Znalezienie czasu na naukę języka angielskiego jest jednym z głównych problemów z jakimi borykają się moi uczniowie. Wszystkim nam wydaje się, że mamy go zdecydowanie za mało. Czy jest możliwe, abyśmy mogli pogodzić pracę, obowiązki z czynną nauką języka?

Czas to najcenniejsze, co mamy. Często wydaje nam się, że kurczy się on w zastraszającym tempie. Ile razy powtarzamy sobie i innym, że go nie mamy, że nam ucieka, że pędzi? Każdy z nas chyba tego doświadcza w mniejszym lub większym stopniu. W naszym życiu za dużo się dzieje. Mamy rodziny, pracę, dom, pranie, sprzątanie, zakupy, rozmowy z szefem…A gdzie jeszcze miejsce na naukę języka??

Kiedy to piszę, zbliża się Nowy Rok. To ten moment, kiedy wielu z nas czuje się bardzo zmotywowanych. Dostaję wtedy wiele wiadomość z zapytaniem o lekcje. Przy pierwszej rozmowie widzę, że uczeń ma chęci, jest pełen zapału. Spotykamy się więc przez parę tygodni i nagle obserwuję, że praca domowa jest zaniedbywana, że nauczone wcześniej zwroty wylatują z głowy i nagle ta silna motywacja z wcześniej znika, a pojawia się tak często zasłyszana przeze mnie wymówka: nie mam czasu.

Zanim pomyślisz, że ja nie wiem jak to jest, bo…. nie mam rodziny/pracy w biurze/wielkiego domu do wysprzątania (niepotrzebne skreślić), to chciałabym Cię zapewnić, że wiem co to znaczy 'nie mieć czasu’. Ja też często jestem zabiegana, zestresowana, z całą listą rzeczy do zrobienia. Wiem jendak, że istnieją sposoby na to, aby ten cenny czas znaleźć na coś, na czym nam bardzo zależy i dzisiejszy post jest właśnie o tym.

Jak znaleźć czas na naukę języka angielskiego

Chciałabym, abyś uważnie przeczytał poniższy tekst i zastanowił się na tymi punktami, które u Ciebie najczęściej się pojawiają. Zrób sobie postanowienie, że od dzisiaj zmienisz coś w swoim nastawieniu i brak czasu na naukę języka angielskiego nie będzie już dla Ciebie wymówką.

Przeanalizuj to w jaki sposób spędzasz czas wolny

Skrolujesz Facebooka? Przeglądasz Instagrama? Spędzasz godziny oglądając śmieszne filmiki na YouTube? Nie, nie zabraniam Ci tego robić. Sama często tak właśnie spędzam wolny czas. Jednak, jeżeli robisz to przez 3-4 godziny dziennie, powinieneś coś zmienić.

Najprawdopodobniej nie masz czasu na naukę języka angielskiego, bo właśnie swój wolny czas spędzasz na bezmyślnych i niepotrzebnych rzeczach. Zredukuj swoją obecność w mediach społecznościowych. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj określenie sobie konkretnych godzin na takie przyjemności. Ja robię to rano, popołudniu i wieczorem – od 30 do godziny na raz. Resztę czasu, który Ci został i kiedy nie wpatrujesz się w ekran, poświęć na naukę. Zobaczysz wtedy jak dużo masz czasu.

Wyznacz sobie czas na naukę

Codzienna nauka to klucz do opanowania języka w szybki sposób, ale czasami nie jest ona możliwa. Dlatego najlepiej wyznacz sobie konkretne dni i godziny na naukę.

Zaplanuj sobie minimum 2 dni w tygodniu. Upewnij się, że Twoja rodzina wie, że akurat wtedy się uczysz. Zaszyj się w cichym kącie i skup całą swoją uwagę na tym, co akurat studiujesz.

Więcej nie znaczy lepiej

W pędzie codziennego życia jest nam bardzo ciężko znaleźć godzinę lub dwie na naukę. Dlatego ja zawsze radzę poświęcić nieco mniej czasu i uczyć się częściej.

Jeżeli masz możliwość codziennej nauki, poświęć na nią 15-30 minut. Naprawdę nie potrzeba Ci więcej. Wystarczy tylko tyle i aż tyle! Jeżeli potrafisz maksymalnie skupić się w tym czasie na materiale, przyswoisz sobie więcej niż w ciągu godziny nauki, kiedy nie za bardzo się do niej przykładasz.

Jeżeli postanowiłeś uczyć się nieco rzadziej, czas musisz zwiększyć. Radziłabym jednak, aby nie było to więcej niż 45 minut.

Odrabiaj pracę domową zaraz po lekcjach

Moje prywatne, spersonalizowane lekcje angielskiego zawsze zawierają pracę domową. Uczniowie zaawansowani dostają jej znacznie więcej. Staram dopasować ją do stylu życia ucznia, ale czasami po prostu muszę zadać sporo zadań, aby dana osoba mogła szybciej przyswoić sobie materiał.

To właśnie z pracą domową często jest problem. Okazuje się, że nie ma na nią czasu i energii, a niezrobiona praca domowa prowadzi do utraty motywacji.

Mój sposób na to jest bardzo prosty – zacznij odrabiać pracę domową zaraz po lekcji. Poświęć 10-15 minut na przeglądnięcie materiału z zajęć, a następnie zacznij odrabiać pracę domową. Następnie, zawsze, podczas Twojego czasu nauki, zajrzyj do lekcji, powtórz wszystko i zrób kolejną część pracy domowej. Czas zaraz przed zajęciami powinien być przeznaczony tylko na powtórkę i utrwalenie materiału.

Zmień swój język

Nie, nie mówię o tym, aby nagle ciągle mówić po angielsku, choć to na pewno bardzo dobry sposób, aby popracować nad biegłością. Bardziej chodzi mi o język, którego używasz.

Kiedy używamy wymówek, aby czegoś nie robić, mówimy 'muszę to zrobić, ale…’, 'chcę to zrobić, ale…’, 'nie mam czasu, bo…’. W książce 7 Habits of Highly Effective People, Stephen Covey pisze właśnie o tym: ci, którzy nie osiągają w życiu wiele często używają takich właśnie sformułowań. Autor twierdzi, że oznaczają one to samo co 'wybieram nie zrobienie tego..’. Zamiast więc mówić 'muszę, ale…’, powiedz 'wybieram zrobienie tego i zrobię to dzięki….’. A zamiast 'nie mam czasu’, powiedz 'mam czas, moim wyborem jest posiadanie czasu i osiągnę to przez…’. Zobaczysz jak wiele zmieni się w Twoim życiu.

Wpleć angielski w inne zajęcia

W bardzo łatwy sposób możesz dodać naukę języka angielskiego w to, co robisz codziennie. Oto moich parę pomysłów:

  • Słuchaj podcastów, radia lub audiobooków po angielsku w czasie dojazdów do pracy, mycia naczyń, spacerów i innych codziennych aktywności. Tutaj znajdziesz podcasty do nauki języka angielskiego.
  • Lubisz YouTube? Znajdź angielskojęzycznych vloggerów. Tutaj znajdziesz polecane przeze mnie kanały.
  • Czytaj po angielsku. Możesz sięgnąć po książki lub ebooki. Na blogu mam całą serię polecanych książek po angielsku.
  • Śledź anglojęzyczne blogi lub zaglądaj na strony z wiadomościami. W Internecie jest naprawdę bardzo wiele rzeczy, które są darmowe i bardzo ciekawe. Zacznij od takich jak np. BBC lub BuzzFeed.
  • Zmień ustawienia w telefonie na język angielski. To dość drastyczne rozwiązanie, ale bardzo często naprawdę działa. Możesz również przestawić język w mediach społecznościowych, co sprawi, że będziesz otrzymywać więcej informacji ze źródeł anglojęzycznych.

Czy po przeczytaniu tego tekstu uważasz, że nadal nie będziesz mógł znaleźć czasu na naukę języka angielskiego? Ja myślę, że stosując się do niektórych z tych zasad naprawdę możesz w dużym stopniu zwiększyć swoją produktywność i przyłożyć się porządnie do nauki.

Zobacz też: Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego?

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.