Moim pierwszym filmem na który poszłam do kina w Anglii był “Miami Vice”. Nie wiem dlaczego akurat wybrałam ten film a nie inny. Może z sentymentu, no bo kto nie kochał Crockett’a i Tubbs’a i te ich lniane garniturki? Film mnie niestety zawiódł. I nie dlatego, że Colin Farell czy Jamie Foxx nie dorastali do pięt swoim poprzednikom, ale dlatego, że nic z filmu nie zrozumiałam. Prawie 10 lat nauki angielskiego a ja nadal miałam trudności z rozumieniem ze słuchu. Byłam zawiedziona.

Musiał minąć prawie rok, podczas którego z uporem maniaka oglądałam seriale, filmy i programy w telewizji tylko w języku angielskim, aby w końcu udać się do kina i zrozumieć niemal każde słowo. Nie pamiętam już jaki to był film, ale pamiętam, że byłam z siebie niezmiernie dumna. W końcu mogłam chodzić do kina i cieszyć się filmem prawie jak “native”!

Dzisiaj moim uczniom także radzę oglądanie telewizji i filmów w języku angielskim. Moim zdaniem jest to przyjemny sposób na podszkolenie języka i nauczenie się nowych zwrotów i słówek. Jeżeli i Ty interesujesz się kinem to na pewno ten post wyda Ci się bardzo przydatny.

Oto jak uczyć się języka angielskiego z filmów.

Znaj podstawy

Aby zacząć uczyć się języka angielskiego z filmów i telewizji, musisz znać chociaż podstawy i uczyć się angielskiego na bierząco. Jeżeli nigdy wcześniej się go nie uczyłeś, lub dopiero zaczynasz to zrozumienie czegokolwiek będzie prawie niemożliwe, co szybko sprawi, że stracisz motywację.

Jeżeli interesują Cię lekcje języka angielskiego, skontaktuj się ze mną i razem opracujmy plan Twoich lekcji.

Dostosuj filmy do swoich możliwości

Jeżeli nie wiesz na jakim poziomie zaawansowania jesteś, zacznij oglądać filmy dla dzieci. Jeżeli wydadzą Ci się one łatwe, przejdź do komedii romantycznych. Po paru próbach na pewno zauważysz ile jesteś w stanie zrozumieć. Oglądania filmów w języku angielskim na pewno nie należy zaczynać od filmów kostiumowych, jak np. Romeo i Julia. Są one zdecydowanie za trudne na pierwszy raz, nawet jeżeli już długo uczysz się języka.

Wybierz interesujący film

Wydaje się to być rzeczą oczywistą – nudny film nie zachęci Cię do nauki, szczególnie jeżeli w połowie zaśniesz. Wybierz coś co Cię zainteresuje albo zabawi. W ten sposób będziesz się uczyć nie będąc nawet tego świadomym.

Nie idź do kina

Jeżeli przebywasz w anglojęzycznym kraju i dopiero zaczynasz uczyć się języka, oglądanie filmów zacznij w domu. Nie popełniaj tego samego błędu co ja i nie pędź do kina na gangsterski film, gdzie bohaterowie używają slangu. Daj sobie czas i oglądaj filmy w domu, gdzie będziesz mógł zatrzymać film lub coś zapisać, jeżeli będzie taka potrzeba. A jeżeli naprawdę chcesz iść do kina to zacznij od czegoś prostego, jak filmy komediowe czy bajki.

Miej przy sobie słownik

Sprawdzaj słowa, których nie rozumiesz i zapisuj je gdzieś tak, abyś mógł poźniej do nich wrócić i je powtórzyć. Zwracaj uwagę na wymowę i akcent. Filmy są jednym z najlepszych źródeł do nauki wymowy.

Włącz napisy

Na samym początku napisy się bardzo przydadzą. Ważne jest aby były one po angielsku, szczególnie jeżeli języka uczysz się jakiś czas. W ten sposób możesz zatrzymać nagranie w dowolnym momencie, zapisać dane słówko i sprawdzić co ono oznacza w słowniku. Z czasem napisy nie będą Ci już potrzebne.

Nie musisz rozumieć wszystkiego

Podobnie jak to jest w przypadku książek – nie musisz rozumieć każdego słowa. Oglądanie filmów powinno być zabawą a nie mozolną pracą, a więc jeżeli nie rozumiesz jednego wyrazu, frazy, czy sensu paru zdań, nie martw się. Jeżeli przykładasz się do nauki to na pewno z czasem będziesz rozumieć coraz więcej.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.