W języku angielskim wszystko jest logiczne i są sposoby na to, aby zrozumieć te najtrudniejsze rzeczy. Dzisiaj dowiesz się jak w bardzo prosty sposób zadawać pytania pośrednie. Zobaczysz, że nie jest to wcale takie trudne. 

Pytania pośrednie w angielskim sprawiają nam problemy ponieważ wydaje nam się, że w zdaniu musimy ułożyć pytanie. Tak przynajmniej jest w języku polskim. Tutaj natomiast zasada jest jedna – nie twórz pytania, stwórz zdanie twierdzące. 

Zobacz jak tworzyć pytania w języku angielskim. 

Ten post będzie przydatny dla tych, którzy mają problemy z nieco bardziej zaawansowaną gramatyką. Pamiętaj, że aby dobrze zrozumieć pytania pośrednie, musisz najpierw dobrze opanować czasy. 

Co to są pytania pośrednie?

Pytania pośrednie to pytania, które zaczynają się od 'czy mógłbyś mi powiedzieć’, 'zastanawiam się czy..’ itd. Na przykład:

Czy to jest twój dom? – Pytanie bezpośrednie.

Czy mógłbyś mi powiedzieć czy to jest twój dom? – Pytanie pośrednie. 

Budowa pytań pośrednich w języku angielskim

W języku angielskim pytania wyglądają tak:

Is this your house? – Pytanie pośrednie.

Can you tell me if this is your house? – Pytanie bezpośrednie. 

Czy zauważyłeś coś szczególnego? 

Tak, w drugim pytaniu występuje 'if’, które także oznacza 'jeżeli’, a także drugie pytanie zaczyna się jak pytanie, ale pozostała część zdania już pytania nie ma. 

I to jest właśnie cały sekret – w pytaniach pośrednich nie stosujemy w środku pytania! Pierwsza część zdania może zaczynać się od pytania, na przykład od 'can’ lub od zdania typu 'I’m wondering’ – zastanawiam się. Reszta zdania nie jest pytaniem i nie będzie miała zdania twierdzącego. 

Chcesz wiedzieć więcej? Szukasz praktycznych i przejrzystych materiałów z gramatyki języka angielskiego. Zobacz mój kurs Gramatyka w Bibliotece OK English! Od dzisiaj angielski nie będzie już taki trudny! 

Przeanalizujmy sobie parę zdań:

Can you tell me when she went home? – Czy możesz powiedzieć mi kiedy ona poszła do domu? Zauważ, że gdybyśmy nie mieli pierwszej części zdania i zabrali 'when’, zdanie byłoby twierdzące – She went home

Can you tell what what he likes? – Czy możesz powiedzieć mi co on lubi?Znowu druga część zdania jest zdaniem twierdzącym – He likes

Can you tell me what your name is? – Czy możesz powiedzieć mi co on lubi? Druga część zdania jest zdaniem twierdzącym – Your name is…

Słowo if w pytaniach bezpośrednich 

Słowo if nie oznacza tylko jeżeli. W pytaniach bezpośrednich oznacza ono 'if’ i zastępuje nam operator. 

Can you tell me if she went home. – Czy możesz powiedzieć mi czy ona poszła do domu?

Can you tell me if he likes me? – Czy możesz powiedzieć mi czy on mnie lubi?

Can you tell me if her name is Laura. – Czy możesz powiedzieć mi czy ona ma na imię Laura? 

Pamiętaj! Przy tworzeniu pytań pośrednich, nie tworzymy pytań! Tworzymy zdania twierdzące! 

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.