Halloween to popularne w Stanach i Anglii święto obchodzone w nocy 31-go października. W ten wieczór dzieci przebierają się za duchy, wiedźmy i inne strachy, aby chodzić od domu do domu i zbierać cukierki. Dorośli w tę noc przeważnie imprezują lub oglądają straszne filmy. Jest to radosne święto i bardzo wiele osób obchodzi je z taką samą pompą jak Bożenarodzenie.

W Polsce Halloween przyjmowane jest z mieszanymi uczuciami. Jedni się przed tą tradycją wzbraniają, mówiąc, że jest to kolejne komercyjne święto i na pewno nie pasuje do naszej kultury. Drudzy przebierają się, wychodzą na imprezy i próbują zaakceptować coś, co zaczyna się u nas powoli przyjmować.

Zobacz słówka związane z jesienią. 

Obojętnie jaki masz stosunek do Halloween, czy je akceptujesz, czy też uważasz, ze jest nam zupełnie niepotrzebne, warto przyjrzeć się historii tego święta i tradycjom, w szczególności jeżeli uczysz się języka angielskiego. Poznanie obcej kultury zawsze pomaga zrozumieć język jeszcze bardziej.

[ninja_form id=6]

Historia Halloween

Początku Halloween miały miejsce w czasach celtyckich. Celci, którzy 2,000 lat temu zamieszkiwali tereny Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii obchodzili swój nowy rok właśnie 1-go listopada. Dzień ten był przejściem z okresu jesiennego do ciemnej zimy, która była utożsamiana ze śmiercią. Celci wierzyli, że w nocy z 31-go października na 1-go listopada świat umarłych miesza się ze światem żywych. Właśnie wtedy obchodzili oni święto Samhain, podczas którego palili ogniska i przebierali się w przeróżne kostiumy, aby zmylić duchy.

W 8 wieku naszej ery Papież Gregory III ustanowił 1-wszy listopada jako dzień Wszystkich Świętych. Wkrótce, na terenach niegdyś zamieszkanych przez wspomnianych Celtów, tradycje Samhain zostały włączone w obrzędy 1-go listopada. 31- października został także nazwany All Hallows Day. Z czasem tradycje przeobraziły się i dodano do nich tzw. trick – o – treating, czyli zbieranie cukierków przez przebrane za strachy dzieci, oraz rzeźbienie z dyni latarni.

Halloween na dobre zagościł w Stanach Zjednoczonych dopiero w 19-tym wieku.

Halloweenowe tradycje

Z Halloween wiążą się bardzo ciekawe tradycje, które także mają długą historię.Wspomniane już trick – o – treating zapoczątkowali najpierw Amerykanie. W 19-tym wieku oni również zaczęłi przebierać się za duchy, ale do tego dołączyli chodzenie od domu do domu i życzenie sobie wszystkiego najlepszego, oraz zbieranie słodyczy. Nazwa 'trick – o – treat’ pochodzi z hasła jakie mówią dzieci do gospodarzy domu, który odwiedzają. Jeżeli dzieci nie dostaną słodyczy (treat), odgrażają się psikusem (trick). Taki psikus polega często na obrzucaniem domu zgniłymi jajami, oraz papierem toaeletowym. Lepiej więc zainwestować w słodycze.

W Halloween bardzo popularne jest rzeźbienie uśmiechniętych upiornie twarzy w dyniach. Z dyni wyciąga się również środek, aby tam włożyć lampkę. Taką latarnię dumnie eskponuje się przed domami. Latarnie te nazywamy Jak – o’ – lantern.

Niegdyś wierzono także, że dzięki specjalnym sztuczkom z lustrem lub wełną młode dziewczyny mogą wywróżyć sobie imię przyszłego męża.

W latach 20-tych i 30-tych w Ameryce bardzo popularne były halloweenowe parady, które często kończyły się pijaństwem i wandalizmem. Dopiero w latach 50-tych władze okiełnzały chaos i Halloween zaczęło być świętem skierowanym do młodych ludzi, w szczególności do dzieci.

Kolejną tradycją są tzw. 'soul cakes’, czyli ciasteczka – dusze. Tradycja rozdawania ich pochodzi z pierwszych parad, które odbywały się w Anglii w czasie Halloween. Biedni mogli wtedy prosić o dary i jedzenie w zamian za modlitwę o dusze zmarłych.

Przebieranie się w kostiumy jest chyba najbardziej rozpoznawalną tradycją na Halloween. Kiedyś wierzono, że w nocy 31-go października można spotkać duchy, jeżeli opuści się dom. Właśnie dlatego wielu ludzi przebierało się, aby nie zostać rozpoznanym przez błąkające się dusze.

Zobacz słówka związane z jesienią. 

Wyrazy i wyrażenia związane z Halloween

Jeżeli masz ochotę wzbogacić słownictwo, to myślę, że Halloween jest doskonałą ku temu okazją. Oto najbardziej popularne Halloweenowe wyrazy i wyrażenia.

Słówka

Pumpkin Dynia
Ghost Duch
Witch Wiedźma
Soul Dusza
Grave Grób
Trick Psota/sztuczka
Treat Nagroda
Black cat Czarny kot
Frightening Przerażający
Scary Straszny
Spooky Straszny
Costume Kostium
Lantern Latarnia
Bat Nietoperz

Wyrażenia

Curiosity killed the cat – ciekawość to pierwszy stopień do piekła.

Like a bat out of hell – uciekać gdzieś bardzo, bardzo szybko.

He scared me so much that I ran like a bat out of hell.

A night owl – nocny marek.

Are you an early bird, or a night owl?

Skeleton in the closet – ciemny, nieprzyjemny sekret, o którym nie chcesz mówić.

We all have skeletons in the closet.

Pale as a ghost – blady jak duch.

Are you ok? You are as plae as a ghost.

Witch hunt – polowanie na wiedźmy, niesprawiedliwe prześladowanie pewnej grupy ludzi, które wynika z bezpodstawnych wierzeń i zabobonów.

Gays are victims of a witch hunt.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.