Marzysz, aby mówić po angielsku? Chcesz przełamać bariery językowe? Pragniesz podróżować i w końcu być niezależnym/niezależną? W tym poście powiem Ci dokładnie co zrobić, aby w końcu zacząć mówić po angielsku.

Mówienie po angielsku jest dla niektórych naszych Uczniów wyzwaniem. Wychodząc ze szkoły znają angielski, rozumieją wszystko, są na poziomie średniozaawansowanym, ale nadal nie potrafią mówić. Kiedy przychodzi do konwersacji pocą się im ręce, zapominają słów i po prostu nie mają ochoty się odzywać. Brzmi znajomo? Jeśli czytasz ten artykuł to na pewno tak. A więc co trzeba zrobić, aby zacząć mówić po angielsku z pewnością siebie? Oto jak możesz to zrobić krok po kroku.

Czego Ci dokładnie brakuje?

Odpowiedz sobie na pytanie – czego Ci brakuje? Na jakim poziomie jesteś? Czy faktycznie to ten moment, który pozwala Ci na konwersację?

Zbadaj swój poziom testem poziomującym i testem ustnym. Zadaj sobie pytanie – ile jesteś w stanie zrozumieć słuchając płynnego angielskiego? Czy jest to 20%, czy może 60%.

Osoby na poziomie B1-C2 to już osoby z wystarczającą wiedzą, aby móc się porozumieć. Jeśli Twój test teoretyczny wyszedł Ci w tych granicach, a nie potrafisz porozumiewać się po angielsku, to znaczy, że masz barierę językową lub nie masz wystarczająco praktyki, aby rozmawiać.

Ci, którzy znajdują się na niższym poziomie, muszą nie tylko ćwiczyć konwersację, ale także teorię. Być może dobrą wiadomością będzie to, że w tym przypadku to normalne, że nie potrafisz jeszcze mówić, bo nie masz wystarczająco wiedzy.

Sprawdź ten post, aby dowiedzieć się dlaczego jesteś na tym samym poziomie mimo nauki.

Dużo słuchaj i powtarzaj

Słuchanie to bardzo ważna kwestia w nauce angielskiej konwersacji.

Wybierz odpowiednie dla swojego poziomu materiały. Powinny one być tak dobrane, abyś rozumiał/a z nich około 60%. Jeśli nie rozumiesz nic, materiał jest dla Ciebie za trudny.

W czasie słuchania, powtarzaj to, co rozumiesz. Mogą być to całe frazy, całe wyrażenia lub tylko słówka. Na głos mów to, co wpadnie Ci w ucho.

Jeśli poszukujesz podcastów, to polecam Ci ten artykuł z najlepszymi podcastami do nauki angielskiego.

Nie ucz się wszystkiego na pamięć

Nauka dialogów na pamięć jest niezbyt korzystna. To bardzo częsty błąd przy poziomach początkujących. Wiele osób myśli, że jeśli będą ćwiczyć rozmówki to na pewno ich angielski się poprawi i zaczną mówić.

Problem z tym jest taki, że w tych przypadkach, kiedy uczymy się na pamięć rozmówek, nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji, w której będziemy. Coś nas może zaskoczyć, a to spowoduje nerwy i to, że pewnie czegoś zapomnimy i się zatniemy.

Ucz się wyrażeń, powtarzaj je, układaj zdania i wyobraź sobie jak możesz takich wyrażeń użyć. Unikaj uczenia się całych dialogów na pamięć.

Mów do siebie

Mówienie do siebie przynosi super rezultaty. Zacznij od tego – wyobraź sobie, że z kimś rozmawiasz o pogodzie. Skomentuj to czy jest gorąco, czy zimno i jak się czujesz. Zapytaj wymyślonej osoby o jej rodzinę i życie.

Każdy z nas w głowie prowadzi ze sobą dialog. Zamiast prowadzić go po polsku, zmień język na angielski.

Dobrze jest także mówić głośno, bo to sprawia, że przyzwyczajamy się do dźwięku naszego głosu.

Nie zapominaj o teorii

Teoria jest nudna, ale potrzebna. Musisz znać przepis na coś, aby móc to ugotować.

Zapoznaj się dobrze z czasami, przeanalizuj je, zwracaj uwagę na to jak używasz ich i jak inni używają ich w rozmowie.

Zmień nastawienie

Bardzo dużo w osiągnięciu płynności robi nasza głowa. Nasze przekonania, niepewność mają bardzo duży wpływ na to jak mówimy po angielsku.

A więc:

  • Pamiętaj, że błędy są ok. Język służy do komunikacji, a nie do bycia perfekcyjnym.
  • Nie bój się wyśmiania. Być może zdarzą Ci się momenty, kiedy ktoś będzie się z Ciebie wyśmiewał. Pamiętaj, że to świadczy o nim/o nich, o tym jak niska jest ich kultura osobista. Ty jesteś ponad to. Wkładasz wysiłek w naukę, zasługujesz na nagrodę.
  • Angielskiego jest w stanie nauczyć się każdy, także Ty. Wystarczy do tego determinacja i systematyczność. Po ciężkiej pracy zawsze przychodzą rezultaty.
  • Angielski nie jest trudny. To prosty język. Potrzebujesz tylko czasu i systematycznej nauki.

Porozmawiaj z drugą osobą

Ostatnia sprawa – nie polegaj tylko na rozmowie sam/a ze sobą. Poszukaj nauczyciela, postaw na lekcje konwersacji. Mów jak najwięcej.

Twój nauczyciel:

  • Powinien z Tobą jak najczęściej i najwięcej rozmawiać po angielsku.
  • Powinien Cię chwalić i mówić co robisz dobrze.
  • Powinien Cię zachęcać do rozmowy.
  • Powinien stwarzać fajną, luźną atmosferę na lekcji.

Oprócz lekcji, polecamy wymiany językowe i odzywanie się jak najczęstsze w życiowych sytuacjach.

Bez konwersacji nie ma konwersacji – musisz mówić, aby mówić.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.