Nauka angielskiego w dorosłym życiu – Webinar
Zobacz jak najlepiej uczyć się angielskiego, kiedy jest się nieco starszym. Podam Ci sposoby na efektywną naukę, którą możesz zastosować w codziennym życiu.
Zapisz się na webinar tutaj!

Jesteś osobą dorosłą i uczysz się aktywnie angielskiego? Jestes zabiegany i zapracowany i ciężko znaleźć Ci czas na dodatkowe rzeczy? Chcesz poznać nowy sposób na naukę słówek i konstrukcji gramatycznych? Poznaj moją metodę 5 słów, którą stosuję na zajęciach z osobami dorosłymi.

Co to jest metoda 5 słów?

Metodę tę nadal opracowuję i nie jest ona kompletna, ale to na niej opieram lekcje z osobami, które są zajęte i zabiegane. Polega ona przede wszystkim na wpleceniu materiałów autentycznych w naukę angielskiego w taki sposób, aby nauczyć nowych, praktycznych rzeczy i nie stresować ucznia nawałem nowych słów i gramatyki.

Dlaczego taka metoda?

Moimi klientami są osoby dorosłe, które są bardzo zajęte. Często mają ograniczony czas na naukę angielskiego.

Metoda ta wzięła się z poczucia empatii wobec osób, które mają zbyt wiele obowiązków, ale nadal chcą się uczyć. Oprócz tego, pozwala ona na używanie w czasie lekcji tylko i wyłącznie materiałów autentycznych, które pochodzą z gazet lub YouTube’a. Dzięki temu uczeń ma nadal kontakt z żywym, praktycznym językiem.

Wszystkie lekcje dopasowane są do ucznia, do jego potrzeb, poziomu i zainteresowań.

Dla kogo jest metoda 5 słów?

Z metody tej korzystam na zajęciach z uczniami. Jest to idealna metoda dla osób na poziomie B2+. Z osobami na niższych poziomach nadal ćwiczę konwersację, ale zajęcia wyglądają wtedy nieco inaczej.

Ze względu na to, że stosując tę metodę potrzebna jest Ci konstruktywna krytyka, najlepiej metodę stosować podczas lekcji z nauczycielem. Osoby na poziomie C1+ mogą stosować ją samodzielnie.

Obejrzyj video o Metodzie 5 słów.

Co dzięki niej osiągniesz?

Dzięki metodzie 5 słów rozwijasz przede wszystkim słownictwo, ale nie tylko. Uważam, że na wyższym poziomie nie warto wałkować całej gramatyki. Dlatego, kiedy przy wypowiedzi pojawiają się błędy gramatyczne, pracujemy nad ich poprawieniem.

W tej metodzie chodzi przede wszystkim o mówienie, pracę nad biegłością i nad konwersacją. Tutaj mówisz jak najwięcej i rozwijasz zdolności komunikacyjne w języku angielskim.

Na czym ona polega?

Metoda 5 słów polega na paru etapach. Większość z nich opracowujesz sam. W każdym etapie pokażę Ci jak robię to z moimi uczniami i jak możesz robić to sam.

Wybierz materiał

Może być to artykuł z gazety, podcast, nagranie na YouTube, audiobook. W internecie masz naprawdę wiele zasobów.

Przed każdymi zajęciami wybieram materiał dla ucznia. Jest on dopasowany do jego poziomu, zainteresowań i wybranych celów. Zawsze staram się, aby był nieco trudniejszy i był wyzwaniem dla ucznia. Lubię też kiedy uczeń dobrze się przy tym bawi.

Jeżeli uczysz się sam, materiał możesz wybrać według swoich zainteresowań. Polecam Ci TEDTalki lub artykuły z Metro.co.uk.

Opracuj materiał

Mój uczeń ogląda i czyta materiał przed lekcją. Zachęcam zawsze wtedy to wypisywania sobie nowych fraz, ale nie wszystkich! Jedna z prawd, jakie wyznaję w nauce angielskiego to – nie musisz wiedzieć wszystkiego. Jeżeli rozumiesz z kontekstu, to wystarczy.

Wybierz 5 słów kluczowych

Nawet jeżeli masz wielkie chęci, to na pewno nie zapamiętasz wszystkich fraz i wyrażeń, szczególnie jeżeli są one zaawansowane i 'mało życiowe’. W potocznym języku rzadko używamy wyszukanych fraz i wyrażeń. Masz o wiele większe szanse na zapamiętanie czegoś prostszego niż coś, co brzmi wygórowanie, czy bardzo naukowo.

W czasie lekcji dyskutuję z moimi uczniami na temat fraz, które oni wybrali i są dla nich nowe. Zawsze jednak mam przy sobie zestaw moich 5 słów. Razem wybieramy te najważniejsze, których uczeń chce się nauczyć.

Jeżeli pracujesz sam, to od Ciebie zależy które frazy do Ciebie najbardziej przemawiają.

Ułóż zdania

Z każdym z tych 5 słów ułóż samodzielnie zdania. Najlepiej jeżeli jest ich więcej niż 2-3, a temat dotyczy Ciebie, Twojej rodziny lub pracy. Dobrze jest też mieć kogoś, kto te zdania pomoże Ci poprawić.

Ułóż wypowiedź

To kolejny etap, który stosuję na lekcji. Zachęcam ucznia, aby opracował sobie dłuższą wypowiedź na temat artykułu, czy filmiku. Daję mu na to 2-3 minuty. W tej wypowiedzi muszą być zawarte wybrane wcześniej słowa.

Następnie, uczeń opowiada mi o tym co przeczytał lub obejrzał używając 5 słów. Może korzystać z notatek, ale czytanie wprost z nich jest niedozwolone.

Jako pracę domową zadaję uczniowi podobne zadanie, ale tym razem musi napisać dłuższe wypracowanie na ten temat, które jest zawsze przeze mnie sprawdzane. Następnie, na początku kolejnej lekcji proszę o ponowną wypowiedź.

Jeżeli nie masz nauczyciela, możesz się nagrać i spróbować zidentyfikować swoje błędy. Nie zawsze jest to możliwe, ale na pewno jest to dobre ćwiczenie na pewność siebie i wymowę.

Gramatyka i inne aspekty języka angielskiego

Metoda skupia się na słownictwie, ale nie tylko! Ponieważ jest to metoda, którą stosuję z uczniami nieco bardziej zaawansowanymi, którzy znają już czasy i większość konstrukcji zdaniowych, w czasie rozmowy identyfikuję błędy gramatyczne i je poprawiam. Jeżeli trzeba, tłumaczę teorię raz jeszcze i ćwiczę pewne zdania z uczniem. W domu uczeń również ćwiczy podobne zagadnienia.

Gramatyka więc poprawia się w praktyce, a nie tylko w teorii.

W czasie kursu również wprowadzam nowe konstrukcje, które są uczniowi potrzebne do wypowiedzenia się, jak np. stronę bierną, czy czasy warunkowe. Materiał wówczas dopasowany jest tak, aby uczeń mógł w czasie wypowiedzi również ćwiczyć gramatykę, a nie tylko słownictwo.

Dużą uwagę przykuwam do wymowy (uwaga! Nie mylić akcentu z wymową). Poprawiam to, co trzeba poprawić i ćwiczę z uczniem bardziej zawiłe zdania i wyrazy. Staram się wprowadzać je również do wypowiedzi ucznia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o metodzie 5 słów i poznać inne sposoby na efektywną naukę angielskiego w dorosłym życiu, zapisz się na darmowy webinar! Po zapisaniu otrzymasz link do nagrania webinarowego, oraz ściągawkę z ćwiczeniami i linkami do darmowych i płatnych materiałów.

Zainteresowany ofertą OK English? Zobacz naszą ofertę i sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.