Wielu naszych uczniów lubi robić sobie przerwy w ciągu wakacji od nauki angielskiego. Nic w tym złego. Każdy z nas potrzebuje chwili oddechu. Problem pojawia się, kiedy przerwa jest za długa i po niej zapominamy wszystko, czego nauczyliśmy się do tej pory. Jak więc wykorzystać lato w nauce angielskiego, aby nie stracić motywacji i systematyczności?

Dlaczego przerwa może zaszkodzić?

Wyobraź sobie, że jesteś na diecie? Przez cały rok ćwiczysz i jesz zdrowo. Zrzucasz 10 kg. Nagle przychodzi lato, a Ty kochasz lody, zapiekanki i gofry. Mówisz sobie więc, że teraz czas na przerwę i przez całe lato będziesz jeść to, co chcesz.

Jaki jest rezultat?

Czy po przerwie nadal będziesz mieć 10kg mniej? Czy będzie Ci się chciało wrócić do diety i ćwiczeń? Założę się, że będzie Ci ciężko. Po pierwszym treningu będzie bolało Cię całe ciało, które już zapomniało jak to było się ruszać. Zapewne będziesz łaknąć słodyczy, będziesz głodny/głodna. Będzie ciężko.

Tak samo jest z długą przerwą w nauce. 2 tygodnie są OK na zrobienie sobie przerwy, ale dłuższy czas może poważnie zagrozić Twoim postępom. Szczególnie u osób początkujących może być ciężko. Trzeba będzie dużo rzeczy powtórzyć, wrócić do nich. Tutaj może pojawić się zniechęcenie i brak motywacji.

Pamiętaj: angielskiego uczymy się całe życie. Brak systematyczności jest często powodem dla którego nie robisz postępów w nauce.

Jak uczyć się angielskiego latem, aby nie stracić motywacji?

Oto parę sposobów na to, aby nie tracić motywacji latem.

Pozwól sobie na przerwę

Jedziesz na wakacje? Zostaw książki w domu. 2 tygodnie nie zaszkodzą, a mogą nawet pozwolić Ci nabrać ochoty na dalszą naukę.

Jedna z naszych Uczennic ostatnio postanowiła wziąć książki ze sobą na egzotyczne wakacje. Była bardzo ambitna i miała spore plany. Skończyło się na tym, że miała po prostu cięższą walizkę, z której nigdy nie wyciągnęła materiałów.

Daj sobie na luz. Odpocznij od nauki, zrelaksuj się, a po urlopie przygazuj znowu.

Zredukuj naukę, ale z niej nie rezygnuj

Jeśli faktycznie masz mniej czasu, bo masz hobby, które zajmuje sporo, ciągle wyjeżdżasz, masz dzieci, które mają wakacje i musisz się nimi zająć, to zredukuj czas nauki.

Możesz na przykład porozmawiać z nauczycielem/nauczycielką, aby dawali Ci mnie do robienia w domu lub abyście skupili się tylko na powtórkach, dzięki czemu nie będziesz musiał/-a przysawajać nowej wiedzy.

Możesz także zrezygnować z długiego czasu nauki własnej i spędzić nie 30 minut dziennie, a tylko 15 minut na nauce. Postanów sobie jednak, że na jesień zwiększysz ten czas.

Skorzystaj z nowych okazji do nauki

Weź materiały do ogrody, na piknik lub wycieczkę. Miło jest odrabiać prace domowe w ogrodzie, na patio lub na balkonie. Możesz czytać i powtarzać zagadnienia, siedząc na leżaku i popijając zimną lemoniadę.

Leżysz na plaży? Posłuchaj podcastu, poczytaj coś po angielsku. W czasie spacerów możesz włączyć audiobooka.

W trakcie lotu lub jazdy autobusem lub pociągiem, możesz oglądać Netflixa. Wystarczy ściągnąć aplikację na telefon i ściągnąć tam filmy, które chcesz obejrzeć. Podróż będzie o wiele krótsza z fajnym serialem lub filmem.

A jak jesteś za granicą – mów. Tylko rozmowa da Ci szansę na to, aby zacząć mówić płynnie i bez kompleksów.

Jest naprawdę wiele sposobów na naukę angielskiego latem!

Zaangażuj rodzinę

Rodzice rezygnują z nauki w wakacje, bo są dzieci w domu i wydaje się, że się ma mniej czasu. Obejrzyj ze swoimi pociechami bajkę, naucz się z nimi piosenki, zagraj w grę po angielsku.

Jest to świetna okazja do tego, aby zrobić coś razem i spędzić pożytecznie czas.

Nie poddawaj się! Walcz dalej!

Wiem, że lato może nie sprzyjać nauce, ale musisz nastawić się na to, że aby odnieść sukces należy być systematycznym. Tylko codzienna nauka, powtórki i rozmowy doprowadzą Cię do biegłości.

Nauka angielskiego w wakacje może być naprawdę świetna i może stać się wielką przyjemnością. Masz jakieś inne pomysły na to jak spędzić lato, aby nie wypaść z ciągu nauki? Zostaw komentarz!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.