Jeżeli czytasz ten tekst to na pewno chcesz zacząć naukę języka angielskiego. Świetnie! Chęci są tutaj najważniejsze. Z dobrą dozą motywacji i uporu na pewno dojdziesz do wyznaczonych celów. A więc od czego zacząć? Poniżej znajdziesz sugestie i pomysły na to jak rozpocząć przygodę z angielskim, które, mam nadzieję, pomogą ci rozplanować naukę i uzyskać widoczne rezultaty.

Przeznacz czas na naukę

Zanim zakupisz materiały, zobowiążesz się do lekcji i zaczniesz robić notatki, musisz zastanowić się ile masz czasu na naukę. Mam tutaj na myśli osoby, które mają dzieci lub pracę, która wymaga długich godzin. Ważne jest abyś mógł spędzić codziennie nieco czasu na powtarzanie słówek i gramatykę. Mówi się, że 1 godzina dziennie to minimum. Jednak wiem, że w dzisiejszych czasach ciężko jest wygospodarować aż tyle. Moim zdaniem 15 minut do 30 minut wystarczy. W tym przypadku jednak dobrze jest raz lub dwa razy w tygodniu spędzić nieco więcej czasu na wysłuchaniu podcastu, przeczytaniu artykułu, obejrzeniu czegoś w internecie lub napisaniu dłuższego tekstu.

Zaplanuj swoje dni dokładnie. Im dokładniej, tym lepiej. Ja zawsze używam kalendarza Google, gdzie mogę oznaczyć różne zajęcia osobnymi kolorami. Wtedy dokładnie wiem kiedy mam wolny czas i kiedy mam obowiązki. Jeżeli rozplanujesz swój dzień dokładnie, zrobisz miejsce na lekcje i zajęcia języka angielskiego.

Kup dobre książki

Jeżeli dopiero zaczynasz uczyć się angielskiego, potrzebujesz dobrych książek, które w prosty i przystępny sposób przedstawią ci gramatykę i słownictwo. Niekwestionowanym królem jest tutaj English Grammar in Use Murphy’ego. Sama się z niej uczyłam i do tej pory korzystam z ćwiczeń w niej zawartych. Jest to jedna z najlepszych inwestycji jakie możesz zrobić.

Przygotuj pomocne materiały

Wiesz co bardzo lubię? Może wyda Ci się to śmieszne, ale uwielbiam wszelkiego rodzaju notatniki, długopisy, kolorową papeterię. Od zawsze takie materiały pomagały mi w nauce. Jeśli i ty miłujesz się w podobnych rzeczach, warto jest wydać nieco pieniędzy i kupić sobie coś ładnego i jednocześnie przydatnego. Łatwiej ci będzie zabrać się do nauki i nabierzesz więcej motywacji.

Znajdź dobrego nauczyciela i wykup lekcje

Oczywiście możesz uczyć się sam, ale wydanie pieniędzy na lekcje i uczęszczanie na nie regularnie zmotywuje cię jeszcze bardziej do nauki. Dobry nauczyciel wytłumaczy ci gramatykę, pomoże w zrozumieniu słownictwa i zada pracę domową, która rozwinie twoją wiedzę.

Według mnie ważne jest rozwijanie wszystkich aspektów językowych. Dlatego w czasie moich lekcji ćwiczę z uczniami konwersację i słownictwo, tłumaczę gramatykę i zawsze do domu zadaję ćwiczenia rozwijające pisanie, rozumienie ze słuchu oraz czytanie. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zobacz moją ofertę i skontaktuj się ze mną już dzisiaj.

Powtarzaj materiał

Od razu po lekcji, powtórz materiał. Nie powinno zająć ci to długo. Bardzo dobrze jest usiąść w ciszy i spokoju i przejrzeć nowe słówka, wyrażenia oraz gramatykę, którą poznałeś podczas lekcji. Zapisz wszystkie pytania i wątpliwości, które nadal masz. Dobrym pomysłem jest też odrabianie pracy domowej zaraz po lekcji. Jeżeli nie masz na to czasu, możesz ją rozłożyć w czasie i odrobić ją nieco później. Na koniec tygodnia możesz również zrobić małe podsumowanie i przejrzeć wszystko jeszcze raz.

Mów, mów, mów

Rozmawiaj jak najwięcej. Staraj się nie przywiązywać wielkiej wagi do ćwiczeń gramatycznych i fiszek. Mieszkasz za granicą? Masz znajomych z innych krajów? Świetnie! Porozmawiaj z nimi, podyskutuj. Zobaczysz jak szybko przyswoisz sobie nową wiedzę. Jeżeli nie masz okazji rozmawiania po angielsku, mów do siebie. Głośno powtarzaj słówka i całe zdania. Możesz też nagrać się na swoim telefonie i co jakiś czas słuchać, jednocześnie powtarzając głośno słownictwo i poprawnie skonstruowane zdania. W ten sposób przyzwyczaisz się do brzmienia swojego głosu i akcentu, i poprawisz wymowę.

Masz pytania, wątpliwości? Chciałbyś podzielić się swoją opinią? Zostaw komentarz!

Jeżeli interesują cię lekcje angielskiego, skontaktuj się ze mną i sprawdź co mogę dla ciebie zrobić.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.