Szukasz pracy w międzynarodowym startupie? Marzy Ci się praca zdalna i wyższe zarobki? Chcesz mieć kontakt z ludźmi z całego świata? Oto jak możesz spełnić marzenia o lepszej pracy i lepszym życiu.

W tym poście podsunę Ci parę pomysłów na to gdzie znaleźć oferty pracy, jak się ubiegać i co musisz wiedzieć i umieć przed rozmową kwalifikacyjną.

Dlaczego warto pomyśleć o startupach?

Wraz z rozwojem nowych technologii, nowych możliwości, a także ze zmianami na rynku pracy, coraz większą rolę w ekonomii odgrywają startupy, czyli firmy, które dzięki grantom i dofinansowaniu wdrażają w życie ekscytujące pomysły.

Praca w startupie to często praca w międzynarodowym środowisku, z młodymi, pełnymi pasji ludźmi. Właściciele takich firm mają inne wyobrażenie o tym jak ich biznes ma wyglądać. Oferują więc dobre wynagrodzenie, możliwości rozwoju, elastyczne godziny pracy, czy pracę zdalną na cały etat. Ich biura wyglądają mniej oficjalnie, mają więcej miejsca na relaks i burze mózgów.

Jest to także szansa dla Ciebie na spojrzenie na pewne problemy i ich rozwiązania z zupełnie innej strony. Masz możliwość doświadczenia tego jak osoby z pasją wymyślają technologie, które często przyczyniają się do rozwoju naszej cywilizacji.

Czy praca w startupie wiąże się z ryzykiem?

Tak, oczywiście. Chyba największym ryzykiem jest tutaj utrata stanowiska. Startupy często na początku utrzymują się z dofinansowań. Otrzymują duże pieniądze od wielkich korporacji, które oczywiście w zamian oczekują rezultatów i zwrotu inwestycji.
W przypadku, kiedy firma nie zarabia odpowiednio dużo, musi zostać zamknięta, a pracownicy zwolnieni.
Niech to Cię jednak nie odstrasza. W każdym biznesie jest ryzyko, że coś nie wyjdzie. A doświadczenie w pracy w międzynarodowym startupie jest dla Ciebie niezwykłą szansą na rozwój.

Strona prawna – Czego się spodziewać?

Obecnie rynek pracy powoli szykuje się do zmian i już daje bardzo dużo możliwości.

Międzynarodowe startupy oferują wykonywanie pracy zdalnie, z kraju, który sobie wybierzesz. Niektóre pozwalają pracownikom podróżować i jednocześniej pracować.
Są rozwiązania, które umożliwiają Ci bycie zatrudnionym/zatrudnioną w firmie z siedzibą w USA, a pracowanie w Polsce.

Z kolei, inne firmy nie mają takich rozwiązań i wymagają od pracowników przeprowadzki.

Związane jest to z płaceniem podatków i ubezpieczeniami pracowników. Warto dowiedzieć się o tym czego oczekuje od Ciebie firma zanim w ogóle zaczniesz wysyłać CV.

Jak dostać pracę w międzynarodowym startupie?

Jeżeli chcesz pracować w międzynarodowym startupie, to na pewno nie będzie to takie trudne. Wystarczy tylko nieco zaplanować swoje działania.

Twoje kwalifikacje

Najpierw przejrzyj oferty pracy i zastanów się jak możesz otrzymać stanowisko w młodej firmie. Najczęściej takie biznesy szukają:

  • Programistów
  • Projektantów graficznych
  • Marketingowców
  • Specjalistów od social mediów

Ale oczywiście, nie tylko. Każda firma potrzebuje księgowych, osób od HR, PR, czy obsługi klienta.

Zbierz swoje certyfikaty, dyplomy, spójrz na swoje umiejętności obiektywnie. Czy musisz w czymś się jeszcze doszkolić? Czy jesteś silnym kandydatem/silną kandydatką?

Czy mówisz po angielsku?

Twój angielski powinien być minimum na poziomie B2. Będziesz pracować z osobami z innych krajów, a więc niezmiernie ważnym jest to, aby być w stanie się porozumiewać i mieć sporą pewność siebie w angielskiej konwersacji.

Przygotuj się także do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim. Pytania na takiej rozmowie mogą być inne niż te, do których jesteś przyzwyczajony/-a. Upewnij się, że potrafisz na nie odpowiadać.

W OK English przygotowujemy do takich rozmów. Umów się na konsultację i sprawdź jak możemy Ci pomóc.

Stwórz profil na LinkedIn

LinkedIn jest teraz numerem jeden jeżeli chodzi o szukanie pracy. Możesz tam znaleźć ogłoszenia, ale nie tylko. Spróbuj nawiązać znajomości z osobami pracującymi w startupach. Śledź co robią, co publikują, komentuj, wchodź w interakcje. Pomoże Ci to zostać zauważonym/zauważoną.

Gdzie szukać ofert?

Oferty czasami można znaleźć na polskich portalach, ale nie jest tego aż tyle. Zajrzyj więc na:

Twoje CV i list motywacyjny

Najprawdopodbnie, Twoje CV i list będą musiały być w języku angielskim. Pamiętaj, że np. w UK Twoje CV będzie wyglądało zupełnie inaczej niż w Polsce. Zrób dokładny research i zapoznaj się z zasadami panującymi na danym rynku.

Pamiętaj, że list motywacyjny musi być dopasowany do stanowiska i firmy. Warto za każdym razem, przed wysłaniem, trochę go ulepszyć i dodać szczegóły, które pomogą pracodawcy zrozumieć, że wiesz coś o jego/jej firmie.

Jak ubiegać się o pracę?

Przeczytaj najpierw ogłoszenie i sprawdź czy masz kawalifikacje. Przemyśl czy dana praca będzie Ci pasować. Czasami, aby podjąć się zajęcia w międzynarodowej firmie, trzeba także przenieść się do innego kraju. Czy liczysz się także z tym?

Następnie, przygotuj CV i list motywacyjny do wysłania.

Rozmowa kwalifikacyjna

Jeżeli zostałeś/-łaś zaproszony/-a na rozmowę, to już masz pierwsze koty za płoty. Przed Tobą na pewno najbardziej stresujący etap.

Po pierwsze, rozmowa zapewne będzie po angielsku. Upewnij się, że czujesz się wygodnie i komfortowo z tym, aby do takowej przystąpić.

Po drugie, nie będzie to tylko jedno spotkanie. Na pewno firma przygotowała parę etapów. Warto więc nastawić się na to, że będziesz musiał/-a podejść do takich rozmów parę razy.

Proces rekrutacyjny do startupu międzynarodowego może nie wyglądać inaczej niż przy pracy w większej korporacji. Zdobycie dobrego stanowiska w takiej firmie jest możliwe!
Jak zawsze w takich wypadkach, przygotuj się dobrze do rekrutacji, wiedz czego chcesz, dowiedz się czego oczekuje firma.
Życzymy Ci powodzenia!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.