Ostatnio pisałam o tym jak ćwiczyć angielski za granicą. Jedną z moich rad było porozmawianie z nieznajomym. Konwersacja jest bowiem dla mnie najważniejsza jeżeli chodzi o naukę jakiegokolwiek języka, nie tylko angielskiego. Aby jednak ją z kimś rozpocząć należy przełamać się i poznać nowe osoby, co może dla wielu stanowić problem.

Kiedy zaczęłam podróżować na własną rękę, szybko przekonałam się, że tzw. backpackerzy, czyli ludzie podróżujący z plecakiem, trzymają się razem, nawiązują znajomości i jednym z uroków takich wypadów jest to, że codziennie można poznać kogoś nowego.

Na początku  nieco mnie to stresowało. Mimo, że wcześniej spędziłam 10 lat w UK i przyzwyczaiłam się do mówienia po angielsku niemal codziennie, to jednak wydawało mi się, że będzie ciężko dogadać mi się z osobami innych narodowości. Na szczęście, podróże i przebywanie za granicą zmieniają człowieka bardzo szybko i wkrótce zorientowałam się, że w drodze można łatwo nawiązać nowe znajomości i zrozumiałam jak wiele takie wyjazdy dają mi pod względem językowym.

Jeżeli chciałbyś w czasie wakacji za granicą nawiązać nowe znajomości i poćwiczyć język, to czytaj dalej. Mam dla ciebie parę dobrych porad.

Dlaczego powinieneś nawiązywać nowe przyjaźnie na wakacjach za granicą?

Jako, że jestem nauczycielką angielskiego moim priorytetem jest namówić cię do konwersacji i przekonać, że jest to dobry sposób na naukę. Poznawanie innych osób daje jednak nieco więcej.

3 lata temu ruszyłam w samotną podróż. Wybrałam się między innymi do Australii. I wiesz ile zapłaciłam za nocleg? Zero! Absolutnie nic! Dlaczego? Bo większość osób u których mieszkałam było moimi znajomymi, których spotkałam kiedyś wcześniej w podróży. Dzięki nim miałam nie tylko darmowy nocleg, ale mogłam zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie w Australii i poczuć się nie jak turysta, ale jak prawdziwy mieszkaniec tego niezwykłego kraju. No, a do tego musiałam mówić tylko po angielsku, co było dodatkowym atutem.

W czasie podróży możesz poznać ludzi z całego świata, zaznajomić się z ich kulturą i zwyczajami, a potem spotkać ich na drugim końcu świata i pozwolić im pokazać ci to wszystko, czego turyści zazwyczaj nie widzą. I to, mój drogi czytelniku, jest jedną z najlepszych rzeczy jeżeli chodzi o poznawanie nowych osób w podróży.

Sposoby na nawiązywanie przyjaźni w podróży

Rozumiem, że wiele osób może się obawiać rozmowy z obcymi z różnych względów. Jedni są introwertykami, którzy niechętnie otwierają się na innych, niektórzy mają obawy ze względu na bezpieczeństwo, a inni po prostu nie są pewni czy dadzą sobie radę pod względem językowym. Jeżeli należysz do jednych z tych osób to zacznij od czegoś prostego, jak na przykład o zapytanie się o drogę lub o polecenie dobrej restauracji. Każda rozmowa będzie dobra i może stanowić wstęp do dłuższej konwersacji. Możesz również zastosować się do poniższych rad i spróbować zdobyć nowych przyjaciół w podróży.

Używaj angielskiego

Prosty i mało skomplikowany punkt, ale jednak warto o nim przypomnieć. Angielski to najbardziej popularny język na świecie, a więc nim najszybciej i najłatwiej porozumiesz się z ludźmi z innych krajów. Im lepszy jest twój angielski, tym łatwiejsze i przyjemniejsze będą twoje podróże.

Dlaczego więc nie podszkolić angielskiego już dzisiaj? Pamiętaj, że oprócz lekcji intensywnych, udzielam lekcji konwersacji, które idealnie przygotują cię do podróży zagranicznych.

’Odklej’ się od swojego partnera lub grupy

Bardzo często osoby podróżujące z partnerem lub w grupie nie mają szansy na poznanie mieszkańców kraju, który odwiedzają. Dzieje się tak dlatego, że gdy jesteśmy z drugą osobą mniej zwracamy uwagę na nasze otoczenie i na innych ludzi. Oglądamy ich bardziej z perspektywy obserwatora, a nie kogoś, kto mógłby zawrzeć nowe znajomości. Poza tym nasi potencjalni nowi znajomi często wstydzą się podejść do grupy osób. O wiele łatwiej jest im zagadać do kogoś, kto jest sam.

Dlatego w czasie pobytu za granicą wyjdź z hotelu (jeżeli jest to bezpieczne, oczywiście) i udaj się na samotny spacer, kawę lub posiłek. Jeżeli czujesz się wystarczająco komfortowo, zagadaj do nieznajomego. A jeżeli nie, to może ktoś podejdzie do ciebie i rozpocznie rozmowę? Masz większe szansę na nawiązanie przyjaźni będąc samemu niż z kimś.

Zacznij od czegoś o czym możecie porozmawiać

Siedzisz sobie w kawiarni, popijasz smaczną kawę i obok siedzi ktoś, kto również wygląda na samotnego podróżnika. Jak więc rozpocząć konwersację? Zacznij od prostego 'hello’ i zadaj jedno z popularnych pytań 'where are you from? are you travelling, or do you live here?’ itd. Później powinno pójść gładko. Jeżeli dana osoba mieszka w mieście, w którym się znajdujecie, zapytaj się jej gdzie możesz zjeść najlepszą pizzę lub jakie są według niej najpiękniejsze miejsca. Lokalni mieszkańcy to skarbnice wiedzy, więc wykorzystaj okazję do dowiedzenia się czegoś więcej o danym miejscu. Jeżeli akurat trafiłeś na podróżnika to zapytaj się go o to gdzie był, jakie przygody przeżył i czy podoba mu się dane miejsce.

Przyłącz się do zajęć grupowych

W hostelach i hotelach bardzo często możesz wykupić dodatkowe wycieczki. W czasie takich wypraw łatwo nawiązuje się znajomości. Ludzie są wobec siebie bardziej życzliwi i bardziej sobie ufają. Łatwo jest wtedy także znaleźć tematy do rozmowy.

Jeżeli nie lubisz wycieczek faklutatywnych to w większych miastach znajdziesz meetupy, które organizowane są przeważnie przez osoby, które w danym miejscu mieszkają tymczasowo i szukają nowych znajomych. Przypatruj się także plakatom i ogłoszeniom na ścianach barów i kafejek. W bardziej turystycznych miejscach zawsze się coś dzieje.

Udaj się na spotkanie Couchsurfingu

O tym pisałam także w moim poprzednim poście. Couchsurfing to nie tylko darmowe spanie, ale również wszelkiego rodzaju spotkania. W większych miastach i miejscach turystycznych zawsze raz w tygodniu odbywa się takie spotkanie, na które możesz przyjść nawet jeżeli nie jesteś członkiem CS. Najlepszym sposobem na dowiedzenie się o nich jest wpisanie w wyszukiwarkę 'Couchsurfing meeting in…’.

Zaakceptuj różnice

Generalnie lubimy przebywać w towarzystwie osób, które są do nas podobne, czy to pod względem językowym, czy narodowościowym. Podróże jednak są doskonałą okazją na to, aby wyjść ze strefy komfortu i poznać tych, którzy są od nas nieco inni. Pamiętaj, aby mieć otwarty umysł i starać się zrozumieć różnice kulturowe. Zaakceptuj innych takim, jakimi są, a zyskasz przyjaciół na całe życie.

Nie myśl, że jesteś sam

Niemal każdy podróżnik czuję się obco w miejscu, do którego przyjechał po raz pierwszy. Jest to zupełnie normalne. Czasami uczuciu samotności i odosobnienia towarzyszy szok kulturowy, który dodatkowo te wszystkie odczucia wzmacnia. Pamiętaj, że wszyscy inni podróżnicy, których spotykasz na swojej drodze przechodzą lub przechodzili przez to samo. Bardzo wielu osobom również ciężko przychodzi poznawanie nowych ludzi. Bądź więc dla siebie wyrozumiały i daj sobie trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowego.

Mam nadzieję, że powyższe rady uznasz za przydatne. Jeżeli chciałbyś podszkolić angielski lub zacząć uczyć się go od początku, skontaktuj się ze mną już dzisiaj!

Content Upgrade

Popraw swój angielski przed wyjazdem na wakacje.

Zapisz się do mojego newslettera, a ja wyślę ci darmowe rozmówki dla początkujących Angielski dla Podróżnych, które zawierają słownictwo i zwroty, jakich możesz użyć w najczęściej zdarzających się sytuacjach w czasie wakacji.

[mc4wp_form id=”703″]

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.