Pandemia ostatnio przyśpieszyła pewne zmiany, które wcześniej zachodziły wolniej. Nagle praca zdalna i praca hybrydowa stały się dla wielu osób rzeczywistością. Obecnie, dzięki zmieniającemu się prawu, mamy wiele możliwości zatrudnienia nie tylko w firmach na polskim rynku, ale także w firmach zagranicznych. Angielski jest oczywiście istotnym elementem i bardzo ważnym wymogiem, aby taką pracę otrzymać. W tym artykule powiem Ci nieco więcej o tym jak wygląda praca zdalna dla międzynarodowych firm, czego się spodziewać i jak się o taką pracę ubiegać.

Na czym polega praca zdalna?

W skrócie – praca zdalna polega na pracy przy komputerze z domu lub w innym miejscu, z dala od biura. Coraz więcej firm pozwala pracownikom na pracę w dowolnych godzinach. Jest to bardzo dogodny system dla tych, którzy cenią sobie niezależność lub mają inne obowiązki związane np. z opieką nad dzieckiem.

Praca zdalna w Polsce a umowa z międzynarodową firmą

W Polsce idea pracy zdalnej do niedawna nie była aż tak popularna. Pandemia pozwoliła na jej rozwój i przyswojenie sobie tego systemu pracy przez wiele biznesów. Dodatkowo, latem 2022 roku polski rząd zajął się ustawodawstwem i wprowadził zmiany do kodeksu pracy, co wzbudziło także sporo kontrowersji.
Oczywiście, w tej kwestii jest jeszcze sporo do zrobienia, ale to, że zajmuje się tym rząd jest na pewno bardzo pozytywne.

Polskie prawo przewiduje i zezwala na zamieszkanie w Polsce i pracę zdalną dla międzynarodowej firmy. Oczywiście wchodzi tu kwestia opodatkowania, ale Twój przyszły pracodawca powinien wiedzieć o tych zasadach i pomóc Ci w legalnym zarejestrowaniu działalności. Firmy, które pracują w 100% zdalnie są przystosowane do nawigowania w prawie podatkowym. Istnieją także rozwiązania, które im w tym pomagają. Zajrzyj na stronę Remote – jest to firma, która pomaga biznesom w zatrudnianiu międzynarodowej kadry.

Praca zdalna dla międzynarodowych firm – Twoja szansa na rozwój

Dlaczego warto szukać pracy w międzynarodowych firmach? Czy jest to faktycznie aż tak korzystne? Według mnie, jest to na pewno szansa na rozwój kariery i dobry zarobek, a także na doświadczenie czegoś, z czym może nie spotkałeś się/spotkałaś się na polskim rynku pracy.

Doświadcz zupełnie innego podejścia do pracy

Praca np. dla amerykańskiej lub brytyjskiej firmy pokaże Ci zupełnie inne podejście do pracy i do życia. Wiele z tych firm to biznesy założone przez młodych ludzi, którzy chcą czegoś więcej dla swoich pracowników.
Polecam Ci książkę – Let My People Go Surfing – o powstaniu firmy Patagonia i o tym co im przyświeca. Znajdziesz tam m.in. regułę o pracy zdalnej i o pracy w elastycznych godzinach. Pozwala to firmie zatrudniać ludzi, którzy mają hobby, są interesujący, uprawiają sporty i dzięki temu mają także energię i motywację do pracy.
Podobną filozofię wyznaje np. Netflix.
Wiele zagranicznych firm obecnie pozwala pracownikom na wykonywanie zadań w dowolnych godzinach, wierząc w to, że to ich motywuje do działania.

Wspracie Twoich zainteresowań

Firmy zagraniczne mają spore budżety. Startupy otrzymują dofinansowania, a pieniądze muszą zostać wydane. Dlatego też w umowie masz przyznaną pulę pieniędzy na konferencje, kursy, a nawet na zakup książek, które pomogą Ci w rozwoju osobistym.

Codziennie szkolisz język

Angielski stanie się Twoim językiem. Będziesz go używać codziennie, parę godzin dziennie. Pisanie emaili, spotkania, udział w chacie na Slacku, social media. Dzięki pracy zdalnej w międzynarodowej firmie zanurzysz się w języku.
Jeżeli obawiasz się, że sobie nie poradzisz, zapisz się na treningi angielskiej konwersacji i poćwicz angielski z nauczycielem.
Nawiązując do poprzedniego punktu – możesz poprosić o dofinansowanie Twojego kursu. Jestem pewna, że Twój pracodawca się na to zgodzi.

Praca w wielokulturowym środowisku

Zatrudnienie w takiej firmie da Ci szansę na poznanie innych kultur, innego spojrzenia na życie i na pracę. Nawiążesz nowe znajomości z ludźmi z całego świata. Poszerzą się Twoje horyzonty i Twoje grono znajomych.

Lepsze zarobki

Zagraniczne firmy próbują wynagradzać uczciwie. Na rynku są firmy, które płacą tyle, ile zarabia osoba na danym stanowisku w ich kraju. A więc, tutaj masz sporą szansę na zarobki na poziomie amerykańskim.
Nie jest to oczywiście reguła, ale w swoich ogłoszeniach firmy często o tym wspominają.

Jak zdobyć taką pracę?

Zdobycie pracy zdalnej dla międzynarodowej firmy nie jest wcale takie trudne. Wystarczy zrobić dobry rachunek sumienia, sprawdzić co potrafisz, a potem znaleźć odpowiednie ogłoszenia.

  1. Twoje umiejętności – Co potrafisz? Co umiesz? Nie myśl tylko ściśle o swoim zawodzie. Pomyśl także jakie masz umiejętności, które mogą zostać przeniesione na nowe stanowisko.
  2. Jaka praca będzie Ci odpowiadać? – Czy chcesz kontynuować to, co robisz teraz? A możesz chcesz iść w innym kierunku? Gdzie chcesz być za 5 lat?
  3. Czego musisz się nauczyć? – Czego nie wiesz? Co Cię interesuje? Co chcesz robić? Jakie kursy musisz ukończyć, aby dostać wymarzoną pracę?
  4. Jaki jest poziom Twojego języka? – Sprawdź dobrze czy przejdziesz przez rozmowę kawalifikacyjną i poradzisz sobie w międzynarodowym środowisku. Jeżeli nie, zapisz się na treningi angielskiej konwersacji.
  5. Znajdź odpowiednie firmy – Wyszukaj w internecie firmy, które Cię interesują. Zrób ich listę.
  6. Wyślij zapytania – Możesz wyszukać oferty pracy i wysłać CV lub być bardziej proaktywny/proaktwyna i wysłać zapytania czy kogoś nie szukają.
  7. Bądź cierpliwy/a i systematyczny/a – Zajmie pewnie trochę czasu zanim firmy się do Ciebie odezwą. Nie poddawaj się. Przypominaj sobie o swoim celu i wymarzonym życiu.

Good luck!

Jeżeli Twoim marzeniem jest praca zdalna dla międzynarodowej firmy i dopiero zaczynasz się za nią rozglądać, to trzymam za Ciebie kciuki. Powodzenia!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.