Nauka angielskiego w dorosłym życiu – Webinar
Zobacz jak najlepiej uczyć się angielskiego, kiedy jest się nieco starszym. Podam Ci sposoby na efektywną naukę, którą możesz zastosować w codziennym życiu.
Zapisz się na webinar tutaj!

Uczysz się języka angielskiego i chcesz coraz lepiej mówić? Zobacz jakie są uniwersalne prawdy, które obowiązują w przy nauce. Być może pomogą Ci one w zrobieniu postępów.

Prawda #1 Gramatyka to nie wszystko

Oczywiście, jasne, gramatyka jest ważna. Buduje Ci ona cały szkielet językowy, na którym budujesz strukturę. ALE! W konwersacji chodzi o to, aby się porozumiewać, aby przekazać informację, a nie po, aby być perfekcyjnym. Jeżeli się pomylisz w rozmowie, świat się nie zawali.

Na początku moich zajęć konwersacyjnych rozmawiam z uczniem przez 10 minut na luźne tematy. Na tym etapie ich nie poprawiam i nie pomagam. Udaję, że nie jest to lekcja, a normalna codzienna rozmowa. Na początku moim uczniom jest ciężko się do tego przyzwyczaić i pojawiają się takie momenty, że słyszę: „Yesterday I go…nie, nie, nie….I gone…nie…zaraz…I….” I tutaj uczeń oczekuje ode mnie, że mu pomogę. Zamiast tego, słyszy: „po prostu to powiedz”. Bo w tym przypadku, obojętnie czy powiesz mi go, gone, went, czy going, to ja i tak będę wiedzieć o co chodzi.

W normalnym, codziennym życiu czasami nie mamy czasu ani okazji na to, aby się dobrze zastanowić nad gramatyką. Warto więc zrozumieć, że gramatyka to nie wszystko i jeżeli popełnimy błąd to i tak nas zrozumieją.

I żeby nie było – na moich lekcjach, po tych 10 minutach następuje intensywna praca i także pracujemy nad poprawnością gramatyczną.

Prawda #2 Inni mają gorzej

Czy masz wrażenie, że inni mówią lepiej niż Ty? Kiedy jesteś na wakacjach wysyłasz męża lub żonę, żeby coś załatwili. Podziwiasz kolegów z pracy, którzy bez oporów porozumiewają się po angielsku?

Szanse są, że oni wszyscy mówią na takim samym poziomie jak Ty, ale po prostu czują się pewniej w rozmowie. Osoby, które nie czują wstydu przed rozmową po angielsku brzmią lepiej i wydaje się, że ich poziom jest wyższy od naszego. Jednak, kiedy przysłuchamy się temu, co jest mówione, przekonamy się, że mają oni takie same problemy jak my.

Aby mówić biegle i czuć się pewniej musisz po prostu popracować nie tylko nad angielskim, ale również nad swoim podejściem do nauki i mówienia w tym języku. Uwierz w siebie. Przekonaj się, że sama konwersacja i jej ćwiczenie pomoże Ci osiągnąć lepszy poziom angielskiego. Bądź dumny z tego, co już wiesz i niech fakt, że potrafisz się dogadać będzie zachętą do dalszej pracy!

Prawda #3 Możesz znać zasady, mnóstwo słówek a i tak nie będziesz dobrze mówił

Ze szkoły wynieśliśmy przekonanie, że siedzenie nad książkami i wytężona praca nad ćwiczeniami gramatycznymi zaprowadzi nas daleko i dzięki niej będziemy znali angielski. Ta część oczywiście jest potrzebna, ale czy na pewno jest tak, że kiedy opanujemy wszystkie czasy będziemy mówić?

Nie!

Możesz znać wszystkie czasy, konstrukcje gramatyczne, wykuć 2000 słówek, a i tak nie będziesz potrafił się porozumieć. Bez praktyki nigdzie nie zajdziesz. Co z tego, że znasz najbardziej wyszukane słowa jeżeli nie wiesz jak zastosować je w praktyce?

Prawda #4 Nie musisz wiedzieć wszystkiego

Naprawdę. Nie musisz znać każdego słowa. Zresztą, jest to niemożliwe. Język angielski, podobnie jak każdy inny żywy język, ciągle się rozwija. Powstają nowe słowa, nowe wyrażenia, stare zmieniają się w coś zupełnie innego. Nie sposób jest za tym nadążyć.

Jeżeli rozumiesz ogólny kontekst, możesz po prostu uznać, że rozumiesz zamysł wypowiedzi. Ucz się słów kiedy masz okazję i od razu wykorzystuj je w rozmowie, ale nigdy nie rezygnuj z oglądania filmów, czytania lub rozmowy tylko dlatego, że nie jesteś w stanie zrozumieć wszystkiego w 100%. Pamiętaj, w nauce języka chodzi o komunikację!

Prawda #5 Bez rozmowy nie osiągniesz biegłości

Jeżeli nie masz praktyki i nie stosujesz tego, czego się nauczyłeś w rozmowie, to zapomnisz słowa, czasy będą się Tobie mieszać i nie osiągniesz zamierzonych celów językowych.

Musisz mówić, aby mówić. Nawet jeżeli Twój angielski jest na nieco niższym poziomie, to i tak powinieneś go ćwiczyć. Mów jak najwięcej od samego początku. Powtarzaj frazy na głos, ćwiczy wymowę, komunikuj się z innymi. Jeżeli w Twojej nauce nie pojawi się konwersacja, nigdy nie będziesz biegle mówił.

Co myślisz? Uważasz, że powyższe prawdy są prawdami? A może przesadzam? Daj znać w komentarzu!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.