Luty to taki miesiąc, kiedy zaczynamy tracić motywację. Podobno w połowie miesiąca większość osób porzuca postanowienia noworoczne i totalnie zapomina o tym, że obiecało sobie ogarnięcie angielskiego do końca roku. Co robić, aby motywacji nie stracić? Jak sobie poradzić ze spadkiem motywacji? Oto 5 sposób na to, aby wytrzymać w postanowieniach i w końcu nauczyć się mówić po angielsku.

Początek roku to w OK English bardzo intensywny czas. W styczniu rekrutujemy najwięcej osób, które marzą o tym, aby porozumiewać się po angielsku biegle i bez strachu. W lutym zaczynają odpadać pierwsze osoby. Ci, którzy wcześniej mówili, że są zmotywowani, powoli się wykruszają. Pojawia się wypalenie, zmęczenie, nie widać światełka w tunelu. Po miesiącu nauki wydaje się, że nic wielkiego nie osiągnęli, a więc po prostu rezygnują.

Czy Tobie to także się zdarza? Czytaj dalej i dowiedz się jak nie stracić zapału do nauki języka.

Poniżej znajdziesz 5 sposobów na motywację w nauce. Chcesz poznać więcej? Spotkaj się ze mną 11.02 o 21:00 na webinarze.

Kliknij tutaj, aby się zapisać.

Dlaczego tracisz motywację w nauce angielskiego?

Zanim przejdziemy do naszych 5 punktów, chciałabym dodać, że nie wierzę do końca w to, że motywacja może z nami być ciągle. Każdy w końcu ją traci i trzeba się z tym pogodzić, a także przygotować się na ten czas, kiedy jej z nami nie będzie.

Przyjrzyjmy się więc dlaczego tracisz motywację do nauki angielskiego.

Twoje postanowienia nie są postanowieniami

Zakładanie sobie, że nauczysz się angielskiego nic nie wnosi i nie jest postanowieniem. Każdy może sobie powiedzieć – w tym roku schudnę, zacznę ćwiczyć, nauczę się języka, ale co to tak naprawdę znaczy? Zastanów się nad tym chwilę. Nie są to żadne postanowienia, a bardziej stwierdzenia i ogólne plany lub życzenia, które chcemy, aby się spełniły.

Jeżeli nie wiesz czego będziesz się uczył, kiedy, gdzie, ile razy, z czego, to tak naprawdę mówisz o czymś bardzo ogólnie.

Aby coś osiągnąć musisz mieć konkretny cel i wiedzieć jak sprawdzić, że ten cel został osiągnięty.

Polegasz za bardzo na motywacji

Motywacja nie powinna być wyznacznikiem działania. Ona potrzebna jest na początku. Później wiadomo, że nie będzie Ci się chciało i motywacja spadnie. Nie ma na świecie człowieka, który jest ciągle zmotywowany i gotowy do działania.

Tobie potrzebne są 3 rzeczy: nawyk, systematyczność i determinacja.

Masz mnóstwo wymówek

Moja ulubiona wymówka (piszę tutaj sarkastycznie) to – mam słomiany zapał. Świetne stwierdzenie, które zawsze usprawiedliwia lenistwo i brak determinacji w działaniu.

Kolejna częsta wymówka to – nie mam czasu. Pojawia się ona u osób, które po prostu nie potrafią się zorganizować i marudzą, że brak im godzin w ciągu dnia.

Nie jesteś gotowy na brak motywacji

Na początku wydaje Ci się, że zawsze będziesz zmotywowany. Przyjdzie jednak taki czas, kiedy będziesz zmęczony lub po prostu będziesz chciał poświęcić czas na coś innego, a nie na angielski.

Jeżeli nie jesteś gotowy na taki dzień, poddasz się szybciej niż Ci się wydaje.

Jak nie stracić motywacji w nauce angielskiego?

A więc co zrobić, aby być zmotywowanym do działania i wytrwać w postanowieniu nauki języka angielskiego?

Spójrz na swoje postanowienie nauki bardziej dokładnie

Super, że chcesz się uczyć języka. Gratulacje! Jest to godne pochwały postanowienie. Zastanów się jednak dlaczego chcesz mówić po angielsku? Czy tylko dlatego, bo wypada, bo tak trzeba?

Aby zmotywować się do działania, warto wiedzieć i znać swoje 'why’. Co popchnęło Cię do decyzji nauki?

Weź kartkę papieru i spisz wszystkie powody, dla których chcesz nauczyć się języka. Tę listę trzymaj przy sobie i wracaj do niej, kiedy poczujesz znowu, że Ci się nie chce.

Obierz dokładny i precyzyjny cel

Czy wiesz co chcesz osiągnąć w tydzień, w miesiąc, w 6 miesięcy, w rok? Obierz dokładny cel i trzymaj się kursu. Rób powtórki i patrz wstecz, aby wiedzieć czy jesteś na dobrej drodze. Nie bój się cofać i przerabiać to samo, a potem zmieniać swój cel, nawet jeżeli oznacza to, że w danym roku zrobisz mniej.

Czy czujesz, że angielski Cię ekscytuje?

Nie ma nic gorszego jak nudna nuka, przy której chce się spać. Bardzo łatwo jest wpaść w takie sidła przy nauce języków. Siadanie do książek, ćwiczenia gramatyczne i wkuwanie słówek skutecznie zabijają motywację.

Tak, to prawda, że powinieneś spędzać nad językiem minimum 15 minut dziennie, ale ważne jest, abyś wybrał sposób nauki, który Ci odpowiada.

Dlatego posługuj się materiałami autentycznymi jak najczęściej i staraj się jak najwięcej mówić. Korzystaj z treningów konwersacji, intensywnych kursów językowych, czy z aplikacji Tandem. Każde dogadanie się z obcokrajowcem da Ci porządnego kopa motywacyjnego i sprawi, że będziesz chciał więcej.

Ważne jest także, aby angielski Ci się w ogóle podobał. Jeżeli nie jest to język, który Cię fascynuje, jeżeli jego brzmienie wywołuje niechęć, to być może wybrałeś zły język do nauki.

Nie poddawaj się tak szybko

W życiu, jak to w życiu, zdarzają się lepsze i gorsze dni. Czasami pewne sprawy potrafią nas przygnębić i sprawić, że nie będziemy potrafili skupić się na nauce. Mamy wtedy często tendencję do porzucania dodatkowych spraw, jak właśnie nauka angielskiego.

Moją radą jest przede wszystkim obranie sobie kierunku i celu. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zapisz się na zajęcia lub kurs językowy. W te gorsze dni wytłumacz nauczycielowi, że nie miałeś czasu na naukę i że nie byłeś w stanie nic powtórzyć. Poproś, aby parę lekcji poświęcić na powtórki. Nauczyciel na pewno wtedy zrozumie.

Jeżeli uczysz się w grupie, napisz do nauczyciela przed lekcją. Poproś o potraktowanie Cię ulgowo. Pamiętaj, że nie jesteśmy w szkole i że takie rzeczy mogą się zdarzać, a nauczyciel powinen być wyrozumiały.

Dodam tylko, że tego typu sytuacje powinny mieć miejsce wyłącznie w nagłych przypadkach. Jeżeli Twoim problemem jest lenistwo i 'nie chcenie mi się’, to tak naprawdę nie ma tutaj miejsca na wybaczanie. Musisz wziąć się w garść i przysiąść do nauki.

Bądź dla siebie wyrozumiały

Masz czas od czasu słabszy dzień? Nie chce Ci się siadać do nauki? Być może po prostu potrzebujesz zrobić coś innego? Zamiast otwierać podręcznik, obejrzyj serial. Potraktuj to jako relaks, a nie jako naukę.

Czasami nie odrobisz pracy domowej? Nic nie szkodzi. Każdemu się zdarza.

Wybaczaj sobie błędy i niedociągnięcia lub niewykonanie czegoś na czas. Bądź dla siebie wyrozumiały.
Jeżeli natomiast słabsze dni zdarzają Ci się zbyt często, to widocznie potrzebujesz wrócić do punktu wyjścia i zastanowić się co chcesz osiągnąć i dlaczego chcesz uczyć się języka.

Trzymam za Ciebie kciuki, Przyjacielu. Mam nadzieję, że nie poddasz się w nauce angielskiego.
A jeżeli chcesz znać 5 kolejnych sposobów, aby motywować się do nauki, wpadnij na nasz webinar 11.02.21 o godzinie 21:00. Zapisz się tutaj.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.