W tym tygodniu w Polsce obchodzimy Dzień Matki. 26-sty maja to data znana każdemu. W ten dzień kupujemy kwiaty i składamy życzenia naszym mamom. Jeżeli akurat teraz przebywacie na Wyspach to na pewno nie zobaczycie żadnych wzmianek o tym święcie. Nikt w ten dzień nie pędzi z kwiatami, nikt nie składa nikomu życzeń. Na pewno więc zastanawiacie się czy Brytyjczycy w ogóle obchodzą Dzień Matki. Okazuje się, że tak, jak najbardziej, ale święto to różni się nieco od tego, które mamy w Polsce.

Kiedy Wielka Brytania obchodzi Dzień Matki?

Na Wyspach Dzień Matki powszechnie nazywamy Mother’s Day, ale jest to amerykańska nazwa tego dnia. Poprawnie należy mówić Mothering Sunday, bo święto to przypada zawsze w niedzielę, a dokładnie w czwartą niedzielę postu, 3 tygodnie przed Niedzielą Wielkanocną. Jest to przeważnie druga połowa marca lub początek kwietnia.

Historia Dnia Matki w Wielkiej Brytanii

Co ciekawe, Dzień Matki w Wielkiej Brytanii ma długą historię. Nazwa Mothering Sunday pochodzi od tradycji odwiedzania rodzimego kościoła (mother church) w połowie postu. Ci, którzy mieszkali daleko od domu zjeżdżali do swoich rodzin właśnie w niedzielę, na 3 tygodnie przed Wielkanocą. Mówiono wtedy 'I am going a-mothering’, co nie ma dokładnego przekładu na język polski.

Był to dzień, w którym rodziny mogły się spotkać i spędzić ze sobą nieco czasu. W wielkich majątkach ziemskich służba otrzymywała wolne i także jechała do domu, aby udać się do kościoła, ale także odwiedzić rodziców. Po drodze wielu zbierało kwiaty jako prezent dla czekających na nich matek.

Pierwszy raz Dzień Matki ustanowiono jednak dopiero w 19-tym wieku w Stanach. Dzięki zabiegom aktywistki Anny Jarvis, amerykański rząd ogłosił Mothering Sunday oficjalnym świętem. W 1913 roku po lekturze artykułu Jarvis, córka jednego z pastorów, Constance Smith, rozpoczęła kampanię na rzecz Dnia Matki w Wielkiej Brytanii. Ale dopiero od 1938 święto to zaczęto oficjalnie obchodzić na Wyspach.

Jak obchodzi się Dzień Matki w Wielkiej Brytanii?

Brytyjczycy uwielbiają różnego rodzaju kartki. Już na parę tygodni przed Mothering Sunday w sklepach możemy zobaczyć ogrom przeróżnych kartek z życzeniami. Są tu takie od syna dla matki, od córki dla matki, od matki dla matki i wszelkiego rodzaju inne kombinacje.

Sklepy prześcigają się w ofertach. Wtedy też na pewno znajdziesz akcesoria i słodycze w znacznie zredukowanych cenach.

Najpopularniejszymi prezentami na Dzień Matki w Wielkiej Brytanii są karnety na zabiegi spa, masaże, fryzjera, a także bilety do kina, teatru, czy kolacje w droższych restauracjach.

Warto tutaj także wspomnieć o tzw. Simmel Cake, tradycyjnym cieście jedzonym w ten dzień. Dawniej w czasie postu nie wolno było jeść słodyczy, ale w Mothering Sunday te reguły były nieco mniej przestrzegane i Simmel Cake piekło się w każdym domostwie. Ciasto to jest zrobione z marcepanu, a jego powierzchnię przykrywa warstwa owoców. Do dzisiaj ciasto to można zobaczyć w okresie postu w sklepach i piekarniach na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.