Jakie masz cele w 2018? Czy chcesz nauczyć się angielskiego lub nad nim solidnie popracować? Chcesz przeskoczyć z jednego poziomu do drugiego w 12 miesięcy? Nie wiesz tylko jak się zmotywować do nauki angielskiego tak, aby to uczucie ekscytacji i zapału pozostało z Tobą przez cały czas.

Wyznaczanie celów na przyszły rok to dobry pomysł na to, aby rozpocząć coś nowego i zmienić coś w swoim życiu. Wiele osób chce popracować w tym czasie nad językiem angielskim. Często bywa tak, że już po paru miesiącach większość wypala się i wyraźnie czuje, że poziom motywacji jest znacznie niższy niż na początku. Co więc zrobić, aby zawsze z zapałem podchodzić do nauki języka? Oto moje wypróbowane sposoby.

Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego?

Zanim przeczytasz poniższe punkty, pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem. Nie jesteś doskonały i nie masz super mocy. Każdy z nas popełnia błędy i traci zapał. Jeżeli zdarzą Ci się gorsze chwile, to pozwól sobie na nieco lenistwa. Nie obwiniaj się za to, ale już następnego dnia weź się znowu do nauki. Pamiętaj, że systematyczność to w nauce języka podstawa!

Wyznacz sobie realistyczny cel

Masz 2 dzieci, pełnoetatową pracę i psa, którego musisz wyprowadzać 2 razy dziennie. Nie znasz angielskiego w ogóle, a Twój cel to nauczyć się mówić biegle w rok. Przecież inni to robią, więc na pewno możesz to zrobić i Ty. Zatrzymam Cię tutaj, mój ambitny czytelniku!

Fajnie, że masz cele i pragnienia. To w rozwoju osobistym bardzo ważne. Jedyne 'ale’, które mam to takie, że przy Twoim stylu życia i natłoku pracy nie jesteś w stanie dojść do biegłości w tak krótkim czasie.

Nauka języka to nie sprint, ale ciężki, mozolny maraton, który trwa latami. Jeżeli uczysz się angielskiego codziennie po 6 godzin, to prawdopodobne jest, że dojdziesz do wysokiego poziomu w rok. Jak wiadomo jednak, bardzo mało osób może pozwolić sobie na taki luksus.

Aby efektywnie zmotywować się do nauki języka angielskiego, musisz wyznaczyć sobie realistyczne cele. Pamiętaj, że jeżeli Twoje zadanie jest trudne i masz zbyt dużo do zrobienia, to bardzo szybko się zniechęcisz i wypalisz.

Wylicz ile czasu masz w tygodniu. Może godzinę, może dwie, a może 15 minut dziennie? Systematycznie trzymaj się wyznaczonego czasu i poświęcaj nauce tyle, ile możesz. Twoje tempo będzie wolniejsze, ale jeżeli systematycznie powtarzasz materiał i się uczysz, to postępy będą na pewno widoczne po pewnym czasie.

Traktuj swój cel poważnie

Wyznaczenie sobie celu nie zawsze wystarcza. Z góry możesz założyć, że osiągnięcie go będzie łatwe, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że tak może nie być. Twoja motywacja do nauki może zostać podtrzymana tylko jeżeli swój cel traktujesz wystarczająco poważnie i z góry założysz, że droga do niego będzie wyboista. Głośno obiecaj sobie, że nawet jeżeli coś stanie na przeszkodzie to i tak zajrzysz do zeszytu, wysłuchasz podcastu, czy stawisz się na lekcji.

Używaj kalendarza i zakreślaj terminy

Moi uczniowie często robią sobie listy słówek, z których tworzą fiszki. Następnie wyznaczają sobie termin na ich nauczenie. W tym czasie układają ze słówkami zdania i proszą mnie o wyrywkowe pytania kiedy zbliża się koniec czasu, w którym założyli sobie, że się słówek nauczą. Jest to bardzo dobra metoda i działa również jeżeli chodzi o gramatykę, rozumienie ze słuchu, czy konwersację.

Swój duży cel podziel na mniejsze i wyznacz sobie konkretne terminy na ich wykonanie. Jeżeli uda Ci się je osiągnąć w wyznaczonym czasie twoja motywacja do nauki angielskiego będzie zawsze z Tobą.

Zrób miejsce nie tylko w kalendarzu

Wyznacz sobie miejsce do pracy. Wysprzątaj biurko, ułóż zeszyty i przybory. Dla niektórych dobrym pomysłem jest także wydrukowanie planera i powieszenie go nad biurkiem. Chodzi o to, aby Twoje miejsce pracy było przyjemne i podtrzymywało Twoją motywację. Bałagan i chaos nie sprzyjają nauce i siedząc przy biurku, które zawalone jest papierami z pracy, rachunkami i zeszytami Twoich dzieci nie pozowli Ci na systematyczną i rzetelną pracę.

Zainwestuj w książki, zeszyty i długopisy

Zakup materiałów to świetny sposób na motywację do nauki języka angielskiego. Zapach książek, kolorowe długopisy, fajnie wyglądający zeszyt to bardzo dobra inwestycja. Będziesz z radością podchodził do codziennej pracy, jeżeli Twoje pomoce będą ładne, estetyczne i które, przede wszystkim, będą się Tobie podobały.

Dla początkujących polecam książkę English Grammar in Use, która bardzo mi pomogła lata temu. Ostatnim hitem jest także Grama To Nie Drama. Tej książki niestety nie przetestowałam, ale słyszałam o niej dużo dobrego. Dobrymi książkami są także te z wydawnictwa Pearson. Na Ceneo znalazłam jedną dla dzieci, ale wiele innych możesz zamówić bezpośrednio z ich strony.

Unikaj rozpraszaczy

Wybierz czas do nauki kiedy Twoi domownicy nie będą mogli Ci przeszkadzać. Jeżeli jest to 5 rano, lub 11 w nocy, to niestety musisz zagryźć zęby i spróbować uczyć się tylko wtedy. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jeżeli zależy Ci na zrobieniu postępów, musisz sobie postanowić, że będziesz uczyć się codziennie.

W czasie nauki wyłącz telefon, nie zaglądaj do Facebooka i odłącz się totalnie od internetu. W tle niech nie gra ani muzyka, ani telewizor. Musisz mieć odpowiednie warunki do skupienia się.

Porozmawiaj z kimś

Odnosi się to do rozmowy o motywacji i celach jak i do ćwiczenia konwersacji po angielsku.

Dobrze jeżeli możesz znaleźć sobie kogoś, kto w razie spadku motywacji do nauki będzie w stanie podnieść Cię na duchu i pocieszyć, a także dać Ci potrzebnego kopa. Nie musi być to nikt, kto zna angielski, czy chce się angielskiego uczyć, ale osoba, która wie co to motywacja i potrafi Ci pomóc w ciężkich chwilach.

Oprócz tego musisz mieć okazję do poćwiczenia języka. Przynajmnej raz w tygodniu porozmawiaj z kimś kto zna angielski. Najlepiej jeżeli będzie to native, czyli Anglik lub Amerykanin. Bardzo dobrą stroną jest Italki, gdzie możesz znaleźć kogoś do rozmowy za darmo! Wystarczy się zalogować, wypełnić profil i poszukać na czacie osobę do wymiany językowej. Trik polega na tym, że musisz poszukać kogoś, kto chce nauczyć się np. polskiego, aby ta osoba również miała coś z tej wymiany.

Znajdź nauczyciela i wykup lekcje

Zainwestuj w lekcje. Jeżeli zapłacisz komuś za czas będziesz miał większą motywację do nauki. Pamiętaj, aby wybrać lekcje, które odpowiadają Ci nie tylko poziomem, ale także aby Twój nauczyciel potrafił je do Ciebie dostosować. Dobrze jest jeżeli zajęcia odbywają się regularnie i opierają się w większości na konwersacji, a nie na niepotrzebnych gramatycznych ćwiczeniach.

I to byłoby na tyle. Mam nadzieję, że nieco podpowiedziałam Ci jak zmotywować się do nauki języka angielskiego. Może 2018 będzie rokiem, kiedy weźmiesz się do pracy i zaskoczysz samego siebie? Daj znać jakie masz cele na kolejny rok i jak Ci idzie!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.