Przyjacielu, czy Ty również borykasz się z blokadą językową? Czy jej powodem jest zawstydzenie i strach przed wyśmianiem? Jeżeli chcesz mówić po angielsku, a bariera skutecznie blokuje Ci drogę do płynnej konwersacji, to ten post na pewno Ci się przyda.

Czy wiesz, że sama miałam problemy z mówieniem? Bałam się, że nikt mnie nie zrozumie, że ludzie stwierdzą, że brzmię głupio, a moje błędy będą ranić czyjeś uszy. Długo się z tym zmagałam. Dopiero w Anglii byłam zmuszona się przełamać i zacząć mówić po angielsku niemal codziennie. Nawiązałam znajomości, poszłam do pracy, zaczęłam otwierać się na innych. W pewnym sensie zmusiłam się do mówienia.

Ty też możesz nauczyć się mówić po angielsku bez wstydu, skrępowania i strachu przed wyśmianiem. W tym poście chciałabym nie tylko podać Ci parę przykładów i porad na to jak przestać się bać, ale również poklepać Cie po plecach i powiedzieć, że dasz radę. Pragnę dodać Ci nieco otuchy i wiary w siebie.

Mam nadzieję, że pomogę Ci nieco w walce z Twoimi obawami.

Zajęcia angielskiej konwersacji w OK English są przygotowane dla osób, które pragną mówić po angielsku biegle i bez skrępowania.
Wszystkie treningi dostosowane są do Ciebie i tego, co chcesz osiągnąć. Uczymy przede wszystkim biegłej, nieskrępowanej konwersacji i wspieramy Cię w dążeniu do Twoich celów językowych.
Zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Dlaczego jeszcze nie mówisz po angielsku?

Na początku musisz zadać sobie pytanie – dlaczego jeszcze nie mówię po angielsku?
Jest to bardzo ważne, aby wiedzieć dlaczego tak się dzieje.

Możesz zadawać ciągle pytanie (sobie i innym) – jak zacząć mówić po angielsku, ale często odpowiedź leży w Tobie, w Twoim nastawieniu i Twoim zachowaniu.

Najczęstsze przyczyny to:

  • Doświadczenia z przeszłości. Być może szkoła wyrobiła w Tobie przekonanie, że musisz znać wszystkie czasy i wiedzieć wszystko, aby się komunikować po angielsku?
  • Niska samoocena. Myślisz, że nie masz talentu do języka, jesteś przekonany, że nigdy się go nie nauczysz.
  • Brak obycia z językiem. Jeżeli nie masz kontaktu z językiem, nie ćwiczysz go na bieżąco, to zaczynasz nie tylko zapominać, a także denerwować się przy rozmowie.
  • Przekonanie, że musisz mówić perfekcyjnie, aby być zrozumianym.
  • Strach przed wyśmianiem.

Tą ostatnią kwestią zajmiemy się właśnie teraz.

Strach przed wyśmianiem w mówieniu po angielsku – Skąd on się bierze?

Strach przed wyśmianiem, zawstydzenie i niepewność bardzo często towarzyszą moim uczniom, kiedy przychodzą do OK English po raz pierwszy. Przy początkowych próbach konwersacji, kiedy powiedzą coś niepoprawnie, zaczynają się nerwowo z siebie śmiać, maskując to, co tak naprawdę czują.

Jest to normalna reakcja na niekomfortową sytuację. Wyśmiewanie swoich błędów jest takim pancerzem obronnym, który pozwala nam czuć się nieco pewniej, ale też dać znać tej drugiej osobie, która nas słucha, że wcale się nie przejmujemy, nie obchodzi nas to, że popełniliśmy błąd mimo, że w środku czujemy spory dyskomfort. Broni nas to także przed negatywną reakcją naszego rozmówcy.

Znasz to?

Ja znam to bardzo dobrze. (Mam podobnie jeżeli chodzi o malowanie, czy rysowanie, ale to materiał na inny post).
Jeżeli przyjrzymy się tej reakcji stwierdzimy, że jest ona dość dziecinna, nieracjonalna i bardzo niedojrzała.

Dlaczego więc tak się zachowujemy? Skąd bierze się nasz strach przed wyśmianiem i jak z nim walczyć?

Chcesz otrzymywać informacje na temat języka angielskiego? Zapisz się na nasz newsletter! Co tydzień otrzymasz motywację, porady, a także krótkie mini lekcje na temat gramatyki i angielskiego słownictwa!

* indicates required

Chciałabym wysyłać Ci w przyszłości newslettery z poradami dotyczącymi nauki języka, a także ze zniżkami i ofertami na produkty i zajęcia w OK English. Czy zgadzasz się na otrzymywanie takich informacji?

Zawsze możesz wypisać się z newslettera klikając na 'unsubscribe’.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp’s privacy practices here.

Doświadczenia z przeszłości

Dzieci potrafią być okrutne – słyszałeś już to? To prawda, dzieci są niewinne, ale potrafią też ranić. Nie są nauczone jeszcze poprawnego zachowania, a w grupie próbują zaimponować innym, co często prowadzi do dość raniących sytuacji.

Osoby, które boją się wyśmiania w konwersacji po angielsku często same doznały takiej reakcji ze strony rówieśników w szkole. Być może przy odpowiedzi przekręciły słowo, a może miały silny akcent i pozostali uczniowie uznali to za dobry powód, aby dogryźć.
Nieświadomie, kiedy mówimy po angielsku, możemy przenieść się do tamtych chwil, kiedy staliśmy pod tablicą, a reszta klasy chichotała na dźwięk naszej odpowiedzi.

Czasami zawinił także nauczyciel. Bywa niestety tak, że w szkołach uczą osoby niekompetentne, które zamiast zachęcać do nauki, tłamszą dobre chęci przez wyśmiewanie i wytykanie błędów.

No i w końcu, duże znaczenie ma tutaj także rodzina i bliscy znajomi. Przytyki z ich strony ranią tak samo jak te ze strony nauczyciela, czy rówieśników z klasy.

Jak sobie z tym radzić?

Przeszłość to przeszłość. To jest już za Tobą. Jesteś osobą dorosłą, która ma pracę, plany, ambicje, dzieci, partnera/partnerkę. Zostaw to wszystko za sobą. Weź głęboki oddech i zdaj sobie w końcu sprawę, że szkołę już dawno skończyłeś.

Zacznij uczyć się angielskiego i to Ty zaśmiej się w twarz swoim hejterom. Niech to oni czują się głupio za wyśmiewanie się z Ciebie. Wyobraź sobie jak to będzie jak w końcu odważysz się mówić po angielsku bez skrępowania!

Szkoła jest za Tobą, a przed Tobą świetlana przyszłość!

Sam wyśmiewasz się z innych

Czy kiedy słuchasz jak Pudzianowski mówi po angielsku lub któryś z naszych polityków, to zaczynasz się śmiać? Uważasz, że to wstyd, że tak posługują się angielskim i w ogóle nie powinni się odzywać?

Osoby, które tak reagują na angielski innych bardzo często mają same problem z tym, aby się odezwać. Wstydzą się i boją, że będą brzmiały tak samo. Wolą więc się w ogóle nie odzywać.

Jak sobie z tym radzić?

Za każdym razem jak słyszysz kogoś dukającego po angielsku, zatrzymaj się nieco i pomyśl z czym taka osoba się zmaga. Prawdopodobnie ma te same problemy, co Ty. Tylko wiesz jaka jest różnica? Ty nie miałeś do tej pory odwagi się odezwać. Zamykałeś się w sobie, kiedy ta właśnie osoba miała w nosie przytyki i uwagi.

Bądź empatyczny i wyrozumiały. Bardzo wielu uczących się angielskiego również boi się wyśmiania. Osoba, która tak duka obawia się tego samego, co Ty.

Przestań patrzeć na innych, zwracać uwagę na to jak mówią. Nie śmiej się z nich, a sam zacznij się starać i spróbuj konwersacji po angielsku.

Myślisz, że brzmisz 'Kali jeść – Kali pić’

Chcesz nauczyć się mówić po angielsku, ale zdajesz sobie sprawę z tego, że mówisz niegramatycznie. Uważasz, że układanie zdań w ten sposób to totalny obciach. Milczysz więc. Na lekcjach poprawiasz swoje wypowiedzi, ale dopóki nie osiągniesz perfekcji, nie ma co nawet myśleć o prawdziwej konwersacji po angielsku z obcokrajowcem.

Jak sobie z tym radzić?

Często tłumaczę to naszym uczniom – mówienie niegramatyczne i niepoprawne nie jest obciachem! Dodatkowo, jeżeli się uczysz, chodzisz na lekcje i faktycznie starasz się poprawić, to tym bardziej nie ma się czego wstydzić. Powinieneś być z siebie dumny!

Celem istnienia języka jest komunikacja. Jeżeli jesteś w stanie się dogadać, ale robisz to w niezbyt poprawny gramatycznie sposób, nic nie szkodzi. Z czasem będzie lepiej.

Pamiętaj też w jaki sposób Polacy traktują obcokrajowca, który uczy się mówić po polsku. Częściej niż rzadziej chwalą go, poprawiają, a ich starania wywołują uśmiech na twarzy. Dokładnie tak inni myślą o Tobie – może (jeszcze) nie mówisz poprawnie, ale przynajmniej się starasz i to jest najważniejsze!

A kiedy się śmieją?

Tak, czasami faktycznie bywa, że ktoś Cię wyśmieje lub będzie z Ciebie żartował.

Co w takiej sytuacji robić?

Przede wszystkim, nie bierz tego do siebie i nie przejmuj się. Jak to mówią, haters gonna hate. Zawsze znajdzie się osoba, której się coś nie spodoba, która uważać będzie, że brzmisz śmiesznie. Jego/jej zachowanie wynikać może także z takich samych obaw jak Twoje.

Kiedy ktoś wyśmiewa się ze mnie, z tego, na czym mi zależy, wzruszam ramionami. Niech sobie mówi, niech się śmieje. Ja robię swoje, bo mam cel i do niego dążę. A ta osoba niech tkwi w swojej dziurze, w swoim małym światku i niech śmieje się dalej.

Zobaczymy kto się będzie śmiał ostatni.

I na koniec pamiętaj

Twój strach przed wyśmianiem jest nieracjonalny. Chcesz mówić po angielsku? Musisz zacząć mówić! Nie ma innej opcji.
Z czasem Twój angielski się poprawi, zmieni się Twoja wymowa, nauczysz się więcej słów, będziesz mówił lepiej.
Twoim celem jest płynna komunikacja, a do niej prowadzi tylko jedna droga – przez naukę konwersacji i mówienia.

Masz swoje przemyślenia? Podziel się nimi w komentarzach!

Kursy konwersacji w OK English to treningi, które zmienią Twój język na lepsze! Jeżeli chcesz w końcu zmienić coś w swoim życiu i jest Ci do tego potrzebny język angielski, to nasze zajęcia pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele! Zajrzyj na naszą stronę i umów się na darmową konsultację.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.