumiesz wszystko i też chcesz wziąć udział w dyskusji. Powiedziałbyś coś, ale… Pewnie powiesz źle, zająkniesz się, użyjesz złego słowa….Z drugiej strony, nie chcesz żałować, ze się nie odezwałeś. Liczysz więc w głowie – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 I MÓWISZ! Chociażby jedno słowo lub jedno zdanie.

Na początku pewnie, po zakończonym spotkaniu, skulisz się w sobie lub schowasz głowę w poduchę ze wstydu. Spokojnie, też tam byłam. Podnieś się i spróbuj jeszcze raz. Ponownie zrób pierwszy krok. To nie boli i niczym nie grozi. Po pewnym czasie wytrenujesz się w tym tak, że żadna rozmowa nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Nagraj się

Ćwiczenie to polecam wszystkim, którzy się wstydzą i krępują mówić. Bardzo często nie chcemy mówić, bo wstydzimy się brzmienia naszego głosu w języku angielskim.

Mówiąc w innym języku brzmimy inaczej, mamy inną intonację i inną mowę ciała. Dźwięk naszego głosu kiedy używamy angielskiego jest inny niż ten, kiedy mówimy po polsku. Dlatego właśnie warto się nagrywać i odtwarzać później nagranie.

Zacznij od opracowania jakiegoś tematu. Na przykład może być to opis Twojego pokoju, Twojego domu, Twojej rodziny lub coś bardziej skomplikowanego jak sprawa polityczna lub coś, o czym słyszałeś w mediach. Zapisz wszystko na kartce i ćwicz mówienie o tym z pamięci. Następnie nagraj swój głos. Tutaj przyda Ci się telefon lub jakaś aplikacja w komputerze. Po nagraniu, odtwórz sobie wszystko.

Tak, na początku będzie to krępujące, ale jeżeli będziesz ćwiczył to raz w tygodniu, regularnie, po pewnym czasie będzie to bułka z masłem.

Wyobraź sobie konwersację

Zamknij oczy i wyobraź sobie sytuację, w której musisz coś powiedzieć po angielsku. Wyobraź sobie ją dokładnie – twarz Twojego rozmówcy, co jest dookoła, dźwięki, które was otaczają. O czym rozmawiacie? Czy jest to recepcjonista w hotelu, kelner w restauracji, a może Twój szef? Przeprowadź z nimi dialogu i głośno mów to, co chcesz powiedzieć.

Wykonuj te ćwiczenie parę razy w tygodniu. Pomoże Ci ono w pokonaniu lęku i wstydu przed mówieniem.

Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj

Aby mówić, musisz mówić. Nie masz tutaj innego wyjścia. Tak, wiem, perspektywa konwersacji po angielsku może napawać Cię lękiem i wstydem. Rozumiem to, bo kiedyś też przez to przechodziłam. Ale wiesz co? Jeżeli nie zrobisz tego teraz, NIGDY nie będziesz dobrze mówić po angielsku.

Istnieje wiele sposobów na to, aby znaleźć sobie partnera do rozmowy.

Oczywiście, ja polecam treningi konwersacji w OK English, gdzie uczymy przede wszystkim tego, abyś po angielsku mówił biegle, bez skrępowania.

Wiem jednak, że nie wszystkich stać na lekcje, czy kursy. Dlatego przypominam, że istnieje wiele sposobów na to, aby konwersację po angielsku przeprowadzać regularnie bez związanych z tym kosztów.

Na końcu chciałabym przypomnieć Ci, że strachu przed konwersacją po angielsku nie przełamiesz bez regularnej pracy nad sobą. Aby osiągnąć upragnione cele i mówić w tym języku, musisz się uczyć regularnie i musisz zacząć mówić. Angielski sam do Ciebie nie przyjdzie. Tutaj potrzebna jest ciężka praca i sporo czasu.

Jestem pewna, że te 5 sposobów pomoże Ci w nauce języka angielskiego. A jeżeli masz pytania lub wątpliwości, napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę: [email protected]

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.