Co Ci daje angielski: Praca zdalna dla międzynarodowych firm na całym świecie

4 tygodnie temu

Pandemia ostatnio przyśpieszyła pewne zmiany, które wcześniej zachodziły wolniej. Nagle praca zdalna i praca hybrydowa stały się dla wielu osób rzeczywistością. Obecnie, dzięki zmieniającemu się prawu, mamy wiele możliwości zatrudnienia nie tylko w firmach na polskim rynku, ale także w firmach zagranicznych. Angielski jest oczywiście istotnym elementem i bardzo ważnym wymogiem, aby taką pracę otrzymać. W tym artykule powiem Ci nieco więcej o tym jak wygląda praca zdalna dla międzynarodowych firm, czego się spodziewać i jak się o taką pracę ubiegać.

Na czym polega praca zdalna?

W skrócie – praca zdalna polega na pracy przy komputerze z domu lub w innym miejscu, z dala od biura. Coraz więcej firm pozwala pracownikom na pracę w dowolnych godzinach. Jest to bardzo dogodny system dla tych, którzy cenią sobie niezależność lub mają inne obowiązki związane np. z opieką nad dzieckiem.

Praca zdalna w Polsce a umowa z międzynarodową firmą

W Polsce idea pracy zdalnej do niedawna nie była aż tak popularna. Pandemia pozwoliła na jej rozwój i przyswojenie sobie tego systemu pracy przez wiele biznesów. Dodatkowo, latem 2022 roku polski rząd zajął się ustawodawstwem i wprowadził zmiany do kodeksu pracy, co wzbudziło także sporo kontrowersji.
Oczywiście, w tej kwestii jest jeszcze sporo do zrobienia, ale to, że zajmuje się tym rząd jest na pewno bardzo pozytywne.

Polskie prawo przewiduje i zezwala na zamieszkanie w Polsce i pracę zdalną dla międzynarodowej firmy. Oczywiście wchodzi tu kwestia opodatkowania, ale Twój przyszły pracodawca powinien wiedzieć o tych zasadach i pomóc Ci w legalnym zarejestrowaniu działalności. Firmy, które pracują w 100% zdalnie są przystosowane do nawigowania w prawie podatkowym. Istnieją także rozwiązania, które im w tym pomagają. Zajrzyj na stronę Remote – jest to firma, która pomaga biznesom w zatrudnianiu międzynarodowej kadry.

Praca zdalna dla międzynarodowych firm – Twoja szansa na rozwój

Dlaczego warto szukać pracy w międzynarodowych firmach? Czy jest to faktycznie aż tak korzystne? Według mnie, jest to na pewno szansa na rozwój kariery i dobry zarobek, a także na doświadczenie czegoś, z czym może nie spotkałeś się/spotkałaś się na polskim rynku pracy.

Doświadcz zupełnie innego podejścia do pracy

Praca np. dla amerykańskiej lub brytyjskiej firmy pokaże Ci zupełnie inne podejście do pracy i do życia. Wiele z tych firm to biznesy założone przez młodych ludzi, którzy chcą czegoś więcej dla swoich pracowników.
Polecam Ci książkę – Let My People Go Surfing – o powstaniu firmy Patagonia i o tym co im przyświeca. Znajdziesz tam m.in. regułę o pracy zdalnej i o pracy w elastycznych godzinach. Pozwala to firmie zatrudniać ludzi, którzy mają hobby, są interesujący, uprawiają sporty i dzięki temu mają także energię i motywację do pracy.
Podobną filozofię wyznaje np. Netflix.
Wiele zagranicznych firm obecnie pozwala pracownikom na wykonywanie zadań w dowolnych godzinach, wierząc w to, że to ich motywuje do działania.

Wspracie Twoich zainteresowań

Firmy zagraniczne mają spore budżety. Startupy otrzymują dofinansowania, a pieniądze muszą zostać wydane. Dlatego też w umowie masz przyznaną pulę pieniędzy na konferencje, kursy, a nawet na zakup książek, które pomogą Ci w rozwoju osobistym.

Codziennie szkolisz język

Angielski stanie się Twoim językiem. Będziesz go używać codziennie, parę godzin dziennie. Pisanie emaili, spotkania, udział w chacie na Slacku, social media. Dzięki pracy zdalnej w międzynarodowej firmie zanurzysz się w języku.
Jeżeli obawiasz się, że sobie nie poradzisz, zapisz się na treningi angielskiej konwersacji i poćwicz angielski z nauczycielem.
Nawiązując do poprzedniego punktu – możesz poprosić o dofinansowanie Twojego kursu. Jestem pewna, że Twój pracodawca się na to zgodzi.

Praca w wielokulturowym środowisku

Zatrudnienie w takiej firmie da Ci szansę na poznanie innych kultur, innego spojrzenia na życie i na pracę. Nawiążesz nowe znajomości z ludźmi z całego świata. Poszerzą się Twoje horyzonty i Twoje grono znajomych.

Lepsze zarobki

Zagraniczne firmy próbują wynagradzać uczciwie. Na rynku są firmy, które płacą tyle, ile zarabia osoba na danym stanowisku w ich kraju. A więc, tutaj masz sporą szansę na zarobki na poziomie amerykańskim.
Nie jest to oczywiście reguła, ale w swoich ogłoszeniach firmy często o tym wspominają.

Jak zdobyć taką pracę?

Zdobycie pracy zdalnej dla międzynarodowej firmy nie jest wcale takie trudne. Wystarczy zrobić dobry rachunek sumienia, sprawdzić co potrafisz, a potem znaleźć odpowiednie ogłoszenia.

  1. Twoje umiejętności – Co potrafisz? Co umiesz? Nie myśl tylko ściśle o swoim zawodzie. Pomyśl także jakie masz umiejętności, które mogą zostać przeniesione na nowe stanowisko.
  2. Jaka praca będzie Ci odpowiadać? – Czy chcesz kontynuować to, co robisz teraz? A możesz chcesz iść w innym kierunku? Gdzie chcesz być za 5 lat?
  3. Czego musisz się nauczyć? – Czego nie wiesz? Co Cię interesuje? Co chcesz robić? Jakie kursy musisz ukończyć, aby dostać wymarzoną pracę?
  4. Jaki jest poziom Twojego języka? – Sprawdź dobrze czy przejdziesz przez rozmowę kawalifikacyjną i poradzisz sobie w międzynarodowym środowisku. Jeżeli nie, zapisz się na treningi angielskiej konwersacji.
  5. Znajdź odpowiednie firmy – Wyszukaj w internecie firmy, które Cię interesują. Zrób ich listę.
  6. Wyślij zapytania – Możesz wyszukać oferty pracy i wysłać CV lub być bardziej proaktywny/proaktwyna i wysłać zapytania czy kogoś nie szukają.
  7. Bądź cierpliwy/a i systematyczny/a – Zajmie pewnie trochę czasu zanim firmy się do Ciebie odezwą. Nie poddawaj się. Przypominaj sobie o swoim celu i wymarzonym życiu.

Good luck!

Jeżeli Twoim marzeniem jest praca zdalna dla międzynarodowej firmy i dopiero zaczynasz się za nią rozglądać, to trzymam za Ciebie kciuki. Powodzenia!

Masz jeszcze jakieś pytania?

Umów się na rozmowę i porozmawiaj ze mną osobiście.