Nauka języka angielskiego jest często droga i pracochłonna. Dlatego też niektóre osoby wybierają naukę samodzielną. W tym poście powiem Ci czy taki sposób przyswojenia sobie nowego języka jest możliwe, skuteczny i jak sobie go ułożyć, aby przynosił efekty.

Samodzielna nauka języka angielskiego – Czy to w ogóle możliwe?

Osobiście znam osoby, które same nauczyły się języka obcego i potrafią się nim posługiwać. Wiem więc, że jest to możliwe. Tacy uczniowie wyróżniają się w pewien sposób. Często charakteryzuje ich:

  • Systematyczność
  • Upór
  • Jasno określony cel
  • Miłość do języka
  • Umiejętność zorganizowania sobie nauki
  • Możliwości i umiejętności posługiwania się językiem w konwersacji
  • Częsty kontakt z językiem mówionym.

Osoby, które potrafią być zorganizowane i systematycznie uczą się, używając angielskiego w konwersacji regularnie, mogą nauczyć się go same. Jesteś taką osobą lub chcesz spróbować samodzielnej nauki angielskiego? Czytaj dalej!

Samodzielna nauka angielskiego – Zacznij od tego

Być może Twoja decyzja już została podjęta lub zastanawiasz się jak zorganizować sobie samodzielną naukę. Poniżej podaję Ci ogólne rady i wskazówki na temat tego jak zacząć.

Zbadaj swój poziom

Zbadaj dokładnie swój poziom. Sprawdź czego Ci brakuje, nad czym musisz popracować i gdzie w ogóle zacząć. Wykonaj nasz test poziomujący, który pomoże Ci na samym początku.

Testy możesz także znaleźć na innych stronach. Pamiętaj jednak, że test testowi nierówny i może Ci wyjść różny wynik.

Dobrze jest także zbadać test ustnie z nauczycielem.

Sprawdź czego dokładnie Ci brakuje

Zidentyfikuj swoje braki. Jestem pewna, że chcesz przejść na kolejny poziom. A więc, na Twoim poziomie co jeszcze musisz wiedzieć, gdzie musisz dokładnie dokonać zmian, aby zacząć mówić po angielsku płynnie.

Aby sprawdzić jakie masz braki, w Google wpisz: co powinienem umieć na poziomie …? To powinno dać Ci rezultaty i listy tego, jaką wiedzę powinieneś mieć.

Jeśli jedną z umiejętności jest np. mówienie o tym co stało się wczoraj, to zadaj sobie pytanie po angielsku: What did you do yesterday? Czy potrafisz na nie płynnie odpowiedzieć? Czy znasz słowa i odpowiednie czasy? Jeśli nie, to czas powtórzyć Past Simple!

Wyznacz sobie czas na naukę

Twoja nauka powinna być systematyczna. Oczywiście, najlepiej będzie jeśli zaplanujesz ją na ten sam dzień i na tę samą godzinę. W dorosłym życiu jednak nie jest to do końca możliwe. Co więc robić?

Załóż sobie wtedy, że będziesz uczyć się 2-3 lub więcej razy w tygodniu i że minimum jakie spędzisz na nauce to 15 minut. W inne dni, choć raz w ciągu dnia odsłuchaj czegoś po angielsku lub coś przeczytaj. Najlepsze są podcasty w języku angielskim, które na pewno urozmaicą Ci naukę.

Znajdź partnera do konwersacji

Bez konwersacji nie ma rezultatów. Twoja nauka samodzielna języka angielskiego musi zawierać rozmowę. Znajdź partnera. Skorzystaj z aplikacji takich jak HelloTalk, Tandem, czy Italki. Pamiętaj, że znalezienie kogoś z kim można porozmawiać trochę zajmuje.

Zakup materiały

Kup książki do samodzielnej nauki angielskiego. Uważaj tylko – nie przesadź. Łatwo jest poddać się woli kupowania pięknie pachnących książek w księgarniach, ale jest to bardzo zgubne. Zainwestuj w jeden podręcznik dla swojego poziomu, jedną książkę z ćwiczeniami, książkę do gramatyki i, ewentualnie, książkę do słówek. Do tego możesz mieć zeszyt.

Osobom początkującym polecam również aplikacje.

Robisz kurs online? Skończ go, a potem zacznij nowy. Im więcej masz materiałów, tym większy chaos i mniej czasu na naukę i skupienie się na jednym.

Wyznacz cele

Cele w nauce angielskiego są ważne i warto je mieć. Gdzie chcesz być za rok? Czego chcesz się nauczyć w tym miesiącu? Jak będzie wyglądać Twoje życie i Twój angielski za parę lat? Spisz sobie cele i trzymaj się ich. Zaglądaj do nich regularnie. Pamiętaj tylko, że Twoje cele powinny być rozsądne. Jeśli jesteś osobą zajętą i zabieganą, to osiągnięcie kolejnego poziomu w parę miesięcy nie będzie możliwe.

Zabierz się do dzieła!

Nie odkładaj nauki angielskiego na później. Nigdy nie będzie idealnego momentu, aby się uczyć. Zacznij już teraz!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.