Przysłówki częstotliwości, czyli adverbs of frequency, to słowa, których uczysz się przeważnie na początku swojej przygody z językiem angielskim. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie ich zastosowania, oraz przykłady, które pomogą Ci je zapamiętać.

Co to są adverbs of frequency?

Adverbs of frequency to przysłówki częstotliwości, określające kiedy coś się dzieje. To słowa takie jak: somtimes, never, often itd. Najczęściej pojawiają się one, kiedy uczymy się czasu Present Simple, czyli kiedy mówimy o rutynie.

Zrozumienie przysłówków częstotliwości

Przysłówki częstotliwości możemy podzielić na procenty w zależności jak często dana czynność jest wykonywana. W języku angielskim mamy takie słowa jak:

  • Always – zawsze – 100%
  • Usually – zazwyczaj – 90%
  • Normally/generally – normalnie, ogólnie – 80%
  • Often – często – 70%
  • Sometimes – czasami – 50%
  • Occassionally – czas od czasu, okazyjnie – 30%
  • Seldom – rzadko – 10%
  • Hardly ever – prawie nigdy – 5%
  • Never – nigdy – 0%

Jak używamy przysłówków częstotliwości w zdaniu?

Prszysłówki częstotliwości w angielskim mają swoje miejsce w zdaniu. W zależności z jakimi czasownikami występują, ich miejsce może być nieco inne.

Kiedy w zdaniu występuje ogólny czasownik

Jeśli w zdaniu mamy czasownik taki jak: pływać (swim), czytać (read), czy gotować (cook), czyli czasownik, który nie może tworzyć pytań i odpowiedzi i nie jest czasownikiem to be, to wtedy zdanie wygląda tak:

Podmiot + przysłówek + czasownik – I always read after dinner.

Kiedy w zdaniu występuje czasownik to be

Jeśli w zdaniu występuje czasownik to be, to przysłówek jest za czasownikiem.

Podmiot + to be + przysłówek – I’m never late.

Kiedy w zdaniu występuje operator

Operator to takie słowo, które może tworzyć pytania i odpowiedzi, np. can, would, czy might. Operatorem jest także czasownik to be i zdanie wygląda tak samo jak w poprzednim punkcie.

Podmiot + operator + przysłówek + drugi czasownik – I can sometimes remember new faces.

Mam nadzieję, że ten post pomógł Ci w zrozumienie jak stosujemy przysłówki częstotliwości w języku angielskim. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do Biblioteki OKEnglish, gdzie znajdziesz kurs gramatyka dla początkujących.

Zamów konsultację

Podaj preferowany dzień oraz godzinę. Otrzymasz od nas potwierdzenie. Konsultacja pomaga nam dobrać odpowiedni trening do Twoich potrzeb.