Chcesz uczyć się angielskiego 'on the go’? Aplikacje na telefon do nauki angielskiego są świetnym rozwiązaniem dla zabieganych lub chcących powtarzać materiał, kiedy tylko mają parę minut wolnego. Zobacz jakie są obecnie najlepsze aplikacje na telefon i zacznij uczyć się już teraz!

Technologia daje nam tylko możliwości: nieograniczony dostęp do wiedzy, do materiałów. Możemy kontaktować się z osobami na całym świecie i ćwiczyć konwersację po angielsku za darmo lub bardzo małym kosztem. Zajęcia angielskiego przez Skype również dają nam elastyczność, której bardzo często w dzisiejszych czasach nam potrzeba. Aplikacje do nauki języka to kolejne udogodnienie – możesz uczyć się w kolejce, w tramwaju, u cioci na imieninach – dosłownie wszędzie!

Sama korzystam z aplikacji do nauki języka tajskiego oraz do nauki portugalskiego. Posługuję się nimi dodatkowo w nauce tajskiego, poza lekcjami. Portugalskiego dopiero zaczęłam się uczyć i aplikacje pozwalają mi na zdobycie podstawowej wiedzy. Uważam, że jest to świetny sposób na naukę.

Oto lista przydatnych aplikacji do nauki angielskiego oraz parę porad jak z nich korzystać.

Czy aplikacje są dla Ciebie?

Aplikacje przede wszystkim są dla osób, które chcą dodatkowo, poza lekcjami, utrwalać sobie materiał i ćwiczyć go w praktyce w wolnym czasie. Uważam, że opieranie swojej nauki tylko i wyłącznie na aplikacjach nie przyniesie Ci rezultatów i na pewno wszystkiego będziesz uczyć się wolniej. Tylko niektóre aplikacje dają możliwość rozmowy i wymian językowych. Wszystkie inne powinny być dla Ciebie zabawą i czymś, co zajmuje Ci produktywnie wolny czas.

Obecnie możesz znaleźć aplikacje dla każdego poziomu. Mogą z nich korzystać nawet osoby zaawansowane. Odpowiednio dobrana aplikacja będzie bardzo dobrym uzupełnieniem zajęć.

Jak korzystać z aplikacji?

Przede wszystkim musisz zdecydować się na jedną, góra dwie. Jak już pisałam przy okazji postu o organizacji, powinieneś mieć jedną książkę, jeden zeszyt i jedną aplikację. Ściąganie tysiąca apek i skakanie z jednej do drugiej jest bezsensowne i bezproduktywne.

Osoby na poziomie początkującym powinny używać aplikacji, która uczy podstaw i dodatkowo ściągnąć aplikację, która daje możliwość tworzenia fiszek.

Osoby na wyższych poziomach powinny skupić się bardziej na aplikacjach, które pozwalają na kontakt z native’ami lub dają możliwość czytania artykułów i słuchania czegoś, co rozwija ich już zdobyte umiejętności.

Najlepsze aplikacje na telefon do nauki angielskiego

Oto lista aplikacji do nauki angielskiego. W opisie znajdziesz także moje polecenie dla jakiego poziomu jest dana aplikacja.

Aplikacje do nauki słówek i gramatyki

Duolingo – aplikacja znana z tego, że tworzy najdziwniejsze zdania. Podobno dzięki temu możemy więcej i szybciej się nauczyć. Wszystkie tematy ułożone są podziałami i działają jak gra, gdzie zdobywa się punkty i nagrody. Niby nic, a jednak – przechodzenie z jednego poziomu na drugi daje dużo motywacji.
Cena: aplikacja jest darmowa. Istnieje Duolingo Plus, które kosztuje $9.99 miesięcznie.
Dla kogo jest: Duolingo jest dla osób początkujących.

Memrize – tą aplikację używam sama do nauki portugalskiego. Bardzo podoba mi się to jak jest skonstruowana i że używa się jej jak dobrej gry. Kiedy podawany jest nowy temat słucha się native speakerów i nagrania te później powtarzane są co jakiś czas.
Cena: aplikacja jest darmowa. Rozszerzona wersja kosztuje $9 za miesiąc.
Dla kogo jest: Memrize jest dla osób początkujących.

Busuu – aplikacja, która ma uczyć języka obcego w bardzo szybki sposób. Osobiście nigdy nie używałam, ale słyszałam bardzo dobre opinie.
Cena: $9.99 za miesiąc.
Dla kogo jest: przede wszystkim dla osób początkujących.

Fiszkoteka – bardzo dobra aplikacja do nauki słówek i wyrażeń. Możesz nawet tworzyć swoje własne fiszki!
Cena: wersja podstawowa jest darmowa. 89 Złotych za 3 miesiące.
Dla kogo jest: dla każdego poziomu

Supermemo – podobno jest 15 razy bardziej skuteczna niż inne aplikacje. Oparta jest na unikalnym systemie powtórek, które działają efektywniej i szybciej.
Cena: ze strony trudno się dowiedzieć, ale wydaje się, że wersja podstawowa jest darmowa.
Dla kogo jest: przede wszystkim dla początkujących.

Aplikacje do rozmowy

HelloTalk – czasami używam do rozmowy z native’ami. Jest to bardzo fajna aplikacja, która działa nieco jak Facebook. Znajdziesz tam osoby do wymiany językowej w każdym języku.
Cena: wersja podstawowa jest darmowa. Wersja rozszerzona to $2.99 za miesiąc.
Dla kogo jest: Dla osób od poziomu A2.

Italki – na Italki znajdziesz nauczycieli (ja uczę się tam tajskiego), ale również partnerów do wymiany językowej.
Cena: dostęp do aplikacji jest darmowy.
Dla kogo jest: dla osób od poziomu A2.

Rozrywka

Black Stories – w aplikacji znajdują się przeróżne zagadki dotyczące niewyjaśnionych sytuacji. Jeden z graczy czyta zagadkę, drugi próbuje zgadnąć co się stało zadając pytania. Świetne do nauki w grupach.
Cena: podstawowa wersja jest darmowa
Dla kogo jest: dla osób od poziomu B1.

Story Cubes – gra, którą ja osobiście lubię, ale moi uczniowie nie do końca i nie wszyscy. Na planszy znajduje się parę kostek z małymi obrazkami. Należy potrząsnąć telefonem, a kostki układają się w inny sposób, odsłaniając inne obrazki. Gracze muszą ułożyć historyjkę, która zawiera wszystkie słowa z obrazków.
Cena: dostęp darmowy.
Dla kogo jest: dla osób od poziomu B1 (chociaż czasami gram z uczniami na niższych poziomach).

Convocards – gra, która na pewno jest bardzo przydatna na imprezach. Zawiera ona tysiące pytań dotyczących pracy, życia, doświadczeń. Można w nią grać na lekcjach, chociaż niektóre pytania są dość osobiste.
Cena: dostęp jest darmowy.
Dla kogo jest: dla osób od poziomu B2.

Podcasty – podcasty to świetny sposób na naukę angielskiego. Można słuchać audycji dotyczących nauki języka lub po prostu o przeróżnych rzeczach, które nas interesują. Podcasty są darmowe i ogólnie dostępne. Zobacz moją listę podcastów dla każdego poziomu.

YouTube – tej aplikacji nie muszę wam chyba przedstawiać. Na YouTubie znajdziecie miliony kanałów i nagrań po angielsku lub po polsku, które uczą języka angielskiego. Jeżeli macie aplikację w telefonie, dostęp do video macie zawsze. Tutaj znajdziesz listę kanałów YouTube. Ja oczywiście polecam kanał OK English.

Audiobooki – lubisz książki? Super! Słuchanie książek może wydać Ci się nieco dziwne, ale dzięki audiobookom możesz swobodnie prowadzić samochód lub sprzątać, a przy okazji się uczyć. Wystarczy ściągnąć aplikację do audiobooków i już! A jak wolisz czytać normalne książki, zajrzyj tutaj i zobacz najlepsze książki po angielsku.

A ty znasz jakieś inne aplikacje do nauki angielskiego? Zostaw komentarz i poleć innym coś fajnego!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.