Jesteś osobą zabieganą, ale nadal chcesz uczyć się angielskiego? Ciężko znaleźć Ci czas na naukę? Obejrzyj webinar OK English – Efektywna nauka angielskiego w dorosłym życiu! Sprawdź jak możesz osiągnąć swoje cele bez większych życiowych zmian! Zapisz się na webinar tutaj! 

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz swój własny biznes lub pracujesz w międzynarodowej korporacji, to na pewno jesteś zabiegany, racja? Ciężko Ci jest znaleźć czas dla rodziny, na hobby, a co dopiero na naukę angielskiego. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że znajomość języka pozwoliłaby Ci na rozwinięcie firmy i pozyskanie klientów z zachodu. Może zaczynasz już myśleć o podjęciu nauki, a może już taką decyzję podjąłeś i zastanawiasz się teraz jak znaleźć czas, bo przecież studiowanie języka obcego to nie tylko uczęszczanie na lekcje, ale także spędzanie dużej ilości czas na naukę samodzielną.

Co więc możesz zrobić, aby poprawić swoją znajomość języka angielskiego? Dzisiaj przyjrzymy się sposobom na bardziej efektywną naukę.

Efektywna nauka angielskiego dla przedsiębiorców

Czas jest na pewno dla Ciebie najważniejszy. Pamiętaj jednak, że języka nie możesz nauczyć się w tydzień. Możesz jednak bardzo łatwo zorganizować się tak, aby nauka języka angielskiego była efektywna i nie wpływała na Twoją codzienność w negatywny sposób.

Nauka angielskiego w dorosłym życiu – bądź realistyczny!

Musisz dokładnie i obiektywnie spojrzeć na swoje życie i stwierdzić ile faktycznie masz czasu. Bardzo często moi uczniowie stawiają przed sobą nierealistyczne cele, na które po prostu brak im energii. Nauka 2,000 słówek miesięcznie, czytanie książek po angielsku, oglądanie filmów, spędzanie godzin nad ćwiczeniami – to są naprawdę świetne cele, ale czy na pewno jesteśmy w stanie je osiągnąć?

Nauka angielskiego w dorosłym życiu to nie to samo, co nauka kiedy byliśmy młodzi i chodziliśmy do szkoły. Teraz nie mamy tyle czasu, nie mamy tyle energii i po prostu warto na nasze życie spojrzeć realistycznie.

Postaw sobie dokładne cele

Najważniejsza rzecz to – wiedzieć czego się chce. Ustal sobie więc realne cele, które możesz zmierzyć, bo dzięki nim będziesz w stanie zobaczyć oczekiwane rezultaty.

I tak na przykład, możesz postanowić sobie, że codziennie będziesz uczyć się sam przez 5 godzin dziennie. Jest to coś, co możesz łatwo zmierzyć, ale gwarantuję Ci, że nie jest to realne założenie.

Realistyczne cele są bardzo ważne w biznesie, jak i w nauce języka angielskiego ponieważ nauka języka wymaga długotrwałego zaangażowania. Kiedy rozpoczynamy pracę nad czymś, co zajmie nam dłuższy czas bardzo często możemy się nieco rozproszyć i zapomnieć o naszych celach. Na szczęście jest na to sposób, aby uniknąć podobnych sytuacji.

Na początku załóż sobie ile czasu możesz poświęcić na naukę i ile pieniędzy możesz na nią wydać. Pamiętaj, że zajmuje to nieco czasu zanim przejdziesz z jednego poziomu nauki do następnego i nie oczekuj cudów. Nie spiesz się i powoli dąż do swoich zamierzonych celów.

Czasami moi uczniowie myślą, że jeżeli wydadzą na lekcje pewną ilość pieniędzy to już nie będą musieli uczyć się w domu. To błędne myślenie, które powoduje, że często nie widać rezultatów. A więc, dobrze jest wybrać dobrego nauczyciela i wydać pieniądze na lekcje, ale zawsze należy uczyć się także poza zajęciami. Zasad jest prosta: im więcej spędzisz czasu na naukę języka angielskiego, tym staniesz się lepszy.

Pomyśl o systemie, dzięki któremu będziesz mógł śledzić swoje postępy i to ile czasu poświęcasz na naukę samodzielną. Może być to kalendarz lub tabelka w Excelu, gdzie będziesz zapisywał swoje realne cele i je powoli wykreślał. Jeżeli po jakimś czasie zauważysz, że nie robisz postępów, zmień swoje cele i założenia tak, abyś mógł się do nich dostosować.

Wybierz odpowiednie dla siebie lekcje

Jeżeli nie zacząłeś jeszcze lekcji języka angielskiego, to najwyższy czas się za nimi rozejrzeć. Jeżeli chcesz ćwiczyć tylko business English to w internecie znajdziesz mnóstw kursów, które skupiają się tylko i wyłącznie na zagadnieniach biznesowych.

Ważne jest, abyś dostosował swój poziom językowy, oraz liczbę godzin. Jeżeli chciałbyś, aby nauczyciel podszedł do Twoich potrzeb indywidualnie, to najlepiej wybrać prywatnego nauczyciela. Lekcje online są obecnie również bardzo dobrym sposobem na naukę języka angielskiego, szczególnie jeżeli masz mało czasu. Na zajęcia możesz się wtedy umówić przed pracą, w czasie lunchu lub zaraz po pracy.

Obecnie oferuję 60-minutowe lekcje. Do każdego ucznia podchodzę indywidualnie i układam plan zajęć w oparciu o cele i oczekiwania klienta. Jeżeli interesują Cię zajęcia z business English to napisz do mnie, a ja na pewno ułożę Ci odpowiednio program nauczania.

Pamiętaj, że nauka indywidualna jest najważniejsza

Nauka indywidualna jest najistotniejsza i nie ma innego sposobu na zrobienie widocznych postępów niż poświęcenie przynajmniej 30 minut dziennie na naukę. Ten czas powinieneś spędzić na przyswajanie nowego słownictwa, pracę nad gramatyką i odrabianie zadań domowych.

Nauka indywidualna w szczególności poprawi Twoje rozumienie ze słuchu, oraz czytanie. Są to 2 aspekty z 4, nad którymi możesz pracować sam.

Swoje słownictwo biznesowe możesz wzbogacić czytając prasę biznesową z Twojej branży. Możesz także słuchać podcastów po angielsku, które dotyczą bezpośrednio zagadnień, którymi zajmujesz się profesjonalnie.

Przy rozwijaniu umiejętności pisania, oraz konwersacji będziesz potrzebował pomocy swojego nauczyciela. Ja zawsze jestem otwarta na Twoje sugestie. Jeżeli chcesz skupić się bardziej na rozmowach biznesowych lub słownictwie dotyczącym prezentacji, daj mi znać, a ja opracuję Twój plan nauki.

Słownictwa odgrywa wielką rolę w business English i powinno ono być dostosowane do Twojej branży. Jeżeli więc jesteś księgowym, sprzedawcą, pracujesz w banku lub zajmujesz się PR-em, Twoje słownictwo i materiały powinny być dobrane indywidualnie.

Gramatyka jest także ważna. Przy nauce business English najlepiej przyswajać sobie ją krok po kroku. Najpierw przeczytaj regułę, potem przejdź do przykładów i sam ułóż parę zdań, następnie przejdź do ćwiczeń gramatycznych. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, zapytaj swojego nauczyciela i poproś o dalsze wyjaśnienie.

Ucz się na swoich błędach

Nie bój się błędów! Czasami są one najlepszą rzeczą, jaka może Ci się przydarzyć, ale tylko wtedy, kiedy wiesz jak się na nich uczyć.

Błędy są oznaką tego, że robisz postępy i starasz się czegoś nauczyć. Czasami moi uczniowie tak się ich boją, że próbują omijać trudne słowa i stosować łatwe, a taka metoda po prostu nie pomaga robić postępów.

Zapisz wszystkie swoje bardziej popularne błędy, które ci się przytrafiają i wracaj do nich co jakiś czas. Powtarzaj poprawne zdania do momentu aż w końcu będziesz mógł się nimi posługiwać w poprawny sposób. Jeżeli po paru tygodniach nadal nie będziesz mógł powiedzieć tych zdań bez problemów, porozmawiaj ze swoim nauczycielem i upewnij się, że zrozumiałeś ogólną regułę.

Business English powinien być częścią Twojego dnia

Wkładasz pracę i energię w naukę i w lekcje, czas najwyższy użyć tego, czego się nauczyłeś. Jeżeli już pracujesz z klientami zza granicy, staraj się używać nowych słów i wyrażeń w czasie rozmowy, na spotkaniach i w swoich emailach.

Najlepszym sposobem na takie ćwiczenia jest oczywiście pobyt w kraju anglojęzycznym. Jeżeli jednak nie możesz sobie na taki wyjazd pozwolić, to staraj się otoczyć się językiem angielskim. Słuchaj podcastów, oglądaj TED talki i czytaj książki, a kiedy przyjedzie okazja do rozmowy, to nie wahaj się użyć języka.

Pamiętaj, że możesz skorzystać z gotowego webinaru OK English oraz ściągawki, która pomoże Ci ułożyć plan nauki angielskiego! Zapisz się na webinar tutaj! 

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.