Jak tworzyć pytania w języku angielskim – to najczęściej pojawiający się problem wśród Polaków, którzy pragną mówić płynnie i bez kompleksów. Wielu wydaje się, że jest to problem nie do przeskoczenia. Ja uważam, że to nie jest aż takie trudne. Trzeba tylko zrozumieć parę podstawowych zasad. 

Osobiście nie przypominam sobie, aby pytania w angielskim były dla mnie aż tak trudne. Myślę, że po prostu ćwiczyłam je tak często i tak intensywnie w szkole, że z czasem przychodziły mi one bardzo naturalnie. Jednak od kiedy zaczęłam uczyć, zauważyłam jak wiele osób ma z tym problem. 

Jeżeli więc pytania w języku angielskim sprawiają Ci kłopot i chcesz w końcu zrozumieć ich działanie, myślę, że mogę Ci pomóc. Poniżej znajdziesz proste wyjaśnienie działania pytań w angielskim, a także podpowiem Ci jak najlepiej się ich uczyć. 

Dla tych, co nie mają czasu czytać, mam krótkie nagranie głosowe. Teraz możesz śledzić tekst razem ze mną! 

Jak nauczyć się pytać w języku angielskim? 

Jeżeli chcesz nauczyć się zadawać pytania po angielsku, musisz zrobić tylko 4 rzeczy. Dzięki nim naprawdę będziesz w stanie zapytać o wszystko. 

Powtórz zasady działania czasów 

Na samym początku upewnij się, że wiesz jak działają czasy. Kiedy uczę angielskiego staram się nie spędzać nad nimi zbyt wiele czasu. Ważniejsza jest dla mnie praktyka. Jednak uważam, że aby dobrze nauczyć się zadawać pytania po angielsku, musisz po prostu dobrze nauczyć się gramatyki. 

Naucz się operatorów 

Każdy czas w języku angielskim ma swój operator. Są to te magiczne słowa: do, does, did, have. Dzięki nim tworzymy pytanie, a także odpowiedź jeżeli chcemy odpowiedzieć szybko. 

Naucz się operatorów do każdego czasu. Nie jest ich tak wiele. Reguły te musisz wykuć na pamięć, aby sprawnie posługiwać się angielskim. 

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz 

Przerób wszystkie ćwiczenia z każdego czasu jakie masz pod ręką. Przepisuj zdania, twórz sam pytania, kup książki lub poszukaj ćwiczeń w internecie. Obecnie oferuję mini lekcje video i ćwiczenia z zakresu gramatyki w Bibliotece OK English. Zajrzyj tam! Może znajdziesz coś dla siebie.

Rozmawiaj 

Znajdź partnera do rozmowy. Możesz znaleźć kogoś zupełnie za darmo. Nie musi być to nauczyciel. Obecnie są aplikacje i przeróżne spotkania na żywo, które łączą osoby chcące uczyć się języków. 

A jeżeli szukasz nauczyciela, który nauczy Cię konwersacji, to zapraszam Cię na moje lekcje online.

Zasady budowania pytań w języku angielskim 

Jest parę ogólnych zasad, które obowiązują przy budowie pytań w języku angielskim. Jeżeli będziesz o nich pamiętał, wszystko inne będzie proste. 

Format pytań w języku angielskim jest zawsze bardzo podobny 

Niemal w każdym zdaniu i w każdym przypadku format pytań jest zawsze taki sam. 

Słówko pytające + operator + osoba + czasownik 

Istnieje tylko parę podstawowych operatorów 

Wspomniałam już o operatorach. Z początku może wydawać Ci się to skomplikowane, ale nie martw się, jest ich naprawdę niewiele. Oto krótka lista istniejących operatorów. 

CzasOperator
Present SimpleDo – you, I, we, they
Does – he, she, it 
To be 
Present Continuous To be 
Past Simple 
Did 
To be (was, were)
Past Continuous Was, were
Present PerfectHave – I, you, they, we 
Has – he, she, it 
Future Simple Will 

Operator stawiasz na samym początku 

Jeżeli chcesz zadać pytanie w języku angielskim, operator stawiasz na samym początku zdania. Tworzy on wtedy pytanie 'czy’. 

Do you have some time? – Czy masz czas?

Did you go to the cinema last night? – Czy poszedłeś do kina wczoraj wieczorem? 

’To be’ jest też operatorem 

Jeżeli w zdaniu występuje odmiana czasownika 'to be’ – is, are, was, were, have been, will be – to jest on Twoim operatorem. 

Were you in the cinema yesterday? 

Are you happy? 

Have you been to India yet? 

Czasowniki modalne to operatory 

Would, should i could – służą w zdaniach jako operatory, a więc przesuwamy je na początek zdania. 

Could you be quiet now? 

Should we go to school today?

Would you mind if I closed the window? 

Reszta zdania pozostaje taka sama

Jeżeli chcesz zadać pytanie typu 'czy’, na początku zdania stawiasz operator, a reszta zdania pozostaje taka sama. 

I have a car. – Do I have a car? 

She is a girl. – Is she a girl? 

Tylko czasami występują zasady, które nieco zmieniają zdanie. Na przykład, w czasie Present Simple, w 3 osobie liczby pojedynczej do czasownika dodajemy 's’ lub 'es’, ale już w pytaniu, ta końcówka znika i przechodzi do operatora 'do’. 

She goes to school in Dublin. – Does she go to school in Dublin?

W czasie Past Simple w pytaniu czasownik wraca do podstawowej formy. 

I went to the cinema last night. Did you go to the cinema last night? 

W pytaniach szczegółowych obowiązują te same zasady

W pytaniach szczegółowych jedyna zmiana zachodzi przez dodanie słówka pytającego na początku zdania. Reszta zdania pozostaje bez zmian lub jest bardzo podobna do pytania 'czy’. 

Are you happy? – Why are you happy?

Do you want this? What do you want? 

I to byłoby na tyle! Proste prawda? Ale nie odchodź jeszcze! Mam dla Ciebie prezent! Aby ułatwić Ci przyswojenie sobie informacji na temat tworzenia pytań w języku angielskim, specjalnie dla Ciebie stworzyłam ściągawkę, gdzie znajdziesz bardzo prostą i przejrzystą rozpiskę dla każdego czasu. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, aby dostać ściągawkę wprost na Twoją skrzynkę mailingową. 

Zdobądź ściągawkę – Jak budować pytania w języku angielskim!

* indicates required

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.