O native speakerach można często usłyszeć w mediach, czy przeczytać na stronach internetowych przeróżnych kursów języka angielskiego. Kim jest ten tajemniczy native i czy warto podjąć się zajęć z kimś takim?

Pierwszy raz o native speakerach usłyszałam w szkole średniej. Powiedziano mi, że będę miała lekcje z nativem. Zupełnie nie rozumiałam o co chodzi, a kiedy wyjaśniono mi pokrótce kto to taki – zadrżałam! Przez całą szkołę średnią nazwa native speaker wywoływała u mnie pot i nerwy. Dziś wiem już, że lekcje z kimś takim są nie tylko bardzo przydatne, ale także niezwykle przyjemne i potrafią naprawdę przełamać nasze bariery i wewnętrzny strach przed mówieniem po angielsku.

Nie jesteś pewien o kim mówię? Czy zastanawiasz się nad zajęciami właśnie z kimś takim? Super! Trafiłeś w odpowiednie miejsce. W tym poście dowiesz się kto to jest native speaker i dlaczego warto podjąć się z nim zajęć.

Spełnij marzenia dzięki językowi angielskiemu! Jeżeli pragniesz podróżować, poznawać ludzi, zmienić pracę i nadal myślisz, że Twój angielski nie jest na tyle dobry, aby osiągnąć cele, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Zgłoś się do OK English teraz i zacznij spełniać marzenia!

Kto to jest native speaker?

Wikipedia tak definiuje native speaker’a:

Artykuł zatytułowany „The Native Speaker: An Achievable Model?” opublikowany przez „Asian EFL Journal” wyróżnia sześć ogólnych pryncypiów odnoszących się do definicji native speakera (rodzimego/rodowitego użytkownika języka)[8]. Zgodnie z treścią artykułu prawidła te są akceptowane przez specjalistów językowych w środowiskach naukowych. Do cech native speakera mają należeć[8]:

  • przyswojenie języka we wczesnym dzieciństwie,
  • posiadanie intuicyjnej znajomości języka,
  • umiejętność prowadzenia swobodnego i spontanicznego dyskursu,
  • umiejętność sprawnej komunikacji w różnych kontekstach społecznych,
  • poczucie więzi lub przynależność do pewnej społeczności językowej,
  • brak obcego akcentu.

Krótko mówiąc, osoby, których pierwszym językiem jest np. Polski są native speakerami języka polskiego, a osoby, których pierwszym językiem jest język angielski to native speakerzy języka angielskiego.

A więc, ktoś kto pochodzi z Anglii, Stanów Zjednoczonych, Australii jest nativem, ale nie tylko! Na świecie jest wiele krajów, gdzie językiem pierwszym i urzędowym jest język angielski. Do tych krajów zaliczamy np. Południową Afrykę, Indie, Filipiny, czy Jamajkę. Osoby, które pochodzą z tych krajów są nativami. Czasami różni ich akcent i często używają różnego słownictwa, ale potrafią się bez problemu dogadywać między sobą.

Native nativowi nierówny

Ważną kwestią, o której np. mówiła Jagoda Ratajczak, autorka książki „Języczni”, w naszej rozmowie jest to, że nie każdy native potrafi Cię nauczyć języka i nie każdy native powinien być nauczycielem.

Wyobraź sobie, że polskiego w szkole uczy Cię pan Kaziu spod dwójki, który zamiast wyszedłem mówi wyszłem i co trzecie słowo mówi k***. Czy nauczyłby Cię ładnie się komunikować? Raczej nie. A czy nauczyłby obcokrajowca mówić po polsku? Być może, to niewykluczone. Zapewne jednak nie byłaby to poprawna polszczyzna, a poza tym metody byłyby tu, krótko mówiąc, wątpliwe. Osobie wnikliwej, pragnącej poznać zasady gramatyki, na pewno nie potrafiłby wytłumaczyć odmian przez przypadki.

Podobnie jest z nativem języka angielskiego. Możesz uczyć się go z gier, z seriali, od osób, z którymi pracujesz lub przebywasz. Tak, możesz uczyć się od John’a, który mówi w Cockney. Jest spora szansa, że będziesz mówił dość biegle, ale niepoprawnie. Rezultatem może być także bardzo okrojona znajomość słów i wyrażeń.

Dlatego nie każdego native’a należy stawiać na piedestale. Jeżeli chcesz nauczyć się poprawnie mówić po angielsku, dobry nauczyciel, z doświadczeniem, jest tutaj najlepszym rozwiązaniem.

Polak, czy native speaker – którego nauczyciela wybrać?

Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad zajęciami języka angielskiego, to pewnie zastanawiasz się który nauczyciel będzie dla Ciebie najlepszy – Polak, czy native.

Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz znać przede wszystkim swój poziom. Jeżeli jesteś osobą początkującą, na poziomie A1, lub osobą zaczynającą od zera, to na pewno warto wybrać polskiego lektora. Przy wyższych poziomach można już myśleć o zajęciach z native speakerem.

Zajęcia z nativem – Czym różnią się od zajęć z polskim nauczycielem?

Zajęcia języka angielskiego z nativem speakerem nie muszą różnić się od zwykłych zajęć z polskim lektorem. Wszystko zależy od tego, do czego jesteś przyzwyczajony i na kogo trafisz.

W OK English stawiamy na zajęcia indywidualne, dopasowane do Ciebie, które opierają się w 100% na konwersacji. To oznacza, że na lekcje przychodzisz, aby mówić i porozumiewać się z drugą osobą. Przez większość czasu rozmawiasz ze swoim lektorem o przeróżnych rzeczach, a ćwiczenia, pisanie i temu podobne rzeczy wykonujesz w domu. Dzięki temu ćwiczysz język, przełamujesz bariery przed mówieniem i trenujesz słuchanie aktywne i pasywne.

Wydaje mi się, że jedną z zalet takich zajęć jest to, że nie masz możliwości rozmowy w języku polskim. Nie możesz więc poratować się prosząc o pomoc w przetłumaczeniu zdań. Tutaj albo radzisz sobie sam, próbując opisać to, co chcesz powiedzieć prostymi słowami, albo uciekasz się do słowników i innych pomocy.

Na początku może będzie wydawać Ci się, że nie potrafisz dobrze się wypowiedzieć, że brakuje Ci słów, że robisz ciągle błędy gramatyczne. Spokojnie! Poprawność przyjdzie z czasem. Nauka języka to długi proces. Twój lektor nauczy Cię nowych słów, poprawi gramatykę i sprawi, że będziesz mówić coraz więcej i coraz lepiej!

Twój strach nie jest uzasadniony

Wiele osób boi się zajęć z nativem. Strach ten jest jednak zupełnie bezpodstawny. Przede wszystkim, pamiętaj, że Twój nauczyciel jest po to, aby Ci pomóc i wesprzeć Cię w razie problemów. Tak, porozumiewanie się może sprawiać Ci trochę problemów na początku, zwłaszcza, że będziesz się denerwował, ale pamiętaj – ćwiczenie czyni mistrz.

Native speakerzy języka angielskiego, którzy uczą online, czy stacjonarnie, mają doświadczenie i wykształcenie, aby Cię tego języka nauczyć. Z czasem będzie lepiej. Zrelaksuj się i postaraj się cieszyć całym procesem.

Zalety zajęć z native speakerem

Zajęcia angielskiego z nativem mają wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki nim przełamiesz barierę przed mówieniem. Ten początkowy strach zniknie, a Ty w końcu się wyluzujesz. Przy kontaktach z innymi nativami i obcokrajowcami będziesz czuł się o wiele pewniej.

Nauczyciel z innego kraju oczywiście nauczy Cię słówek i gramatyki, ale również pokaże Ci kulturę swojego kraju. Pamiętaj, w nauce języka nie chodzi tylko samą naukę, ale także o wszystko to, co dotyczy danego kraju – jedzenie, historia, a nawet programy telewizyjne to ważne aspekty kulturowe, które warto znać ucząc się języka.

Kolejna zaleta to nauka wymowy i akcentu. Tylko native speaker potrafi powiedzieć Ci dokładnie jak wymawiać dane słowo. W tej dziedzinie nikt nie jest od niego lepszy.

A jeżeli chcesz mówić jak najbardziej naturalnie i używać tych samych słów i zwrotów co nativi, to zajęcia z kimś ze Stanów, Anglii, czy Południowej Afryki będą dla Ciebie idealne!

Wady zajęć z native speakerem

Jasne, że ta metoda ma także sporo wad. Wydaje mi się, że największą jest to, że często nativi nie potrafią dokładnie wytłumaczyć gramatyki. Bądźmy szczerzy, w szkołach za granicą nie przerabia się czasów, tak jak to się robi w Polsce. Dlatego nauczyciele często uczą się o nich na kursach pedagogicznych. Warto więc przy takich zajęciach mieć podręczniki do gramatyki w języku polskim, które można przerabiać poza zajęciami.

Gotowy na zajęcia z nativem?

Masz ochotę na wyzwanie? Super! Myślę, że to będzie świetna decyzja. W OK English oferujemy zajęcia z native speakerami z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Południowej Afryki. Masz do wyboru nasze standardowe lekcje konwersacji raz lub dwa razy w tygodniu lub Bootcamp, intensywny miesięczny kurs, który odbywa się parę razy do roku.

Sprawdź naszą ofertę i zgłoś się do nas już dzisiaj!

Mam nadzieję, ze z tego postu dowiedziałeś się kto to jest native speaker i rozwiałam nieco Twoje wątpliwości związane z zajęciam z taką osobą. Jeżeli masz jakieś pytania, daj znać. Chętnie odpowiem!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.