Samodzielna nauka angielskiego jest możliwa. Ustaliliśmy to już wcześniej. Aby była ona efektywna i przynosiła rezultaty, musisz zainwestować w dobry podręcznik i książkę do gramatyki. Poniżej znajdziesz moje rekomendacje, które świetnie się sprawdzą jeżeli angielskiego chcesz nauczyć się sam.

Zanim przystąpisz do nauki, zainwestuj w dobre materiały. Zależnie od Twojego poziomu i wyznaczonego celu, wybierz podręcznik. Będzie to Twoje podstawowe źródło informacji, a więc upewnij się, że książka, którą wybierasz jest naprawdę dobra.

Specjalnie dla Ciebie sprawdziłam parę podręczników i wypytałam innych nauczycieli o ich opinie. Wybrałam z tego kilka, które moim zdaniem idealne są do samodzielnej nauki języka angielskiego.

Zasady wybierania podręcznika do samodzielnej nauki angielskiego

Zanim przejrzysz poniższe pozycje, pamiętaj o tych paru krótkich zasadach:

  • Ustal swój poziom wcześniej. Upewnij się, że wiesz na jakim poziomie jest Twój angielski. Książka nie może być zbyt trudna ani zbyt łatwa. Możesz skorzystać z testów online, jak np. z tego opublikowanego przez British Council.
  • Wybierz jeden podręcznik, jedną książkę do gramatyki i ewentualnie jedną książkę do poszerzenia słownictwa.
  • Dobrze jest kiedy podręcznik ma nagrania i ćwiczenia ze słuchania. Jeżeli ich nie ma, możesz skorzystać z podcastów po angielsku lub z YouTube.

Najlepsze książki do nauki języka angielskiego

Na rynku jest naprawdę wiele podręczników dla przeróżnych poziomów zaawansowania. Ja wybrałam tylko parę z nich.

  • National Geographic – podręczniki wydane przez National Geographic są nie tylko pięknie wydane, ale tematy poruszane w książkach na pewno Cię zainteresują. Te podręczniki są naprawdę dalekie od tych nudnych, które kiedyś przerabialiśmy w szkołach.
  • New English File – książki te dostępne są dla każdego poziomu. Oprócz ciekawej formy i interesujących ćwiczeń posiadają też nagrania, które są świetne dla osób starających się poprawić rozumienie ze słuchu.
  • Angielski No Problem! – kompleksowy kurs języka angielskiego z 3 podręcznikami. W pakiecie są ćwiczenia multimedialne i nagrania audio.
  • English Grammar in Use – ta książka autorstwa Raymona Murphy’ego to jedyna ksiązka do gramatyki, jaką Ci polecam. Jeżeli kupisz ten podręcznik, nie będziesz musiał kupować innego. Jest to idealny dodatek do podręcznika, gdzie znajdziesz wszystkie zagadnienia angielskiej gramatyki.

Moja lista książek do samodzielnej nauki języka angielskiego nie jest długa. Wychodzę z założenia, że jeżeli chcesz uczyć się sam, potrzebna Ci jest jeden dobry podręcznik i jedna książka do gramatyki. Wybór na rynku jest duży, ale tak naprawdę tylko parę podręczników sprawdzi się przy samodzielnej nauce. Postaw na coś dobrego, zakup jedną z powyższych pozycji i zacznij działać!

A jeżeli potrzebujesz dodatkowych materiałów, polecam Ci Bibliotekę OK English, która została stworzona dla samouków. Znajdziesz tam wiele zagadnień z gramatyki, słownictwa, Business English. Strona pomoże Ci także w przygotowaniu do konwersacji! Wszystko podane jest w formie mini lekcji video, które są krótkie, treściwe, ale bardzo praktyczne. Zobacz więcej informacji tutaj!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.