Zajęcia z native speakerem mogą nieco przerażać. Jeżeli nigdy wcześniej nie próbowałeś takich lekcji, być może masz wiele obaw. Oto jak sprawdzić czy dasz sobie radę na zajęciach z nativem.

Do napisania tego posta zainspirowały mnie osoby, które przystąpiły ostatnio do Bootcampu OK English – intensywnego kursu angielskiej konwersacji z nativem. Większość z nich, do samego końca, zastanawiało się nad jednym – czy sobie poradzę? Była to jedyna tak naprawdę przeszkoda, która na samym początku powstrzymywała ich przed podjęciem decyzji o kursie.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Jeżeli pracujesz nad swoim angielskim i zastanawiasz się czy zajęcia z nativem będą dla Ciebie kolejnym krokiem, ale nie jesteś pewien czy dasz sobie radę, czytaj dalej! Jestem pewna, że ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Dlaczego warto zdecydować się na zajęcia z native speakerem?

Obecnie zajęcia z nativem są niezwykle popularne. Wiele osób decyduje się na nie z wielu powodów. Warto tutaj wspomnieć te najważniejsze:

 • Kontakt z żywym, naturalnym językiem, którego być może nie będziesz w stanie doświadczyć w czasie lekcji z polskim lektorem.
 • Kontakt z kulturą danego kraju, możliwość bliższego zaznajomienia się z mentalnością. Pamiętaj – język to nie tylko gramatyka i słówka, ale także wiele aspektów dotyczących kultury i sposobu myślenia.
 • Nauka wymowy i akcentu – bo kto lepiej niż native nauczy Cię poprawnie mówić po angielsku?
 • Przełamanie barier i nabycie większej pewności siebie. Uczysz się przecież języka, aby komunikować się z nativami i obcokrajowcami. Musisz więc w końcu się przełamać i spróbować zajęć z kimś, kto nie mówi po polsku.

Więcej o zaletach zajęć z nativem znajdziesz w tym artykule.

Te lekcje nie są dla wszystkich

Na samym początku warto zadać sobie pytanie czy te zajęcia będą dla Ciebie. Nie każdy bowiem jest w stanie z nich w pełni skorzystać.

Lekcje z native speakerem są dla Ciebie jeżeli:

 • Jesteś na poziomie przynajmniej A2.
 • Chcesz przede wszystkim nauczyć się mówić po angielsku.
 • Chcesz przełamać barierę przed mówieniem.
 • Uczysz się już jakiś czas. Nieco rozumiesz, ale ciężko jest Ci mówić biegle i w sposób naturalny.
 • Masz ochotę na wyzwanie. Lekcje te są także dla Ciebie jeżeli jesteś na wyższym poziomie i chcesz podnieść sobie poprzeczkę.
 • Chcesz rozkręcić swój angielski, bo nie masz z nim większego kontaktu. Ważne jest to, aby ćwiczyć rozmowę regularnie. Nawet w przypadku osób na wyższym poziomie takie zajęcia będą naprawdę wartościowe.

Twoje największe obawy

Wydaje Ci się, że ze swoimi obawami jesteś sam? Nie martw się, nie jesteś. Większość osób odczuwa ten sam strach i ma te same obawy co Ty. Oto te, które najczęściej się powtarzają:

 • Boję się, że nie zrozumiem co do mnie mówi lektor.
 • Boję się, że nie zostanę zrozumiany.
 • Boję się, że nic nie powiem.
 • Boję się, że będę brzmieć śmiesznie.
 • Boję się, że będę dukać i lekcja nie będzie przydatna.

Czy któreś z nich odpowiada Twoim obawom?

O obawach jakie towarzyszą nam przed zajęciami z nativem przeczytasz tutaj.

Dlaczego wydaje Ci się, że nie dasz rady?

Przeważnie powodem dla którego wydaje Ci się, że nie dasz rady jest nieznajomość własnego poziomu. Nie mamy tutaj na myśli tylko testów, ale również zwyczajnej rozmowy. Osoby te wcześniej być może nie miały okazji, aby porozmawiać z obcokrajowcem i nie miały pojęcia na co ich tak naprawdę stać.

Jest to także brak treningu i regularnego kontaktu z językiem. Jeżeli nie ćwiczysz rozmowy, znasz tylko teorię, to nie jesteś w stanie rozmawiać. Wystarczy jednak parę treningów, aby przekonać się, że wiesz dużo i potrafisz mówić po angielsku.

Być może nigdy takich zajęć nie miałeś i zupełnie nie wiesz jak one wyglądają. Boimy się nieznanego. Nasz mózg chroni nas przed wyjściem ze strefy komfortu. Nigdy jednak nie będziesz wiedział czy takie zajęcia są dla Ciebie jeżeli nie zrobisz pierwszego kroku i nie spróbujesz.

Dasz radę! Skąd to wiemy?

Jeżeli jesteś na poziomie minimum A2, liznąłeś nieco angielskiego, sporo rozumiesz, masz problemy z mówieniem, to jesteśmy pewni, że dasz sobie radę na zajęciach z native speakerem.

Oto powody dla których tak myślimy.

Nauczyciel jest wyszkolony, aby Ci pomóc

Nauczyciele w OK English to profesjonaliści z wykształceniem i doświadczeniem. Na kursach uczono ich jak porozumiewać się z osobami, których angielski nie jest pierwszym językiem i które mają trudności z wypowiedzeniem się.

Lektor wie jakich metod i tricków używać, abyś Ty mógł go zrozumieć. Wie też co zrobić, kiedy nie możesz znaleźć słowa i jest Ci ciężko coś powiedzieć.

Pamiętaj, że Twój nauczyciel jest tu, aby Ci pomóc, aby Cię nauczyć, aby sprawić, byś poczuł się swobodnie i komfortowo.

Narzędzia, które ułatwiają komunikację

Obecnie mamy wiele aplikacji i programów, które potrafią ułatwić nam naukę języka. Na pierwszych lekcjach możesz mieć ze sobą Google Translate lub inną aplikację do tłumaczenia. Nauczyciel może także z niej skorzystać, jeżeli zdarzy się sytuacja, kiedy nie jesteście w stanie się dogadać.

Posiadanie przy sobie takich narzędzi sprawi, że poczujesz się nieco bardziej wyluzowany i stres będzie trochę niższy. Pozwoli Ci to na swobodniejszą komunikację.

Pisanie i czytanie

W bardzo wielu przypadkach, osoby, którym ciężko idzie rozumienie ze słuchu, mogą poprosić o napisanie danego wyrażenia, czy nawet zdania.

Lekcje online pozwalają na używanie Google Docs jako tablicy, czy chatów w Skypie lub na Facebooku. Dzięki nim uczeń widzi tekst i jest w stanie go sobie przetłumaczyć. Taka metoda jest bardzo pomocna na samym początku i w przypadku osób początkujących.

Twój nauczyciel może także przygotować slajdy, gry planszowe, czy obrazki, które będziesz w stanie widzieć na ekranie i dzięki nim ułatwisz sobie rozmowę.

Twój stres zniknie

Stres często powoduje blokadę. Przez niego nie jesteś w stanie się dobrze wypowiedzieć, zapominasz słów, miesza Ci się gramatyka. To jego powinieneś winić za brak płynności i biegłości, a nie swoją niewiedzę.

Pierwsza lekcja z nativem może być stresująca, nie ukrywam. Szczególnie pierwsze minuty wywołają u Ciebie przyspieszone bicie serca. Ale, jak tylko się uspokoisz, nerwy miną, a Ty poczujesz się o wiele lepiej. Zaczniesz mówić szybciej, bieglej i bez większych problemów. Sam zobaczysz, że dasz sobie radę na zajęciach z native speakerem.

W OK English od dawna uczymy osoby mówić po angielsku właśnie poprzez zajęcia z native’ami. Znamy więc Twoje obawy i wiemy także, że są one często bezpodstawne.

Pamiętaj, że nigdy się nie dowiesz jak to jest w czasie takich lekcji i czy są one dla Ciebie, jeżeli nie spróbujesz. Wyjdź ze strefy komfortu, zaryzykuj, a możemy Cię zapewnić, że nie pożałujesz.

Chcesz w końcu mówić po angielsku biegle i bez kompleksów? Zgłoś się do nas! W OK English nauczymy Cię swobodnej komunikacji bez stresu i poczucia niskiej wartości. Zobacz naszą ofertę i zgłoś się do nas już teraz!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.