Kiedy zaczynasz uczyć się angielskiego, zauważasz, że bardzo często w zdaniach pojawia się końcówka -ing. Poznajesz wtedy czas Present Continuous i wydaje Ci się nagle, że on jest dosłownie wszędzie. Używasz więc tej konstrukcji za każdym razem kiedy mówisz po angielsku zupełnie nie zdając sobie sprawy, że używasz jej niepoprawnie. Dlaczego? O tym właśnie jest ten post!

Jako nauczycielka angielskiego online z moim uczniami mówię bardzo dużo i bardzo często. Nie zawsze są to ścisłe lekcje, które ćwiczą gramatykę. Częściej są to pogadanki. Zdaję sobie sprawę z tego, że większość moich uczniów przychodzi do mnie z większą bądź mniejszą wiedzą w zakresie gramatyki. Często są w stanie bezbłędnie zrobić ćwiczenie na Present Simple i Present Continuous. Problemy zaczynają się, kiedy przychodzi do konwersacji po angielsku.

Od razu muszę Cię uprzedzić, że nie jestem 'grammar nazi’. Bardzo lubię gramatykę i uwielbiam ją tłumaczyć, ale też nie chcę, abyś pomyślał, że uważam, że jest ona najważniejsza. Najważniejsze jest to, że potrafisz przekazać swoją myśl drugiej osobie. Pamiętaj, angielski jest narzędziem, które służy do komunikacji. Błędy są drugorzędne i nie mają aż takiego znaczenia. Ten i inne posty o gramatyce są tutaj po to, abyś nadal pracował nad angielskim bez większego stresu.

A więc, przejdźmy już do meritum.

-ing? Dlaczego nie?

O ile pamiętam, w szkole uczono nas Present Continuous jako pierwszego czasu. Później uczono nas konstrukcji z like. Pewnie dlatego tak wielu z nas nadużywa -ing.

Często słyszę na lekcjach takie twory jak:

Every Sunday I am going to visit my friends.

W zależności o czym rozmawiamy i jak toczy się rozmowa sens zdania może być zachowany. Jestem w stanie zrozumieć o co ci chodzi, jeżeli akurat rozmawiamy o tym co robisz co tydzień, ale pojawiają się tutaj dwa problemy: 1. skoro mówisz ’every Sunday’ to sytuacja występuje regularnie, a więc zastosować powinieneś Present Simple. 2. Wyrażenie ’going to’ oznacza zamierzać, a więc masz na myśli, że w przyszłości zamierzasz odwiedzać przyjaciół, czy że ogólnie odwiedzasz ich co niedzielę?

Zdanie to powinno oczywiście brzmieć:

Every Sunday I visit my friends.

To jest właśnie najczęstszy błąd ze wszystkich – mylenie czasu Present Simple i Present Continuous, co często może zmienić cały sens zdania. Dlatego właśnie powinieneś nauczyć się rozróżniać te czasy i wiedzieć kiedy ich używać, a także pamiętać o innych przypadkach, kiedy ing występuje.

Kiedy używać końcówki -ing?

Końcówka -ing w angielskim pojawia się niezwykle często. Nic dziwnego, że nie wiemy do końca kiedy jej używać. Oto najbardziej popularne przypadki.

Czas Present Continuous

Czas teraźniejszy ciągły ma zawsze końcówkę -ing. Zdanie wygląda tak:

I am reading the best blog about English language. – Jest tam czasownik to be – I am, oraz czasownik z końcówką -ing – reading.

Pamiętaj, że tego czasu używamy kiedy:

  • Coś dzieje się teraz, w tym momencie: now, at the moment.
  • Coś dzieje się tymczasowo: this week, this month, this year. I normally go to the cinema on Fridays, but today I’m sick and I’m staying at home.
  • Mówimy o niedalekiej przyszłości i wiemy, że się coś stanie: This week I’m going to visit my parents.

Te trzy podstawowe reguły są bardzo łatwe do nauczenia się. Jeżeli mówisz o innego rodzaju sytuacji w czasie traźniejszym, to najprawdopodobniej będziesz musiał zastosować czas Present Simple lub Present Perfect.

Po czasownikach takich jak like, love, hate, dislike etc.

Po tych czasownikach możesz zastosować czasownik z końcówką -ing. Na przykład:

I like swimming.

Możesz także zastosować bezokolicznik. Na przykład:

I like to swim.

Na pewno nie możesz powiedzieć: I like to swimming.

Rzeczowniki odczasownikowe

Jeżeli do czasownika dodasz -ing, w zależności od kontekstu i konstrukcji zdania, powstanie ci rzeczownik. Na przykład:

Reading is great. – Czytanie jest super.
Swimming is considered to be very enjoyable. – Pływanie jest uważane za coś, co jest przyjemne.

Przymiotniki z końcówką -ing

Bardzo często same przymiotniki mają końcówkę -ing. Na przykład: interesting, exciting, boring itd.

Gerunds

I w końcu gerundy – rzecz, która wydaje się często nie do ogarnięcia. Tym czasem jest to dość proste. Po słowach takich jak: of, with, at, about, in, on, etc. stawiamy czasownik z końcówką -ing.

I’m interested in watching this movie.
I’m thinking about going to the cinema.
I’m not good at reading in English.

Pamiętaj, to że w zdaniu występuje czasownik z końcówką -ing nie oznacza wcale, że jest to czas Present Continuous. Także fakt, że -ing pojawia się tak często nie sprawia, że nagle trzeba dodawać tę końcówkę do każdego czasownika, w każdym zdaniu.

Masz pytania? Zostaw komentarz!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.