Dobre i rozsądne zaplanowanie nauki języka to klucz do sukcesu. Chcesz w końcu mówić biegle? Sprawdź jak rozłożyć naukę tak, aby zrobić postępy i odnieść sukces.

W dzisiejszych czasach dorosłe osoby mają problem z nauką języka. Wydaje się nam bowiem, że biegłość trzeba i należy osiągnąć w przeciągu paru miesięcy. Wszystko musi być na teraz. Przez to też obarczamy się zbyt wygórowanymi celami, obwiniamy się za brak czasu i energii, zapominając o tym, że nasza nauka w dorosłym życiu powinna wyglądać zupełnie inaczej niż ta w szkole. W rezultacie, tracimy motywację i poddajemy się już na samym początku.

W tym poście chciałabym pomóc Ci zaplanować naukę języka angielskiego w taki sposób, abyś robił postępy krok po kroku i przy okazji się nie przemęczał samą nauką.

Dlaczego warto planować naukę języka?

Być może sceptycznie czytasz ten post i zastanawiasz się po co tak naprawdę planować? Przecież to logiczne, że trzeba języka uczyć się codziennie. Pozwól, że podsunę Ci parę powodów dlaczego rozpisanie sobie planu jest bardzo potrzebne.

Dobrze jest widzieć trasę

Dla wielu osób nauka języka jest celem samym w sobie. „Chcę nauczyć się angielskiego” – mówią. Ale co to w ogóle znaczy? Ile chcesz znać słów? Jaka gramatyka jest Ci potrzebna? W jakich sytuacjach chcesz sobie poradzić?

Wiadomo, że Twoim długoterminowym celem jest nauczenie się języka tak, aby w przyszłości móc dyskutować na przeróżne tematy. Wiem, że być może angielskim chcesz posługiwać się tak, jak polskim. Dobrze jest mieć taki cel, ale należy go rozbić na wiele mniejszych części, które po kolei możesz odhaczać.

Planowanie sprzyja motywacji

Rozpisanie sobie planu nauki, trzymanie się go, a potem sprawdzanie czego nauczyłeś się w danym przedziale czasowym, zmotywuje Cię do działania.
Powrót do planu i celów, które masz zapisane sprawi, że poczujesz się, że osiągasz rezultaty i idziesz do przodu.

Organizacja w dorosłym życiu jest niezwykle ważna

Osoby, które nie planują i nie są zorganizowane są o wiele bardziej zestresowane, zmęczone i zdemotywowane.
W dorosłym życiu, przy tak dużej ilości obowiązków, posiadanie planu pozwoli Ci na zaczerpnięcie oddechu i rozluźnienie.

Decyzja o nauce języka powinna być świadoma i zaplanowana

Powtórzę to znowu – mówienie „chcę nauczyć się angielskiego” nic nie znaczy. Dlaczego chcesz znać angielski? Co zrobisz jak będziesz znał już ten język? Na jakim jesteś poziomie? Gdzie chcesz być ze swoją znajomością języka za 3,4,6 miesięcy?
Pamiętaj, że języka uczysz się całe życie, a przejście z jednego poziomu do drugiego to ponad 400 godzin nauki. Obierz plan i cele, które będą rozsądne i świadome.

Czego się uczyć?

W swojej nauce powinieneś skupić się na:

 • Słownictwie
 • Gramatyce
 • Wymowie

Do tego musisz dodać:

 • Słuchanie
 • Czytanie
 • Pisanie
 • Mówienie

Jak się uczyć?

Przejdźmy do trochę bardziej praktycznych kwestii nauki języka angielskiego. Sprawdźmy dokładnie jak się uczyć.

Jak zacząć?

Na samym początku musisz wiedzieć od czego zacząć. To będzie Twój punkt wyjścia. Wypróbuj te sposoby.

Wiedz gdzie jesteś

Sprawdź swój poziom. Dokładnie go zbadaj. Pamiętaj, że poziom poziomowi nie jest równy. Dlatego też zrób pisemne testy poziomujące (możesz skorzystać z testu OK English), a następnie wykonaj test poziomujący ustny. Twój nauczyciel powinien wiedzieć jak taki test przeprowadzić.

Ustal sobie cel

Rozpisz sobie gdzie chcesz dojść w przeciągu kolejnych 12 miesięcy. Najlepiej rozbić to na mniejsze bloki – co chcesz osiągnąć w 3 miesiące, w 6, w 9, w 12? Bądź rozsądny. Jeżeli nie jesteś w stanie poświęcić 400 godzin nauki, to być może przejście z jednego poziomu na kolejny nie jest tutaj możliwe.

Jak będziesz się uczył? Kiedy? W jakich dniach i godzinach? Z jakich sposobów będziesz korzystał?

Jak zmierzysz swoje postępy? I w jakich odstępach czasowych będziesz to robił?

Bądź też dla siebie wyrozumiały. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano, a nauka języka to długi i żmudny proces.
Jeżeli w czasie nauki czujesz się zmęczony, nie masz czasu na pracę domową, to nie obwiniaj się. Rób tyle, ile jesteś w stanie zrobić. Być może wtedy warto zweryfikować cel i nieco go zmniejszyć.

Podziel swój cel na mniejsze kawałki czasowe

Wspominam o tym raz jeszcze, bo naprawdę warto to zrobić! Podziel swoje 12 miesięcy na kwartały lub jeszcze mniejsze odstępy czasowe.
Na początku każdego miesiąca weryfikuj to, czego się nauczyłeś i ustalaj mniejsze cele na kolejne 4 tygodnie.

Wracaj do swojego planu regularnie

To, że ustaliłeś sobie cel na początku roku nie oznacza, że jest on wykuty w marmurze i nie można go zmienić.
Twoje życie się zmienia. Oprócz obowiązków, zdarzą Ci się na pewno nieprzewidziane sytuacje. Wybaczaj sobie to, że czasami nie możesz czegoś wykonać ze względu na wakacje, urlop, chorobę dziecka, czy niezaplanowany wyjazd.
Wróć wtedy do swojego planu i zmień go bez poczucia winy i wstydu.

Nie wybaczaj sobie tylko jednego – lenistwa.

Podejdź do wszystkiego realistycznie

Jeżeli jesteś osobą zabieganą, która wychodzi rano do pracy o 8 i wraca o 9 wieczorem, to wiadomo, że Twój czas na naukę jest ograniczony.

Pamiętaj – nie jesteś supermanem i masz prawo być zmęczony i nie mieć na coś czasu.
Na naukę wybierz takie pory, kiedy będziesz mógł się skupić i będziesz wypoczęty i wyspany. Jeżeli jest to tylko godzina w tygodniu, Twój cel powinien być odpowiednio mały i dostosowany do Twojego stylu życia.

Twoja rutyna

Jak powinien wyglądać Twój dzień i miesiąc? Jak dokładnie rozłożyć naukę języka angielskiego, aby była ona zorganizowana i przynosiła rezultaty?

Podziel czas na bloki

Twoja nauka składać się musi ze słuchania, pisania, czytania i mówienia. Osoby, które mają więcej czasu w tygodniu, mogą podzielić swoje dni nauki na takie właśnie bloki. Na przykład:

 1. Poniedziałek – lekcja z nauczycielem – mówienie.
 2. Wtorek – odrobienie pracy domowej, oraz wysłuchanie jednego podcastu lub obejrzenie czegoś po angielsku.
 3. Środa – napisanie krótkiego sprawozdania z obejrzanego materiału – pisanie.
 4. Czwartek – przeczytanie krótkie artykułu – czytanie.
 5. Piątek – powtórka materiału, nauka słówek – dowolna aktywność.

Taki plan możesz także ułożyć sobie na jedną godzinę nauki, jeżeli uczysz się tylko raz w tygodniu. W tym wypadku, materiały muszą być odpowiednio krótsze.
Możesz także stworzyć coś podobnego na miesiąc, jeżeli masz bardzo ograniczony czas.

Ucz się codziennie

Do nauki języka podchodzę bardzo racjonalnie. Uważam, że w dorosłym życiu jest mało prawdopodobne, abyśmy mogli uczyć się tyle, ile uczą się dzieci w szkole i osiągać przy tym rezultaty.

Dlatego, tym zabieganym, radzę rozpisać sobie plan tak, jak tylko mogą. Nie ukrywam jednak, że tylko codzienna nauka przynosi rezultaty.

Jeżeli jesteś osobą zabieganą, ustal sobie, że uczyć będziesz się 15 minut dziennie. To jest naprawdę coś. Wszystkie powyższe aktywności możesz wykonywać nawet przy tak ograniczonej ilości czasu.

Materiały – z czego korzystać?

Skoro już mamy podzielony czas na bloki i wiemy, kiedy będziemy się uczyć. Mamy także odpowiedni cel, to warto przyjrzeć się materiałom.

Poziom początkujący

Poziom początkujący lub osoby, które zaczynają od 0 powinny korzystać z lekcji z polskim lektorem i z jednej aplikacji do nauki angielskiego. Wykonuj ćwiczenia, które daje Ci nauczyciel. Dobry lektor wie jak uczyć podstaw.

Kiedy uczysz się poza lekcjami, wykonuj zadania domowe, ucz się słówek i poświęć 15 minut na zabawę z aplikacją.

Poziomy od B1

Używaj więcej materiałów autentycznych. Słuchaj, czytaj po angielsku jak najwięcej. Korzystaj z YouTub’a i z książek, które możesz kupić na polskim rynku, a które pomagają przy nauce czytania w języku angielskim.

Oprócz tego, powinieneś jak najwięcej mówić. Spróbuj aplikacji Tandem i zapisz się na zajęcia angielskiej konwersacji.

Przyda Ci się także jedna dobra książka do gramatyki.

Nie szalej

Nie przesadzaj z materiałami. Unikaj kupowania stosu książek przy każdej wizycie w Empiku. Posiadanie niezliczonej ilości materiałów wywołuje tylko chaos i dezorganizację. Zajmij się najpierw jedną książką, jednym podręcznikiem, jedną aplikacją, a potem dopiero przejdź do kolejnych materiałów.

To ćwicz razem

Nie dziel nauki na sekcje. Już przy poziomie podstawowym powinieneś uczyć się słówek, gramatyki i wymowy razem. Jeżeli coś czytasz – uczysz się słówek, jeżeli coś oglądasz – uczysz się przy okazji wymowy.

Słówek ucz się w kontekście, wraz z poznaną gramatyką. Nauczyłeś się nowego czasu? Ułóż wypowiedź z tą strukturą gramatyczną, dodając do tego przy okazji nowe słówka. Naucz się tej wypowiedzi i opowiedz o niej komuś, kto poprawi Twoje błędy i, przy okazji, również wymowę.

Wszystkie aspekty powinny składać się w jedną całość.

Pomysły na naukę poszczególnych aspektów

Oto jak możesz ćwiczyć poszczególne aspekty i jak możesz je rozwijać.

 • Słuchanie – słuchaj podcastów, oglądaj YouTube’a, oglądaj filmy i seriale z angielskimi napisami.
 • Czytanie – czytaj wiadomość na BBC, czytaj anglojęzyczne blogi, kup Newsweek Learning English, znajdź książki dla swojego poziomu.
 • Pisanie – załóż bloga, pisz pamiętnik, pisz emaile i wiadomości, pisz historyjki i opowiadania.
 • Mówienie – zapisz się na zajęcia angielskiej konwersacji, znajdź partnera do wymiany językowej, nawiąż nowe znajomości z obcokrajowcami, wykorzystuj każdą, nawet najmniejszą okazję do mówienia.

Mam nadzieję, że ten post pomoże Ci w ułożeniu planu nauki języka angielskiego na kolejny rok. Daj mi znać w komentarzu jaki masz plan i jakie cele językowe.
Trzymam za Ciebie kciuki, Przyjacielu!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.