Uczysz się angielskiego od dawna i nie widzisz postępów? Nadal nie potrafisz mówić? Dukasz i nie możesz znaleźć słowa? Uważasz, że Twoja gramatyka jest niepoprawna i tego się bardzo wstydzisz? W tym artykule znajdziesz powody dla których nie mówisz po angielsku.

Problemy jakie nasi Uczniowie mają z angielskim

OKEnglish ma już dobrych parę lat. Specjalizujemy się w konwersacji, uczymy jak mówić po angielsku z pewnością siebie. Pomagamy przełamywać bariery. Nasi Uczniowie często przychodzą do nas właśnie z tym – znają angielski, ale nie potrafią mówić. Przyczyn tego jest wiele, ale dzisiaj nie o tym.

W trakcie rozmów z Uczniami pojawia się bardzo często ten sam problem – wiele osób uczy się od dawna, ale nie robi postępów lub wydaje im się, że ich nie robi. To także jest często przyczyna tego, że ich konwersacja kuleje. Jeśli Ty masz ten sam problem, sprawdź dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić.

Powody dla których nie robisz postępów w nauce języka angielskiego

Poniżej znajdziesz powody dla których nie jesteś w stanie mówić biegle, nie widzisz postępów mimo nauki

Nie masz planu

Jak według Ciebie wygląda płynna konwersacja? Czy wiesz gdzie dokładnie powinieneś/powinnaś być po określonej ilości czasu poświęconego nauce?

Jeśli jeszcze nie posiadasz planu swojej nauki, warto to zrobić teraz. Rozpisz sobie:

  • Ile jesteś w stanie poświęcić czasu na naukę?
  • Jak będzie ona wyglądała?
  • Kiedy i jak długie będą przerwy od nauki? (Zakładam, że wyjeżdżasz np. na urlop i tam nauki nie będzie)
  • Co chcesz osiągnąć za 6 miesięcy, za rok, za dwa lata?
  • Czy Twój plan jest rozsądny i niezbyt ambitny? (Warto planować realistycznie)

Nie znasz swojego poziomu

Czy wiesz na jakim poziomie jesteś i co na tym poziomie powinno się umieć i znać?

Zbadaj swój poziom pisemnie i ustnie z nauczycielem. Sprawdź czy masz braki i je nadrób. Następnie, przejdź do rozwijania kolejnych rzeczy. Sprawdzaj poziom raz w roku, aby się przekonać czy zrobiłeś/zrobiłaś postępy.

Dobrze jest też co jakiś czas sprawdzać się w sytuacjach życiowych, np. na wyjeździe i starać się używać języka jak najczęściej.

Ciągle robisz przerwy – Brak systematyczności

To jest chyba najczęstsza przyczyna tego dlaczego nie robisz postępów w nauce języka angielskiego. Ciągle zaczynasz naukę, przerywasz i jej nie kończysz. Potem znowu, zazwyczaj po długiej przerwie, wracasz z motywacją, aby potem znowu ją stracić.

Pamiętaj, że motywacja to bzdura i jest ona tylko na początku nauki, potem trzeba wyrobić sobie nawyk! Systematyczność to klucz do sukcesu w nauce angielskiego.

Ciągle skaczesz z metody na metodę, szukając cudów

Zaczynasz z nauczycielem, potem słyszysz o kursie, który jest super. Zaczynasz więc kurs, ale go nie kończysz. Znowu wracasz do nauczyciela. Kupujesz aplikacje, książki. Skaczesz z jednego na drugie bez planu, systematyczności i celu.

Moja rada – poszukaj nauczyciela lub kurs, który Ci pasuje i na którym dobrze się bawisz. Lekcje te muszą być dla Ciebie przyjemne i musisz na nie chętnie chodzić. Trzymaj się tego przez dłuższy czas. Chodź na lekcje, odrabiaj prace domowe, uzupełniaj naukę dodatkowymi rzeczami, jak np. podcastami. Kiedy zaczniesz czuć, że dany kurs, czy nauczyciel, niewiele Ci już dają, poszukaj czegoś innego.

Brak jest Ci różnego kontaktu z językiem

Opierasz się tylko i wyłącznie na lekcjach. Nawet jak są to zajęcia z nativem, korzystając tylko z takich lekcji, nie jesteś w stanie dokładnie zobaczyć czy robisz postępy.

Wyjdź do ludzi. Wyjedź gdzieś i używaj języka na wakacjach. Skorzystaj z aplikacji do wymiany językowej – Tandem, HelloTalk.

Tylko dzięki rozmowie zobaczysz czy robisz postępy.

Nie wierzysz w siebie

Mimo pracy, ciągle myślisz, że Twój angielski jest niewystarczający. Wstydzisz się swoich błędów i boisz opinii innych. Wolisz milczeć. Na lekcjach się odzywasz, ale w życiu jest gorzej. Robisz ciągle testy i uważasz, że kłamią.

W tym aspekcie niewiele mogę pomóc, bo tutaj wchodzi praca nad sobą i nad swoimi przekonaniami o sobie. W nauce języka odchodzimy od perfekcjonizmu i doskonałości. Stawiamy na błędy i naukę przez ich popełnianie.

Radzę sprawdzić dokładnie swój poziom na testach i ustnie, z nauczycielem, a następnie przyjąć każdy komplement i każdą pozytywną opinię. Chwal się także w myślach za to, że się starasz, że coś powiedziałeś/powiedziałaś. A jeśli jest to bardzo trudne dla Ciebie, to może czas na terapię i ostrą pracę nad sobą?

Nie ćwiczysz konwersacji

Ostatnia przyczyna, że nie robisz postępów w nauce języka angielskiego może być taka, że nie ćwiczysz konwersacji w ogóle. Nie masz lekcji, gdzie możesz się odezwać, nie używasz języka. Nawet w nauce samodzielnej powinien pojawić się aspekt rozmowy. Pamiętaj, że jeśli nie mówisz, to nie mówisz. Bez rozmowy, nie ma efektów.

Jeśli do tej pory nie zrobiłeś/zrobiłaś postępów w nauce angielskiego, to warto pochylić się nad przyczynami. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki pracy i systematyczności każdy jest w stanie zrobić postępy i zacząć mówić. Z całego serca życzę powodzenia!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.