Straciłeś pracę – Co teraz?

2 lata temu

Pandemia znacząco wpłynęła na rynek pracy, z danych GUS wynika, że ponad 100 tys. osób straciło pracę w okresie pandemii. Szczególnie dotknięte zostały branże z sektora usług m.in. hotelarstwo, gastronomia, turystyka, transport. Poza sektorem trzecim, który ucierpiał, w kwartale drugim jest produkcja.

Zwolnienia zaskoczyły wielu ludzi, niektórzy z dnia na dzień zostali pozbawieni pracy, przez co nie byli przygotowani ani psychicznie, ani finansowo na taką sytuację. 

Co robić w takim przypadku

Możliwości jest kilka, przede wszystkim trzeba obserwować zmiany zachodzące na rynku pracy i podążać za trendami. Jeżeli straciliśmy pracę w branży, który została dotknięta przez kryzys, najlepszym rozwiązaniem będzie przebranżowienie się, ale jeżeli problemem była firma, warto poszukać czegoś w swoim zawodzie, ale u innego pracodawcy.

Niezależnie od tego, czy chcesz się przebranżowić, czy szukać innego pracodawcy w swojej branży okres po utracie pracy to dobry moment na małe podsumowanie dotychczasowej ścieżki zawodowej i zastanowienie się co chcemy dalej robić.

Poniżej chciałbym Ci zaprezentować jak może wyglądać taka analiza siebie i zdobytych doświadczeń. Z jakich etapów może się składać i w jaki sposób należy ją przeprowadzić.

Podsumowanie dotychczasowej ścieżki zawodowej

 • Po pierwsze weź kartkę lub stwórz tabelę w Excelu i wypisz wszystkie stanowiska na jakich pracowałeś wraz z zakresem obowiązków.
 • Przypomnij sobie wszystkie swoje sukcesy i porażki.
 • Zastanów się, które z wymienionych zadań sprawiają Ci największą przyjemność i wykonujesz je z łatwością, a które wręcz przeciwnie.
 • Zastanów się jakie obszary wymagają rozwoju np. dodatkowych szkoleń.
 • Zastanów się jakie kompetencje są uniwersalne i mógłbyś je wykorzystać na innym stanowisku.
 • Zastanów się jakie branże są pokrewne do tej, w której masz już doświadczenie.

Określ swoje potrzeby i priorytety

 • Zastanów się jakie ty masz oczekiwania od pracodawcy i co jest dla Ciebie kluczowe w podjęciu nowej pracy, może to być np. rodzaj umowy, wymiar etatu, godziny pracy, zarobki, stanowisko lub inne czynniki.
 • Po wypisaniu swoich potrzeb określ ich priorytety. 

Konfrontacja z rynkiem

 • Sprawdź jakie obecnie branże prężnie działają i szukają nowych pracowników.
 • Zobacz jakie kompetencje są obecnie najbardziej pożądane na rynku pracy.
 • Skonsultuj się ze specjalistą.

Plan B

 • Zawsze miej plan b, czyli pomysł na alternatywną ścieżkę kariery.
 • Rworząc plan zawsze rozważ dwie opcje i określ, która z nich jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna.

Never stop learning!

Żyjemy w czasach, w których technologie bardzo dynamicznie się rozwijają i kształtują naszą rzeczywistość na rynku pracy, warto zainwestować w rozwój takich kompetencji, które nadążą za tymi zmianami.Do takiej grupy możemy zaliczyć przede wszystkim kompetencje z obszaru IT, ale również znajomość języków obcych. Znajomość angielskiego, czy niemieckiego to podstawa i prawie na każde stanowisko obecnie wymaga się biegłej znajomości jednego lub drugiego. Warto więc zapisać się na kurs angielskiej konwersacji i podszkolić język.

Poza kompetencjami twardymi, warto rozwijać swoje kompetencje miękkie np. zarządzanie ludźmi lub logiczne myślenie. 

Zachęcam do rozwijania swoich kompetencji korzystając z darmowych webinarów (szczególnie w tym wyjątkowym okresie jest ich duży wybór), onlinowych kursów m.in. językowych lub specjalistycznych.  

W jaki sposób szukać pracy w tym okresie?

Sposoby poszukiwań pracy nie zmieniły się, w dalszym ciągu portale z ofertami pracy funkcjonują tak samo, jednak liczba ofert zmniejszyła się, a co z tym idzie zwiększyła się konkurencja wśród kandydatów. Warto w tej sytuacji jeszcze bardziej  zadbać o nasze przygotowanie do całego procesu i samej rozmowy rekrutacyjnej. 

Poza klasycznymi portalami warto zwrócić się o pomoc do agencji, jedną z nich jest firma Talent Place, w której pracuje.

Co zyskasz wraz ze współpracą z Talent Place?

 • Kompleksową pomoc i wsparcie rekrutera przez cały proces rekrutacji.
 • Inside z rynku i informacje z pierwszej ręki.
 • Wsparcie merytoryczne zarówno pod kątem stworzenia swojego CV i przygotowania się do rozmowy rekrutacyjnej.
 • Możliwość zadania pytań i stałe feedback.
 • Poznasz perspektywę rekrutera.

O co zadbać podczas szukania pracy?

 1. Przede wszystkim o twoje CV, które jest twoją wizytówką.
 2. Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta na Linkedinie to najwyższa pora, aby je założyć i uzupełnić.
 3. W poszukiwaniu pracy warto zadbać o porządek i zapisać sobie wszystkie oferty pracy, na które aplikujemy np. w tabeli w Excelu wraz z linkami do ofert, dzięki temu rekruter nie zaskoczy nas telefonem.
 4. Warto włączyć  alerty, które będą nas informować o pojawiających się ofertach pracy, które nas interesują.

Jeżeli obecnie poszukujesz pracy lub szukasz wsparcia w stworzeniu swojego CV i przygotowaniu się do rozmowy koniecznie zajrzyj na nasze strony, chętnie Ci w tym pomożemy 🙂

Oferty pracy -> https://talentplace.pl/oferty

Wsparcie merytoryczne -> https://dlakandydata.talentplace.pl

Trzymamy kciuki za Ciebie, powodzenia !

Weronika Kotyza (Specjalista ds. Rekrutacji i Employer Brandingu) – znana również jako Werka Rekruterka, specjalista z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Swoją przygodę z HR rozpoczęła w Talent Place, gdzie zdobywała doświadczenie zarządzając zespołem zdalnych rekruterów. Dziś prowadzi projekty rekrutacyjne dla klientów z branży bankowości. Jej największą pasją jest praca z ludźmi i pomoc kandydatom w znalezieniu wymarzonego miejsca pracy. Po pracy uwielbia chodzić na długie spacery wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Masz jeszcze jakieś pytania?

Umów się na rozmowę i porozmawiaj ze mną osobiście.