Wypełnij swój wolny czas czymś pożytecznym. Zaplanuj naukę angielskiego już teraz w taki sposób, aby przez kolejne parę miesięcy wytrwać w postanowieniach i osiągnąć swoje cele!

Przyłącz się do grupy na Facebooku – Angielska Konwersacja, gdzie rozmawiamy i piszemy po angielsku i ćwiczymy pewność siebie w konwersacji! Dołącz tutaj!

Mówisz, że masz słomiany zapał i za każdym razem, kiedy zabierasz się do pracy nad angielskim, motywacja znika po jakimś czasie. Czujesz się zawiedziony, sfrustrowany. Być może zaczynasz myśleć, że nigdy się angielskiego nie nauczysz. Załamujesz ręce. Przecież szło Ci tak dobrze i znowu przyszedł słabszy czas. Co robić?!

Spokojnie! Calm down! Dobra wiadomość jest taka, że aby wytrwać w swoich postanowieniach nie musisz mieć super zapału do pracy. Wystarczy trochę chęci do nauki, zorganizowanie się i wyrobienie w sobie nawyku, który pomoże Ci codziennie się uczyć angielskiego.

Jak to zrobić? Dosyć prosto!

Jak zaplanować naukę angielskiego i wytrwać w postanowieniach?

Wydaje się to proste – przecież możesz usiąść przy stole lub biurku, otworzyć książkę i już się uczyć. Czy musisz akurat wszystko planować?

Oczywiście, że nie jest to obowiązkowe i nauka w zasadzie sama będzie się rozwijać. Jednak, jeżeli jesteś osobą, która lubi sprawdzać swoją wiedzę i widzieć efekty, to warto się zorganizować i usystematyzować naukę.

Oto jak możesz to zrobić.

Wyznacz sobie konkretne cele

Tutaj możesz uciec się nawet do metody SMART, ale nie musisz się tak bardzo wdawać w szczegóły. Wystarczy, że Twój cel będzie konkretny i określony w czasie.

Na przykład:

W ciągu października opanuję czas Past Simple i nauczę się wszystkich najważniejszych czasowników nieregularnych.

Cel ten jest bardzo konkretny i także określony w czasie. Jeszcze lepiej byłoby gdyby był mierzalny. A więc, gdybyś mógł sprawdzić efekty.

W tym przypadku możesz skorzystać z ćwiczeń w internecie, które są darmowe lub (najlepiej) porozmawiał z kimś o czymś, co kiedyś wydarzyło się w przeszłości.

Warto mieć taki cel na każdy miesiąc. Jeżeli pracujesz nad słówkami, wyznacz sobie dokładnie ile tych słówek się nauczysz i w jakim czasie. Jeżeli jest to gramatyka, wybierz konkretne zagadnienie i dokładny termin, kiedy cel zostanie osiągnięty.

Zorganizuj się

Zacznij już teraz – wyznacz sobie 15-20 minut dziennie na naukę indywidualną. Niech to będzie czas jak najbardziej produktywny. Odłóż telefon (chyba, że korzystasz z aplikacji), daj rodzinie znać, że to jest Twój czas i musisz się skupić.

Możesz podzielić sobie dni tygodnia na bloki, na przykład: w poniedziałek słuchasz podcastu i wypisujesz sobie nowe słowa, we wtorek uczysz się tych słów, w środę piszesz z tymi słowami wypracowanie, w czwartek układasz wypowiedź na dany temat z nowymi słowami, w piątek nagrywasz się i próbujesz identyfikować swoje błędy.

Zorganizuj także swoją przestrzeń, gdzie się uczysz. Niech będzie to wygodne, ciche i czyste miejsce, gdzie czujesz się dobrze. Wypełnij je kolorowymi karteczkami, długopisami i ułóż ładnie podręczniki. Ta przestrzeń ma Cię zachęcać do działania!

A jak potrzebujesz czegoś inspirującego, to oczywiście polecam jak najserdeczniej Panią Swojego Czasu i jej:

Wybierz materiały

Wspieram kupowanie podręczników, chociaż na lekcjach osobiście z nich nie korzystam. Jednak, jeżeli moi uczniowie chcę kupować książki, to ich nie zniechęcam.

Nie popieram natomiast kupowania całej sterty książek, ćwiczeń i rozpraszania się tysiącem aplikacji na telefon. Jedna książka, jeden zeszyt, jeden podręcznik do gramatyki i jedna aplikacja – nie potrzebujesz więcej.

Tutaj znajdziesz polecane przeze mnie podręczniki do samodzielnej nauki języka angielskiego.

Znajdź partnera do rozmowy

Aby mówić, trzeba mówić. Nie ma innej opcji.

Od wielu osób słyszę ciągle te same wymówki. Nie mogę ćwiczyć konwersacji, bo:

  • Nie mam okazji
  • Nie mam pieniędzy
  • Nie mam czasu

Tak się składa, że wszystkie te problemy mogą być bardzo łatwo rozwiązane.

Nie mam okazji – Mój drogi/moja droga, mamy internet! A w internecie można znaleźć wszystko, także partnera do rozmowy. Skorzystaj z lekcji konwersacji lub z wymiany językowej. To naprawdę nie jest trudne.

Nie mam pieniędzy – Wymiana językowa jest darmowa!

Nie mam czasu – Naprawdę nie masz godziny tygodniowo na rozmowę?

Jeżeli nie znajdziesz sobie nikogo, z kim możesz porozmawiać, niestety, ale nigdy nie zaczniesz mówić po angielsku.

Zobacz jak możesz znaleźć rozmówcę za darmo!

Nie opieraj się na motywacji

Motywacja to bzdura. Nauka języka jest jak chodzenie na siłownię. Na początku jest super, ekstra, fajnie, a potem nagle się zniechęcamy. Dziś na siłownię nie idziemy, bo pada, bo ciśnienie niskie, bo akurat leci fajny serial w telewizji. Dziś nie będę się uczył, bo spać mi się chce, bo muszę zrobić obiad, bo przyszła koleżanka… I tak mija jeden dzień, drugi, aż w końcu stwierdzamy, że nam się nie chce i rzucamy naukę w kąt.

Dlatego musisz wyrobić w sobie nawyk nauki. Dlatego właśnie zalecam Ci uczenie się codziennie, po parę minut, o tej samej porze. Jeżeli przyzwyczaisz się do tej rutyny, w momencie zaprzestania lekcji, czegoś będzie Ci brakować.

Znajdź dobrą metodę dla siebie

Czasami nie jest łatwo znaleźć odpowiednią metodę nauki. Wszystko opiera się na zasadzie prób i błędów. Dlatego, nie zniechęcaj się, jeżeli będzie Ci ciężko się uczyć na początku. Próbuj, eksperymentuj. Jeżeli jeden nauczyciel Ci nie pasuje, udaj się do innego. Zapisz się na lekcje z polskim nauczycielem lub z nativem, zobacz co najbardziej Ci pasuje i trzymaj się tego!

Ja na moich lekcjach, z uczniami bardzo zabieganymi, stosuję metodę 5 słów, która opiera się na nauce nowych rzeczy małymi krokami. Polecam tę metodę także tym, którzy uczą się sami lub z innymi nauczycielami.

Jeżeli chcesz dokładnie poznać metodę 5 słów, obejrzyj mój webinar. Wypełnij formularz na tej stronie i uzyskaj dostęp, oraz ściągawkę z ćwiczeniami.

W komentarzu daj mi znać co zmienisz dzisiaj, aby zorganizować swoją naukę i trzymać się swoich postanowień!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.