Wiele osób, które chce podjąć się lekcji z nativem zastanawia się czy to dobry wybór. Często towarzyszą temu przekonania o takich zajęciach. Gdzieś coś słyszeliśmy. Gdzieś wybrzmiewa nam opinia o takich lekcjach. Coś nam wspomnieli znajomi, a poza tym nigdy takich lekcji nie mieliśmy i sami nie wiemy czy się one u nas sprawdzą. W tym krótkim artykule powiem Ci więcej o lekcjach z nativem i być może przekonam Cię do podjęcia się takich zajęć.

Native jest lepszy/gorszy od innych nauczycieli

Taka opinia i taki stereotyp o zajęciach z native speakerem często opiera się na doświadczeniach Twoich lub Twoich znajomych. Jedni powiedzą, że lekcje z obcokrajowcem są najlepsze, inni stwierdzą, że nie są one odpowiednie. A więc, czy native to najlepszy/najgorszy nauczyciel?

Tego Ci nie powiem. Prawda o lekcjach angielskiego z nativem będzie leżeć po każdej ze stron. Wszystko zależy od tego jakie ktoś miał doświadczenia. Jeśli już miałeś/miałaś takie lekcje i były one super, to Twoje przekonania będą pozytywne. Jeśli Twoja koleżanka wydała spore pieniądze na takie zajęcia i niczego się nie nauczyła, to ona uważać będzie coś zupełnie innego.

Nauczyciele angielskiego są różni, jedni uczą doskonale, inni nie robią tego dobrze. Również to, że ktoś pochodzi z UK lub USA nie czyni go dobrym nauczycielem. Moim zdaniem, trzeba po prostu spróbować. Jeśli ktoś nam nie pasuje, to należy zmienić nauczyciela i próbować tak długo aż trafimy na kogoś, kto nam będzie odpowiadać.

Native nigdy się nie myli

Ty jesteś native speakerem języka polskiego – czy mówisz bez błędów po polsku? A czy nauczyciele polskiego są nieomylni? Oczywiście, że nie. Każdy jest w stanie się pomylić i ma do tego prawo. Native speaker, nawet jeśli jest nauczycielem, może się pomylić, powiedzieć coś źle, nie znać jakiejś zasady gramatycznej. Jesteśmy tylko ludźmi.

Native speakerzy popełniają błędy i nie są nieomylni.

Na pewno się nie dogadam i nie będę zrozumiany

Jest to bardzo częste przekonanie wśród naszych uczniów. Nasza Bohaterka Ola dokładnie tak myślała, kiedy po 2 latach nauki z polską lektorką zdecydowała się spróbować z native speakerem. Okazało się, że już na poziomie A2 doskonale sobie radzi i dogaduje się.

Oczywiście, u osób na poziomie A0 i A1 takie lekcje nie będą do końca możliwe. Tutaj przyda się polski lektor lub lekcje grupowe z polskim lektorem. Natomiast na poziomach wyżej dogadanie się i zrozumienie nie będzie tak trudne jak myślisz. Spróbuj zajęć z native speakerem i na pewno przekonasz się, że nie taki diabeł straszny.

Native nie będzie cierpliwie mnie słuchał

Wiele osób, które ma barierę językową i których angielski nie jest jeszcze tak rozwinięty, myśli, że native speaker nie będzie siedział cierpliwie i nie będzie ich słuchał. Brakuje im często słów, zabiera im chwilę, aby coś powiedzieć i są przekonani, że lektor będzie ich poganiał.

Pamiętaj, że nauczyciel jest wyszkolony (a przynajmniej powinien być) i przygotowany na takie sytuacje. Każdy lektor jest przygotowany na to, że uczeń będzie miał problemy z wysłowieniem się. Po to przecież przychodzisz na lekcję, aby nauczyć się biegłości i zacząć mówić po angielsku. Nie martw się więc. Twój nauczyciel na pewno cierpliwie da Ci pole do tego, aby mówić.

Szybciej nauczę się angielskiego

Myślisz, że dzięki native speakerowi szybciej nauczysz się mówić po angielsku? Być może, ale nie jest to do końca prawda i nie zawsze się tak stanie.

Postępy w nauce zależą od wielu czynników: ile jesteś w stanie poświęcić na naukę własną, jak często chodzić będziesz na lekcje, czy otaczasz się językiem, ile masz lat itd. itp. To, że Twój nauczyciel jest native speakerem nie oznacza, że nauka będzie trwała krócej.

Z drugiej zaś strony, kontakt z angielski i mówienie tylko po angielsku, nawet jeśli jest to raz w tygodniu, pozwoli Ci szybciej i sprawniej przyswoić język angielski. Wszystko zależy od Twoich chęci, oraz od tego czy Twój nauczyciel efektywnie będzie prowadził lekcje.

Nie zamykaj zajęć z native speakerem w przegródce. Pamiętaj, że każdy nauczyciel jest inny, każdy ma inną metodą. Native speakerzy to efektywni lektorzy, jeśli Ty uczysz się systematycznie. Takie zajęcia mogą być dla Ciebie świetne, ale mogą także nie być odpowiednie, jeśli np. jesteś na zbyt niskim poziomie. Spróbuj nauki angielskiego z nativem i przekonaj się sam/a czy to zajęcia dla Ciebie.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.