Jean pochodzi z Południowej Afryki. Jest profesjonalnym nauczycielem języka angielskiego. Uczył m.in. w jednej z tajskich szkół. Obecnie pomieszkuje trochę w Polsce i podróżuje, a zajęcia prowadzi przede wszystkim online. Od niedawna jest nauczycielem w OK English.

Zapytałam Jean’a o tym co myśli o Polsce i Polakach, o jego przemyślenia na temat naszego poziomu języka angielskiego, oraz o to jak się uczyć efektywnie.

Cześć Jean, zanim zaczniemy, przedstaw się czytelnikom bloga OK English. Powiedz parę słów o sobie.

Mam na imię Jean, ale możecie mi mówić John, Johnny, Janek lub Janusz. Po moich studiach w Południowej Afryce, gdzie się urodziłem i dorastałem, postanowiłem ruszyć w podróż. To było w 2008 roku. Najpierw zatrzymałem się w Szkocji. Spędziłem rok w UK, potem podróżowałem nieco po Europie Zachodniej, a następnie wróciłem na trochę do Południowej Afryki. Zawsze wiedziałem, że chcę podróżować i siedzenie w jednym miejscu nie jest dla mnie. W 2011 znowu się spakowałem i wyjechałem do Tajlandii. Tam mieszkałem i żyłem 4 lata. Tak odkryłem moją pasję do uczenia. Po Tajlandii przyszła pora znowu na Południową Afrykę, gdzie przez dwa lata byłem eko-wojownikiem i sadziłem drzewa w Zachodnim Cape. W 2017 odbyłem długą podróż po Stanach Zjednoczonych. Zwiedziłem wtedy 15 stanów. W 2018 kupiłem bilet do Tajlandii i spędziłem trochę czasu na jednej z oddalonych od cywilizacji wysp. Odnalazłem starych przyjaciół i od niedawna mieszkam w Polsce i zwiedzam kraj, od Słupska po Warszawę.

Kiedy zacząłeś uczyć?

W 2011, w Tajlandii.

Jakie były Twoje doświadczenia związane z uczeniem w Tajlandii?

To było niesamowite doświadczenie. Odnalazłem swoje miejsce w tamtejszym społeczeństwie i dowiedziałem się jak cudowna jest praca nauczyciela.

Dlaczego zacząłeś uczyć online?

Po prostu połączyłem moje marzenie o pracy zdalnej z moją miłością do uczenia. Dzięki uczeniu online mogę pracować praktycznie z każdego miejsca na ziemi, jeżeli jest tam internet. Mogę też zarządzać moim czasem o wiele bardziej efektywnie.

Kogo do tej pory uczyłeś? Jakie masz doświadczenie w uczeniu online?

Uczyłem wszystkie poziomy i grupy wiekowe, od przedszkolaków po samych nauczycieli języka angielskiego w Tajlandii. Bardzo lubię uczyć młodzież. Online uczę od 4 lat, na cały etat uczę 2 lata.

Jaki według Ciebie jest najlepszy sposób na naukę języka angielskiego?

Moim zdaniem, najlepiej otoczyć się językiem. Muzyka, książki, filmy i nawet aplikacje na smartphone’a. Im bardziej angielski towarzyszy Ci w życiu, tym szybciej i efektywniej się uczysz.

Mieszkasz już w Polsce jakiś czas. Co sądzisz o Polakach?

Wydaje mi się, że Polacy trochę się zamykają na obcokrajowców. Przynajmniej tak się wydaje na samym początku. Kiedy jednak pozna się was bliżej, okazuje się, że jesteście bardzo przyjaznym i ciepłym narodem. Bardzo podoba mi się to jak ważna dla Polaków jest rodzina. Kocham polską kuchnię i te wszystkie syte dania i lato w Polsce jest naprawdę super.

Czy Polacy mówią dobrze po angielsku?

Tak, wydaje mi się, że Polacy mówią po angielsku lepiej niż im się wydaje.

Polacy mają tę wewnętrzną blokadę, która nie pozwala im w pełni się otworzyć kiedy mówią po angielsku. Wiele ludzi się wstydzi mówić w tym języku. Jak myślisz, skąd bierze się ten strach i jak można pokonać tę blokadę?

To jest coś, z czym się spotkałem praktycznie wszędzie na świecie. Bariera pojawia się, bo ludzie boją się wyśmiania. Jeżeli dana osoba jest na tyle zmotywowana, aby tę barierę pokonać, to na pewno jej się to uda. Nawet jeżeli robisz błędy, musisz zacząć mówić. Tylko tak możesz pokonać swój wewnętrzny strach.

Kiedy jest najlepszy czas na lekcje z nativem?

Teraz! Nie ma chyba takiego idealnego czasu. Trzeba po prostu się za to zabrać i już.

Jakie są 3 główne powody, dla których warto uczyć się języka angielskiego?

Jest to język międzynarodowy, pomoże Ci otworzyć wiele drzwi i nauka języka to bardzo dobre ćwiczenie dla Twojego umysłu.

A teraz, dowiedzmy się nieco więcej o Tobie. Co lubisz robić w wolnym czasie?

Netflix and chill – lubię oglądać filmy i seriale i się relaksować. Kocham naturę i latem lubię spędzać czas na zewnątrz spacerując, surfując, czy jeżdżąc na rowerze.

Twój ulubiony sport

Surfing i rugby – kiedy dorastałem uprawiałem oba te sporty.

Zobacz czy lekcje z native speakerem są dla Ciebie!

Ulubiona muzyka

Lubię wiele wykonawców i zespołów. Ciężko mi je teraz wyliczyć. Lubię rock, hip hop, rap i muzykę elektroniczną.

Ulubiony film

Lubię seriale na HBO. Oni zawsze mają spory budżet na produkcje. Lubię seriale kryminalne: True Detective, Peaky Blinders, The Wire.

Ulubiony kraj lub miejsce, które odwiedziłeś

Zawsze kochałem i będę kochał Tajlandię. Lubię wschodnie wybrzeże: Koh Chang i Trat. W ogóle kultura i ludzie tego kraju mają szczególne miejsce w moim sercu.

Twoje ulubione danie

Tajska kuchnia to moja ulubiona, oczywiście. Lubię też nasze południowo – afrykańskie grile, które nazywamy 'Braai’ – sporo w nich mięsa, ale za to jest ono przepyszne!

Co poleciłbyś zwiedzić w Południowej Afryce?

Oh, musiałbym napisać 4 strony z moimi rekomendacjami, ale tak krótko, to polecam: safari z dzikimi zwierzętami, parki narodowe, Cape Town, Góry Cederberg, plaże na Zachodnim Wybrzeżu i na Wschodnim Wybrzeżu. Mamy bardzo wiele świetnych miejsc i piękną naturę. Jestem teraz w Południowej Afryce. Sprawdźcie @rakizimuja na Instagramie, aby dowiedzieć się o naszych wycieczkach.

Interesują Cię lekcje z native speakerem? Zapisz się na zajęcia z Jeanem! Zobacz naszą ofertę i umów się na bezpłatną konsultację!

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.