I kolejna część z serii najczęściej popełniane błędy przez Polaków w języku angielskim. Past Simple oraz Present Perfect są bardzo trudne dla nas do rozróżninia i ciężko nam jest ich używać zamiennie. Niby wiemy czym się różnią i jak działają, ale kiedy przychodzi do wstawienia je w zdanie, to pojawia się problem.

Chciałabym przybliżyć Ci to jak je stosować i pokazać Ci, że nie jest to wcale takie trudne. Pamiętaj jednak, że aby stosować je poprawnie należy mówić i posługiwać się nimi. Dlatego warto pomyśleć o lekcjach konwersacji lub znaleźć sobie kogoś z kim można porozmawiać po angielsku regularnie.

Wiesz jak używać 'a’, 'an’ i 'the’? Nie? Zobacz moją mini lekcję i naucz się stosować je w zdaniu poprawnie! 

Obejrzyj live o Present Perfect.

Past Simple – reguły i zastosowanie

Past Simple to czas przeszły, który określa czynności, które wydarzyły się w przeszłości i są zakończone. Kiedy używamy tego czasu wiem kiedy coś miało miejsce i bardzo często dodajemy do zdania daty i czas.

Na przykład:

I went to the cinema yesterday. – Wczoraj poszedłem do kina.

Wiem więc kiedy to się stało (yesterday) i jest to czynność skończona, która zdarzyła się w przeszłości.

Konstrukcja

Past Simple składa się z podmiotu oraz z czasownika w drugiej formie. Pamiętaj, że czasowniki te są regularne i nieregularne. Do regularnych (watch, wash, call itd.) dodajemy -ed, a nieregularny zmieniają całkowicie swoją formę (go-went, eat – ate itd.).

I ate dinner last night. – Zeszj nocy zjadłem kolację.

Pytanie tworzymy przez postawienie słowka pytającego did na początek zdania i zmieniając czasownik na formę pytającą.

Did I eat dinner last night? – Czy wczoraj zjadłem kolację?

Do you listen? A może do you hear? Poznaj różnicę tych dwóch zdań! 

Present Perfect – reguły i zastosowanie

Present Perfect zdaje się sprawiać nam więcej problemów. Aby go zrozumieć, musisz zdać sobie sprawę, że nie jest on czasem przeszłym, a teraźniejszym. To jest czas PRESENT Perfect, a nie Past Perfect.

Jedną z podstawowych zasad jest to, że kiedy stosujemy ten czas to nie dodajemy do niego określonego czasu. Mówimy o czymś co robiliśmy, ale nie wiem kiedy i mówimy o tym ogólnie. Tutaj najpopularniejsze są zdania, które określają nasze doświadczenia życiowe.

Na przykład:

I have been to Thailand many times. – Byłam w Tajlandii wiele razy (byłam kiedyś, nie mówię kiedy dokładnie. Jest to moje doświadczenie życiowe, a ponieważ nadal żyję to pewnie jeszcze tam pojadę).

I have been to India only once. – Byłam w Indiach tylko raz.

Oprócz tego czas Present Perfect określa coś, co się zaczęło w przeszłości i nadal ma wpływ na teraźniejszość. W tym wypadku z tym czasem stosujemy słówka takie jak since (od jakiegoś roku) i for (przez ileś lat).

Na przykład:

I have lived in Lisbon for 3 months. – Mieszkam w Lizbonie od 3 miesięcy (przyjechałam tutaj 3 miesiące temu i nadal tutaj mieszkam).

I have lived in Portugal since 2017. – MIeszkam w Portugalii od 2017.

Czas ten często używamy kiedy coś właśnie zrobiliśmy. W tym przypadku stosujemy takie słówka jak just i already.

I have just finished my homework. – Właśnie skończyłem zadanie domowe (właśnie odszedłem od biurka, moja praca domowa jest zrobiona).

I have finished my homework already. – Już skończyłem zadanie domowe.

Kontrukcja

Czas Present Perfect składa się z podmiotu, czasownika-operatora have (lub has dla 3 osoby liczby pojedynczej) i czasownika w 3 formie. Podobnie jak poprzednio, czasowniki są tutaj regularne z końcówką ed i nieregularne, które zmieniają się całkowicie (eat-ate-eaten, go-went-gone).

I have eaten dinner. – Właśnie zjadłem kolację.

I have gone to Thailand many times. – Pojechałem do Tajlandii wiele razy.

Pytanie tworzymy przez przestawienie operator have/has na początek zdania.

Have you been to Thailand? – Czy byłeś w Tajlandii?

Has she eaten her dinner yet? – Czy ona zjadła już obiad?

Now it’s your turn! Ułóż 2 zdania. Jedno w czasie Past Simple i jedno w czasie Present Perfect. Zostaw je w komentarzu!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.