Anglicy mają swoje tradycje świąteczne i jedną z tych najważniejszych jest świąteczny obiad, celebrowany 25-go grudnia. Sprawdź co można znaleźć na stole w typowym angielskim domu.

Świąteczny stół w UK – Jak wygląda i co tam znajdziemy?

Pierwszy dzień świąt to po angielsku Christmas Day. Jest to najważniejszy czas dla Anglików, w którym zasiadają do stołu i zajadają się tradycyjnymi przysmakami. Oto czym raczą się mieszkańcy Anglii 25-go grudnia.

Christmas crackers

Christmas crackers to tradycja sięgająca dawnych czasów. Wyglądają one jak duże cukierki. Dwie osoby trzymają jednego crackersa po obu stronach i ciągną. Pod wpływem siły, pęka on, wydając przy tym strzał jak przy małym fajerwerku. Osoba trzymająca większy kawałek crackersa zatrzymuje to, co jest w środku. A tam znajdziemy małą zabawkę, kartkę z żartem, oraz koronę, którą każdy ma na głowie przy obiedzie.

Christmas crackers tradycyjnie kładzie się przy talerzach i otwiera się je zanim zacznie się uczta.

Christmas turkey with stuffing and roast potatoes

Główną potrawą na stole jest pieczony indyk, którego podaje się z pieczonymi ziemniakami i warzywami. Do tego serwuje się stuffing, czyli farsz z indyka, który może być przygotowana na przeróżne sposoby.

Brussel sprouts

Brukselka na święta? Dlaczego nie?

Oprócz wspomnianych pieczonych warzyw, na stole w Anglii znajdziemy także brukselkę. Czasami podaje się tylko dlatego, że jest to tradycja, bo tak naprawdę wiele osób po prostu jej nie lubi.

Pigs in blankets

Świnki w kocykach – to małe kiełbaski zawinięte w bekon i pieczone w piekarniku. Są tradycyjną przekąską, którą znajdziemy także na świątecznych przyjęciach z bufetem.

Christmas pudding

Na deser w święta w Anglii podaje się świąteczny puding. Polewa się go brandy i podpala. Serwowany jest często z gęstą śmietaną. Puding jest niezwykle słodki.

Mince pies

Mince pies to słodkie babeczki z kruchego ciasta. W środku wypełnione są rodzynkami i bardzo słodkim nadzieniem. Podgrzewa się je w piekarniku i podaje gorące.

Święta w Anglii to przede wszystkim jedzenie i tradycyjne potrawy, które Anglicy kochają. Przed świętami prawie wszystkie powyższe potrawy są w menu w pubach i restauracjach, a więc jeżeli jesteś w tym czasie na wakacjach w Anglii, to warto spróbować paru wymienionych dań.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.