Czy myślisz, że do nauki angielskiego potrzebna Ci jest motywacja? Chcesz ciągle czuć, że Ci się chce? Wymagasz od nauczyciela, aby Cię motywował? Uważasz, że bez motywacji nie możesz się uczyć? Udowodnię Ci, że możesz, a nawet musisz i że potrzeba motywacji w nauce języka angielskiego to totalna bzdura i mit.

Kiedy zaczynałam uczyć angielskiego przez Skype, bardzo wiele moich nowych klientów mówiło mi, że mają tzw. słomiany zapał i że potrzebują, aby ich nauczyciel ich motywował. Niektórzy nawet mówili wprost, że chcą, abym nad nimi wirtualnie stała i pilnowała ich, aby odrabiali zadania domowe i uczyli się regularnie. Przystawałam na to, bo myślałam, że jestem w stanie to robić. Szybko okazało się, że bardzo się myliłam, a także moi uczniowie byli w błędzie wymagając ode mnie bycia nauczycielką, którą znali ze szkoły.

Motywacja nie jest potrzebna Ci do nauki języka angielskiego (a także jakiegokolwiek innego języka). Nie musisz być ciągle zmotywowanym, aby opanować angielski. W rzeczywistości jest to zupełnie niemożliwe. Tylko osoby z naprawdę dużą dozą pozytywnej energii mogą być w 100% ciągle zmotywowani, a takich osób jest na świecie niezwykle mało.

Jeżeli motywacja nie jest możliwa i nie jest potrzebna w nauce angielskiego? Co więc jest? Czytaj dalej, aby odkryć ten wielki sekret!

Problem z motywacją w nauce języka angielskiego

Założę się, że jeżeli czytasz ten artykuł, to myślisz o sobie, że masz słomiany zapał. Często zaczynasz pracę nad angielskim, a po paru miesiącach motywacja przechodzi i nagle tracisz ochotę, zaczynają się wymówki typu nie mam czasu, nie mam siły, zrobię to jutro. Później rezygnujesz, rzucasz w kąt zeszyt i fiszki. Wracasz do nich po kolejnym przypływie motywacji. W ciągu roku zaczynasz naukę angielskiego parę razy. Nigdy nie udaje Ci się zrobić postępów i tkwisz w tym samym punkcie.

Założę się też, że myślisz, że jesteś do chrzanu, że nigdy nie nauczysz się mówić po angielsku i że to tylko Ty jeden masz taki problem.

Mam rację?

Zdziwię Cię, ale podobne rozterki ma większość uczących się języków. Dlatego właśnie na rynku jest tyle książek, kursów i nauczycieli, którzy obiecują cuda i szybkie rozwiązania. 'Angielski w weekend’, 'naucz się mówić w 2 tygodnie’, 'szybka metoda nauki’ itd. – Na pewno takie ogłoszenia widziałeś nie raz. Nikt nie jest w stanie nauczyć się w tak szybkim czasie żadnego języka, a takie kursy i szkoły powstają dlatego, że większość osób traci motywację i bardzo szybko zaprzestaje nauki, twierdząc, że angielskiego nigdy się nie nauczą. Tych obietnic trzyma się jak tonący brzytwy, mając nadzieję na cud.

Fakt, że nie masz motywacji do nauki jest normalny. Każdy przez to przechodzi. Tylko Ci, którzy potrafią się przemóc i pokonać demotywację osiągają rezultaty. Ty też to potrafisz. Musisz tylko znać jeden sekret.

Motywacja to bzdura! Oto jak nauczyć się angielskiego!

Nie mam wszystkich odpowiedzi na to jak nauczyć się języka angielskiego. Wiele zależy od Twoich predyspozycji, ale mogę Cię zapewnić o jednym – motywacja to bzdura i tylko dzięki jednej rzeczy możesz w końcu przełamać bariery przed mówieniem i zacząć mówić po angielsku.

Nawyk – W tym cała tajemnica

W ciągu pierwszych 2-3 miesięcy nauki musisz wyrobić w sobie nawyk nauki. W przeciwnym wypadku nie uda Ci się jej kontynuować. Wykorzystaj te początkowe tygodnie, w których czujesz moc i motywację i pracuj nad nawykiem.

Oto jak szybko wyrobić w sobie nawyk nauki angielskiego:

  • Do nauki zasiadaj o tej samej porze – jest to bardzo ważne. Tylko w ten sposób wyrobisz w sobie nawyk. Ucz się codziennie. Nie muszą być to długie godziny, może to być 15-30 minut dziennie.
  • Najlepszą porą do nauki są poranki. Jeżeli wtedy nie masz na nią czasu, zarezerwuj sobie czas wieczorem. Ważne jest jednak, abyś był pewien, że nie będziesz wtedy zbyt zmęczony na naukę.
  • Postanów sobie w które dni odpoczywasz od bardziej wytężonej nauki. Jeżeli zazwyczaj wyjeżdżasz w weekendy lub spędzasz ten czas z rodziną, Twoja nauka może opierać się tylko na wysłuchaniu czegoś lub przeczytaniu krótkiego tekstu.
  • Ważne jest, abyś widział rezultaty. Wykup lekcje angielskiej konwersacji lub znajdź partnera do wymiany językowej. Każda rozmowa po angielsku da Ci bardzo dużo satysfakcji i udowodni, że się czegoś nauczyłeś.

Mówią, że potrzeba 20 dni na to, aby wyrobić w sobie nawyk. Ostatnio jednak słyszałam, że jest to możliwe tylko w ciągu około 60 dni, czyli 2 miesięcy. To naprawdę niewiele. Jeżeli regularnie będziesz się uczyć w ciągu tego czasu, nawyk wejdzie Ci w krew i o nauce nie będziesz w ogóle myślał. Instynktownie usiądziesz przy biurku, aby odrobić pracę domową, nauczyć się słówek, czy przerobić gramatykę. Motywacja nie będzie Ci już potrzebna.

Masz pytania, sugestie lub chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami? Zostaw komentarz!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.