Postanowiłeś nauczyć się angielskiego. Świetna decyzja. Pewnie jedna z lepszych jakie w życiu podjąłeś. Zaczynasz więc zastanawiać się jak zacząć. Szukasz w internecie kursów, które okazują się odbywać na drugim końcu miasta. Przechodzisz do szukania nauczyciela prywatnego, ale lekcje albo są dla Ciebie za drogie, albo nauczyciel nie może do Ciebie dojechać lub Ty do nauczyciela. Każde rozwiązanie wydaje się nie być dla Ciebie. W końcu zaczynasz się zastanawiać czy możesz uczyć się angielskiego samodzielnie i czy nauka w domu jest w ogóle skuteczna i możliwa, a jeżeli tak, to jak zacząć??

Interesuję się sposobami na naukę języków. Bardzo dużo czytam i oglądam na ten temat. Często spotykam się z poliglotami, którzy sami uczyli się danego języka i osiągneli biegłość. Dlatego wierzę, że samodzielna nauka języka angielskiego jest jak najbardziej możliwa. Musisz tylko trzymać się pewnych zasad, oraz odpowiednio się przygotować. Jak? O tym powiem Ci w moim artykule.

Czy możesz uczyć się sam?

Samodzielna nauka nie jest dla wszystkich. Język służy nam do komunikacji, a więc mało produktywnym wydaje się być uczenie się samemu, w domu, we własnych czterech ścianach.

Według mnie w szczególności osoby początkujące na pewno łatwo mogą uczyć się same. Wystarczy poszukać w internecie filmów video do nauki angielskiego, kupić rozmówki lub podręcznik z nagraniami audio. Bardzo łatwo w ten sposób zdobyć podstawy, które następnie można rozwijać z nauczycielem.

Uczniowie zaawansowani i średnio-zaawansowani na pewno bardziej skorzystają z normalnych lekcji, gdzie będą mogli uczyć się konwersacji, ale czasami jest to po prostu niemożliwe. Często brak jest pieniędzy lub możliwości, aby chodzić na kursy i lekcje. W tym wypadku nauka samodzielna jest na pewno lepsza niż rezygnacja i nieuczenie się w ogóle.

Angielskiego możesz nauczyć się sam, naprawdę. Do efektywnej nauki nie potrzebna Ci nawet motywacja. Wystarczy, że dobrze się przygotujesz i rozplanujesz wszystko krok po kroku.

Zanim zaczniesz, przygotuj się!

Aby samodzielna nauka angielskiego zadziałała i była efektywna potrzebujesz paru bardzo ważnych rzeczy. Bez nich na pewno nie będzie postępów.

Oto czego będziesz potrzebował.

Książki do samodzielnej nauki języka angielskiego

Wybierz jeden podręcznik i jedną książkę do gramatyki. Polecam Ci publikacje National Geographic. Są to naprawdę świetne pozycje. Wybierz książkę, która najbardziej Cię interesuje i dostosuj do swojego poziomu.

Do gramatyki polecam Ci English Grammar in Use Raymond’a Murphy’ego. Gramatyka jest tam świetnie opisana i każdy rozdział ma ćwiczenia z kluczem.

Zobacz listę polecanych książek do samodzielnej nauki języka angielskiego!

Materiały do słuchania

Tutaj masz naprawdę ułatwione zadanie. Angielskim jesteśmy obecnie otoczeni. Możesz znaleźć bardzo dobre materiały w internecie. Wcześniej pisałam o najlepszych kanałach do nauki angielskiego na YouTube i polecanych podcastach.

Polecam Ci także stronę Podcasts in English. Nagrań możesz słuchać za darmo. Aby uzyskać dostęp do ćwiczeń i transkrypcji musisz zapłacić $19 za 2 miesiące.

Aplikacje i strony do samodzielnej nauki angielskiego

Jeżeli masz taką możliwość wykup dostęp do dodatkowych materiałów. Istnieją darmowe lub bardzo tanie aplikacje na telefon do nauki angielskiego. Spróbuj Duolingo lub Memrise.

Z nieco droższych, polecam Ci EnglishPod 101. Sama korzystam z tej samej strony do nauki tajskiego i polecam ją każdemu poziomowi zaawansowania.

Obecnie sama pracuję nad rozwojem Biblioteki OK English, która zawiera 4 kursy online: słownictwo, konwersacja, Business English i gramatyka. Każdy kurs posiada mini lekcje video, które są krótkie, ale naprawdę bardzo praktyczne. Moim celem jest stworzenie miejsca, gdzie znajdziesz każde zagadnienie z języka. Bibliotekę cały czas tworzę, ale już możesz sprawdzić ofertę i dołączyć do grona studentów.

Dowiedz się więcej o Bibliotece OK English!

Zeszyty i przybory papiernicze

Może wydawać Ci się to dziecinne, ale kupno dobrych przyborów, kolorowych mazaków, długopisów i ładnego zeszytu da Ci motywacyjnego kopa.

Stanowisko pracy

Zadbaj o to, aby miejsce, w którym się uczysz było czyste i zadbane. Niech to będzie Twoja oaza spokoju. Nie ucz się w łóżku, czy na kanapie. Najlepiej zasiądź przy stole, ułóż zeszyty, długopisy i książki tak, aby wszystko było jak najbardziej zorganizowane. W ten sposób Twój mózg przyzwyczai się do tego, że widząc przed sobą Twoje stanowisko pracy, będzie wiedział, że czas na naukę.

Znajdź partnera do rozmowy

Tak, wiem, że dopiero zaczynasz i pewnie się bardzo krępujesz mówić, ale od pierwszej lekcji powinieneś znaleźć kogoś z kim mógłbyś zamienić chociaż parę zdań. Pamiętaj, że język służy Ci do komunikacji i po to się go uczysz, aby z kimś porozmawiać. Dlatego ćwicz rozmowę od razu. Na moim kanale YouTube mam cały filmik poświęcony temu jak znaleźć partnera do rozmowy za darmo.

Czas

Musisz oczywiście poświęcić nauce czas. Bez tego nie osiągniesz nic.

Na początku załóż, że przez 5-6 dni w tygodniu, o określonej godzinie będziesz uczyć się 30 minut. Z czasem możesz ten limit zwiększyć. Nie zakładałabym, że od razu będziesz wstanie wysiedzieć godzinę lub dwie codziennie. Postaraj się podejść do nauki racjonalnie i zaplanuj ją w taki sposób, abyś w przyszłości nie stracił chęci.

Dobrze jest także poinformować wszystkich domowników o Twoich celach i założeniach. Czas nauki powinien być tylko dla Ciebie. Biegające dzieci, nagabujący partner, telefony, odwiedziny przyjaciół – to na pewno nie pomoże Ci w przyswojeniu materiału. Upewnij się, że w czasie nauki w Twoim domu panuje cisza i spokój.

Nawyk

Nie wierz w to, że aby nauczyć się samodzielnie angielskiego musisz być ciągle zmotywowany. Tak, na początku to faktycznie działa, ale potem motywacja przeważnie zanika u wszystkich. Dlatego najważniejszy jest właśnie nawyk.

Siadaj do lekcji o tej samej porze, w te same dni. Po paru miesiącach zauważysz, że jeżeli z jakiegoś powodu ominie Cię nauka, nie będziesz czuł się komfortowo i będzie Ci czegoś brakować.

Ustal realne cele

Ważne jest, abyś wiedział czego chcesz. Twoje cele powinny być realne. Na przykład: nie jest możliwe nauczenie się płynnie angielskiego w rok, zwłaszcza jeżeli możesz na niego przeznaczyć 30 minut dziennie, a do tego zaczynasz od podstaw. Dlatego ważne jest, abyś wiedział na co Cię stać i co chcesz osiągnąć.

Możesz na przykład założyć sobie, że każdego miesiąca nauczysz się 50 nowych słówek, raz w tygodniu napiszesz dłuższy tekst po angielsku i wysłuchasz nagrania. Możesz też pomyśleć długoterminowo. Możesz powiedzieć sobie: w następnym roku chcę pojechać do Anglii i poradzić sobie w każdej sytuacji używając angielskiego lub za dwa lata chcę pojechać w podróż biznesową za granicę bez tłumacza.

Jasno określone cele sprawią, że Twoja nauka będzie o wiele łatwiejsza.

Jak uczyć się samodzielnie języka angielskiego?

Jeżeli przemyślałeś powyższe punkty i zakupiłeś potrzebne materiały, możesz zabrać się za naukę. Twoje pierwsze tygodnie są bardzo ważne. Oto jak możesz ułożyć swój plan.

Rozpisz swój tygodniowy plan i się go trzymaj

Zakreśl ogólny plan. Ja lubię dzielić naukę języka na dni. Na przykład, w poniedziałki czytam nowy rozdział w podręczniku i słucham nowego nagrania. Próbuję przyswoić sobie nowe zagadnienie gramatyczne. We wtorek wypisuje najważniejsze informacje i robię ćwiczenie gramatyczne. W środę oglądam film w danym języku i uczę się lub powtarzam słówka. W czwartek ćwiczę pisanie, w piątek wszystko powtarzam i pracuję nad tym, gdzie mam braki. W sobotę poświęcam czas na konwersację w aplikacji HelloTalk.

Taki plan wpisuję ze szczegółami do mojego kalendarza i staram się go trzymać. Wiem wtedy z góry czego będę się uczyć i jak będzie wyglądać nauka, co pozwala mi na większą organizację lekcji.

Zacznij od prostych zdań i konstrukcji, a nie gramatyki!

Polacy mają obsesję na punkcie gramatyki. Myślą, że w angielskim gra ona niezwykle dużą rolę. Oczywiście, jest to poniekąd prawda, ale kiedy zaczynasz się uczyć nie potrzebna jest Ci wielka znajomość czasów. Każdy podręcznik jest zawsze skonstruowany tak, aby gramatyki było jak najmniej.

Na początku skup się na słówkach i prostych zdaniach, które przydadzą Ci się w konwersacji. Dopiero później przejdź do czegoś trudniejszego.

Rozwijaj swoje 4 umiejętności

Dbaj o to, aby w nauce rozwijać swoje 4 umiejętności, które pomogą Ci w nauce języka angielskiego. Są to: czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu i konwersacja. Każda z nich powinna mieć miejsce w Twoim planie nauki. Nie musisz ich wszystkich ćwiczyć codziennie. Możesz poświęcić osobne dni na ich udoskonalanie.

Jak widzisz samodzielna nauka języka angielskiego jest możliwa. Według mnie najważniejsze jest Twoje nastawienie i to czy potrafisz utrzymać swój poziom motywacji. Jeżeli uda Ci się wyrobić w sobie nawyk codziennej nauki, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nauczył się języka we własnym zakresie.

Jeżeli interesuje Cię samodzielna nauka. Nie masz okazji zapisania się na lekcje, brak Ci funduszy na drogie kursy, a chciałbyś poznać język angielski i posługiwać się nim swobodnie, odwiedź Bibliotekę OK English! Biblioteka została stworzona specjalnie dla samouków. Znajdziesz tam mini lekcje video, które pomogą Ci w samodzielnej nauce. Serdecznie zapraszam! 

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.