Uczysz się angielskiego od dawna i nie widzisz postępów? Narzekasz i nie wiesz czy dalsza nauka ma sens. Czujesz ogólną frustrację. Sprawdź jaka przyczyna chowa się za tym, że nie widzisz postępów i co zrobić, aby je w końcu mieć.

Każdy chyba uczeń miał kiedyś taką sytuację, że w pewnym momencie wątpił czy w ogóle idzie do przodu. Nauka języka często wydaje się strasznie długa, żmudna i pozbawiona końca. Nic więc dziwnego, że tracimy ochotę na dalsze zajęcia. Bo, tak naprawdę, po co nam to wszystko?

Czy u Ciebie jest podobnie? Dzisiaj powiem Ci nieco o tym dlaczego nie widać w Twojej pracy poprawy i ciągle wydaje Ci się, że jesteś na tym samym poziomie.

Dlaczego nie robisz postępów w nauce angielskiego?

Przyjrzyjmy się teraz paru powodom dlaczego możesz mieć wrażenie, że stoisz w miejscu.

Uczysz się od lat…z przerwami

Zwrot, który słyszę od bardzo wielu lat. Kiedy przychodzą do mnie nowi uczniowie, podczas naszej konsultacji mówią mi, że owszem, uczą się od wielu, wielu lat, ale z przerwami. Okazuje się często, że uczyli się w szkole, potem był jakiś kurs, potem rok przerwy, potem znowu kurs, potem przerwa i potem coś tam jeszcze…Taka językowa sinusoida – up and down all the time.

Nic dziwnego, że nie ma postępów, skoro nie ma systematycznej nauki.

Nauka, gdzie uczysz się, przerywasz, potem znowu się uczysz nie ma większego sensu. To po prostu pieniądze wyrzucone w błoto i zmarnowany czas, zwłaszcza jeżeli przerwy są dłuższe niż parę tygodni.

Niektórzy uczniowie takie przerwy mają przez rok lub dwa, co naprawdę znacznie wpływa na brak postępów w nauce i na to, że nigdy nie osiągają wymarzonego, kolejnego poziomu.

Jak osiągnąć lepszy poziom?
Podejmij postanowienie o regularnej nauce. Powiedz sobie, że zaczniesz się uczyć teraz. Być może zajmie Ci trochę czasu, aby znaleźć odpowiedniego lektora, który poprowadzi Cię w nauce, ale to nie powinno być powodem do robienia sobie przerw.
Jeden lektor Ci się nie spodobał? Pod koniec kursu zabukuj parę godzin z kimś innym. A jak już znajdziesz coś, co działa dla Ciebie, zostań przy tym przez dłuższy czas. Ucz się regularnie. Zaplanuj naukę, która będzie odpowiadała Twojemu życiu, wdroż nawyki nauki i trzymaj się swojego planu.
Wyznacz sobie rok nauki bez większych przerw, a potem kolejny i kolejny. Dzięki systematyczności na pewno zobaczysz postępy.

Jesteś osobą dorosłą i zmagasz się z ustawieniem planu nauki języka angielskiego? Mamy dla Ciebie webinar!
Nauka angielskiego w dorosłym życiu to ponad godzina praktycznych porad, które zmienią Twoje nastawienie. Dzięki nim w końcu spojrzysz na swoje życie obiektywnie i osiągniesz językowe cele.
Webinar dostępny jest w Bibliotece OK English, w kursie Konwersacja, który znajdziesz tutaj.

Chcesz wszystko na teraz

Jesteś osobą w gorącej wodzie kąpaną. Chcesz osiągnąć rezultaty teraz, zaraz. Dajesz sobie miesiąc na osiągnięcie kolejnego poziomu. Wymagasz od siebie naprawdę dużo, a kiedy nie widzisz rezultatów czujesz, że jesteś do niczego i chcesz rzucić naukę w kąt.

Niestety, nie wymyślono jeszcze sposobu na to, aby nauczyć się języka w miesiąc. Nie ma metody, która skutecznie uczy mówić biegle, w stopniu zaawansowanym, w rok.
Nauka każdego języka wymaga mnóstwa czasu, wysiłku, energii i systematyczności. Aby z poziomu A dotrzeć na poziom C1 należy spędzić około 2,200 godzin ucząc się aktywnie. Jeżeli jesteś w stanie tyle poświęcić w krótkim czasie, to być może jest szansa. Umówmy się jednak – osoby dorosłe po prostu nie mają tyle czasu na naukę.

Co w takim razie robić?
Przede wszystkim, spójrz realnie na swoje życie. Ile masz czasu na naukę? Znajdziesz godzinę tygodniowo i nieco czasu na naukę własną?
Świetnie. A teraz wylicz sobie ile możesz zdziałać w jakim okresie czasu.

Po drugie – proszę, zapamiętaj, nauka angielskiego to nie sprint, ale maraton. To projekt dla długodystansowców, który tak naprawdę się nie kończy.
Także nauczyciele języków obcych nadal uczą się aktywnie (chyba, że są nauczycielami Łaciny), bo języki się zmieniają, ewoluują. Ciągle coś się w nich zmienia. Dlatego nauka języka nigdy nie ma końca.
Na to należy się nastawić już od samego początku.

Nie znasz swojego poziomu

Nigdy nie sprawdzałeś/sprawdzałaś swojego poziomu. Nie przyszło Ci do głowy, aby go sprawdzać regularnie. Nie masz pojęcia czy od roku zrobiłeś/zrobiłaś postępy. Jesteś ambitny/ambitna i krytycznie podchodzisz do siebie i swoich działań.

Może po prostu wydaje się Tobie, że nie robisz postępów, a tak naprawdę jesteś wyżej niż Ci się wydaje.

To jest bardzo częste u naszych uczniów i widać to na konsultacji. Uczniowie mówią, że są na poziomie początkującym, po czym, po krótkiej rozmowie, okazuje się, że ich poziom jest znacznie wyższy.

Jak sobie z tym poradzić?
Badaj swój poziom regularnie. Raz w roku zrób test poziomujący. Warto także zapytać Twojego lektora/lektorkę o opinię. Radzę też często, aby z lektorem/lektorką wyznaczyć cel na kolejny rok i po roku sprawdzić czy go osiągnęliśmy.
Jeżeli znasz swój poziom, znacznie łatwiej będzie Ci się uczyć.

Porównujesz się do Zosi i Kasi

Zosia i Kasia pracują z Tobą w jednej firmie. One mówią o wiele lepiej, a Ty nadal stoisz w miejscu. Zżera Cię frustracja i zazdrość.
Czujesz się zawiedziony/zawiedziona swoją osobą. Czujesz, że nie zrobiłeś/zrobiłaś postępów w nauce. Uważasz, że wszystkie dotychczasowe kursy były po nic. Zosia i Kasia są geniuszkami, a z Tobą na pewno coś jest nie tak.

Czasami przyrównywanie się do innych osób, które uczą się angielskiego może wpływać na nas pozytywnie. Można to zobaczyć na kursach grupowych. Jeżeli mamy tam osoby, które szybko robią postępy, inni są w stanie czerpać z tego motywację. Niestety, to się dość rzadko zdarza.

Porównywanie się do innych wyrządza szkodę, szczególnie osobom nieśmiałym, perfekcjonistom lub osobom, które są bardzo ambitne. Kiedy przypatrujemy się innym, a potem krytycznym okiem oceniamy siebie, zaczynamy się stresować, obwiniać, a nawet czasami nazywać siebie samych głupimi i innymi niezbyt ładnymi i miłymi przydomkami. Dochodzimy do wniosku, że stoimy w miejscu, nie posuwamy się do przodu i nigdy nie będziemy mówić biegle.

Jak sobie z tym radzić?
Przede wszystkim, zawsze patrz na siebie. Kasia i Zosia to zupełnie od Ciebie inne osoby. Może wcześniej dużo się uczyły, może mają więcej doświadczenia w mówieniu, a może po prostu są pewniejszymi od Ciebie osobami, co również wpływa na to, że mówią bieglej.
Poza tym, nam, osobom trzecim, często wydaje się, że ktoś mówi dobrze po angielsku, kiedy ta osoba robi mnóstwo błędów lub jest dokładnie na naszym poziomie. Jedyna różnica jest taka, że Kasia po prostu ma w nosie to, czy mówi dobrze, czy nie. Jest pewniejsza siebie i uznaje, że tylko rozmowa popchnie ją do przodu.
Zawsze przyrównuj się do siebie z przeszłości. Jeżeli uczysz się systematycznie, to nie ma możliwości, abyś nie robił/robiła postępów. Postępy będą zawsze. Spójrz wstecz. Co potrafiłeś/potrafiłaś wcześniej, a co potrafisz teraz? Na pewno jest różnica!

Nie używasz języka

Ile razy uczyłeś/uczyłaś się Present Perfect? Ile zrobiłeś/zrobiłaś ćwiczeń gramatycznych? Ile znasz słów?
Uczysz się od bardzo dawna, masz gramatykę w małym paluszku i nadal, kiedy przychodzi do rozmowy, nie potrafisz złożyć sensownego zdania.

To kolejny problem polskich uczniów.

Nieużywanie języka w rozmowie jest bardzo zgubne i powoduje, że znamy bardzo dobrze teorię, testy wychodzą nam naprawdę dobrze, a konwersacja nadal kuleje.

Nasz mózg potrzebuje treningu, aby przestawić się z jednego języka na drugi i aby całą Twoją wiedzę wdrożyć w życie.

Jak sobie z tym radzić?
Zacznij mówić – po prostu. Możesz zacząć od zajęć konwersacji z lektorem/lektorką lub możesz wykorzystać jedno z darmowych sposobów na konwersację, które znajdziesz tutaj.
Pamiętaj – aby zrobić postępy i aby mówić, musisz mówić.

Jestem ciekawa czy te problemy są także Twoimi. Co robisz lub co zrobisz, aby je pokonać? Daj znać w komentarzu!

Treningi angielskiej konwersacji z native speakerem w OK English są zaprojektowane tak, abyś uczył się mówić i przy okazji rozwijał gramatykę i słownictwo.
Nasi trenerzy są wyszkoleni do tego, aby pomóc Ci osiągnąć biegłość.
Wszystkie zajęcia są dopasowane do Ciebie, do Twojego poziomu i tego, co chcesz osiągnąć.
Jeżeli w końcu chcesz mówić biegle i bez skrępowania, zgłoś się do nas! Zobacz naszą ofertę i umów się na bezpłatną konsultację z polskim trenerem.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.