Osoby uczące się języka angielskiego często mają ten sam problem – nie są w stanie się wypowiedzieć. Wewnątrz czują blokadę, widzą ścianę, której nigdy nie mogę przebić. Co jest tego powodem, jak z tym walczyć i jak w końcu zacząć mówić po angielsku – o tym porozmawiamy sobie dzisiaj.

Kiedy ja uczyłam się języka angielskiego czułam dokładnie to samo – zażenowanie, wstyd, strach. Nie czułam za to pewności siebie, ani tego, że na tyle dobrze znam angielski, aby się nim poprawnie posługiwać i nie zrobić z siebie pośmiewiska. Doświadczenie, oraz wiele lat walczenia ze swoimi słabościami, nauczyło mnie, że jest z tej sytuacji wyjście. Trzeba tylko wiedzieć gdzie tkwi problem, namierzyć go i skutecznie go zwalczyć.

Podejrzewam, że przywiało Cię na moją stronę dokładnie to – nie wiesz jak zacząć mówić po angielsku. Uczysz się, wkuwasz słówka, robisz zadania gramatyczne i nic! Zero postępów. Kiedy się odzywasz bardzo się stresujesz i ganisz siebie w myślach za to, że jesteś tak beznadziejny. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego postu będziesz potrafił w końcu się odezwać i mówić bez strachu i zażenowania.

Zanim zaczniesz mówić, pomyśl o tym

Warto się tutaj zatrzymać i przemyśleć pewne rzeczy. Warto jest zawsze pomyśleć o naszym nastawieniu, naszych kłopotach z angielskim z przeszłości. To jest ważne, aby zastanowić się nad poniższym.

Twoje podstawowe pytanie na początek

Zanim przejdziemy do ćwiczeń i metod na mówienie po angielsku, musisz zadać sobie podstawowe pytanie: dlaczego tak się stresujesz? Co dokładnie nie pozwala Ci na odezwanie się? Czy jest to strach przed wyśmianiem? Niska samoocena? Coś, co przydarzyło Ci się w dzieciństwie (kiepski nauczyciel w szkole to częsty powód)? A może brak obycia z językiem?

Dowiedz się dokładnie co takiego powoduje, że nadal nie mówisz po angielsku mimo nauki. Zrób rachunek sumienia, zastanów się nad tym dobrze, a potem z tym walcz. Sama nauka często nie wystarczy, musisz również znać podłoże swojego stresu, skrępowania i niemożności mówienia.

Zmień nastawienie

Angielski zawsze kojarzył Ci się z czymś nieprzyjemnym i stresującym. Jeżeli tak było i jest w Twoim przypadku, znajdź coś w tym języku, co Cię cieszy.

Obejrzyj swój ulubiony film po angielsku, odkryj o czym śpiewa Twój ukochany wykonawca, postaraj się przeczytać wiersz, który w polskim tłumaczeniu kiedyś skradł Twoje serce. Wykorzystaj swoje zainteresowania do zmiany własnego nastawienia do języka.

Zdaj sobie też sprawę, że angielski otwiera mnóstwo drzwi. To język, który daje nieograniczone możliwości. Dzięki niemu rozwiniesz się zawodowo, doszkolisz, zobaczysz świat. Bądź wdzięczny za to, że możesz się go uczyć i że robisz postępy.

Zdaj sobie sprawę z tego, że możesz

Obecnie wiele osób zna angielski przynajmniej na poziomie podstawowym. Wiesz jak się zapytać o kierunek, jak się przedstawić, jak coś opisać. Tych rzeczy uczono nas w szkole. Kiedy zdawałeś maturę, musiałeś znać angielski na poziomie średniozaawansowanym, a to oznacza, że coś z tej wiedzy zostało Ci w głowie. Wystarczy, że ją odświeżysz.

Jeżeli uczysz się angielskiego od jakiegoś czasu, a nawet może miałeś go w szkole, to jestem na 100% pewna, że coś potrafisz. Rozumiesz ze słuchu? Świetnie! To znacz, że masz wiedzę. Musisz jej tylko użyć.

Z kolei Ci, którzy nadal uczą się angielskiego, wiedzą o wiele więcej niż im się wydaje. Jeżeli potrafisz rozwiązać zadanie gramatyczne i znasz mnóstwo słów, to czas, abyś teorię użył w praktyce.

W przypadku osób, które uczyły się lub uczą się angielskiego, wiedza, którą zdobyły nie poszła na marne. Ty nadal ją posiadasz. Musisz po prostu przestać opierać się tylko i wyłącznie na teorii.

Nie czekaj aż osiągniesz perfekcję

Być może czekasz na cud. Chcesz, aby Twój angielski był perfekcyjny, aby Twój akcent był nieskazitelny i aby każdy był w stanie Cię zrozumieć.

Tutaj Cię zawiodę – Twój angielski jeszcze bardzo, bardzo długo nie będzie perfekcyjny. Zwłaszcza na początku będziesz robił błędy. Tak to już jest z nauką języka. Dobra wiadomość to taka, że z czasem błędów będzie mniej, a Ty będziesz mówił bieglej.

Musisz tylko zacząć MÓWIĆ! Bez tego nie zrobisz postępów.

Jak zacząć mówić po angielsku – Twój plan działania

Jeżeli chcesz w końcu zacząć mówić po angielsku, oto plan, który powinien pomóc Ci w Twoich zmaganiach. Zastosuj go krok po kroku, aby zobaczyć rezultaty.

Określ czego dokładnie chcesz się uczyć

Jeżeli zależy Ci tylko na tym, aby dogadać się w podróży, nie potrzebujesz Business English. Skup się na tym, czego chcesz się uczyć i dostosuj swój plan nauki angielskiego do swoich potrzeb.

Opracuj grafik

Twój tydzień nauki powinien składać się z codziennych 15-30 minutowych sesji nauki samodzielnej, oraz z minimum jednej godziny konwersacji w języku angielskim, podczas których będziesz w stanie stosować to, czego wcześniej nauczyłeś się w teorii.

Ucz się wszystkiego w kontekście

Cóż z tego, że znasz pełno słówek, jak nie potrafisz ich zastosować w praktyce. Ucz się słówek ze zdań. Układaj dłuższe wypowiedzi z nimi. Twórz nowe zdania i je zapisuj. W ten sposób będziesz w stanie nie tylko więcej zapamiętać, ale również szybko nauczysz się używania nowych zwrotów i słów.

Wolny czas spędzaj produktywnie

Lubisz oglądać filmy lub słuchać podcastów. Zamień je na materiały anglojęzyczne. Słuchaj lub oglądaj je w wolnej chwili. Będzie to dodatkowe ćwiczenie, które pozwoli Ci również rozwinąć słownictwo i ćwiczyć rozumienie ze słuchu.

Na początku – mów do siebie

Jeżeli konwersacja tak Cię przeraża, że nie możesz wydusić z siebie słowa, to mów do siebie. Czytaj na głos, układaj zdania, a potem je powtarzaj głośno. Podczas oglądania filmu powtarzaj zasłyszane frazy, które wpadły Ci w ucho. Ruszaj buzią, ćwicz ją, przyzwyczajaj się do brzmienia swojego głosu w języku angielskim.

Porozmawiaj z ludźmi

To jest ostatnia rzecz, którą od samego początku musisz ustalić. Rozmawiaj po angielsku z innymi. Na prywatnych lekcjach lub kursach, musisz mieć okazję do konwersacji. Nawet jeżeli wybierzesz polskiego nauczyciela, powinien dać Ci on szansę na rozmowę w języku angielskim.

Rzuć się na głęboką wodę

Zainwestuj w lekcje z native speakerami, otocz się językiem, trenuj z nimi biegłość. Takie zajęcia z nativem często są wyzwaniem, ale szybko zauważysz różnicę i poczujesz się swobodnie w konwersacji.

Jeżeli chcesz ruszyć z kopyta, zapisz się na Bootcamp OK English! Przez 4 tygodnie, 4 razy w tygodniu będziesz ćwiczył konwersację tylko i wyłącznie z native speakerem. Zanurzysz się w języku i w bardzo krótkim czasie pokonasz strach, zażenowanie przed mówieniem i wzniesiesz się na kolejny szczyt zaawansowania.

Zajrzyj tutaj i zapisz się na listę zainteresowanych!

Rozumiem, że czasami konwersacja w obcym języku jest ciężka i jest nie lada wyzwaniem dla wielu. Wiem, że być może szukasz złotego środka na to jak szybko nauczyć się mówić po angielsku. Niestety, nauka języka to długi proces, ale jeżeli zastosujesz się do powyższych rad i zastosujesz teorię w praktyce, na pewno zobaczysz rezultaty!

Powodzenia!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.